www.ovdim.org.il

חוק שעות עבודה ומנוחה

דרגו את המאמר
  התקבלו 13 דירוגים בציון ממוצע: 4.5 מתוך 5

חוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"א 1951

 

מהו חוק שעות עבודה ומנוחה?

 

קיים זמן לעבוד ועת לנוח, כדי שהגבולות יהיו ברורים, חוק שעות עבודה ומנוחה מפריד בין הזמנים, מגביל את מספר השעות ביום ובשבוע עבודה, ומציב הוראות לגבי יום מנוחה והפסקות.

 

שעות עבודה

 

לפי החוק, יום עבודה סטנדרטי הוא בן שמונה לתשע שעות. בעבודות לילה ובימים שלפני המנוחה השבועית ולפני יום חג, יש לעבוד שבע שעות בלבד, אלא אם נחתם הסכם אחר בין המעסיק לעובד. תקנות אלו יכולות להשתנות באישור שר העבודה, אך יום עבודה לא יעלה על 10 שעות ושבוע עבודה לא יעלה על 45 שעות עבודה.

 

שעות המנוחה השבועית

 

לפחות 36 שעות רצופות בשבוע מיועדות למנוחה השבועית של העובד, הן יכולות להיות בימי שבת, שישי או ראשון, בהתאם לדת העובד. בעבודות מסוימות ניתן להחליף את ימי המנוחה, או להמעיט בשעות, אך לא פחות מ 25 שעות יישארו למנוחה. אסור בשום אופן לחייב אדם לעבוד ביום המנוחה שלו.

חל איסור לפתוח בתי מלאכה, מפעלים וחנויות ביום המנוחה (בשבת), ולהעסיק עובדים ביום זה. איסור זה לא חל על מי שאינו יהודי וברשות המקומית רבע מכלל התושבים אינם יהודים.

 

שעות נוספות

 

החוק אוסר להעסיק עובד יותר מ 12 שעות ביום אחד. עובד יכול להישאר עד 4 שעות נוספות ליום עבודה, אך לא יותר מ 12 שעות נוספות בשבוע אחד. עובדי מפעל יכולים לעבוד עד 15 שעות נוספות שבועיות. על שעות נוספות קיימת הזכות לבקש תשלום נוסף.

 

תוספת תשלום על שעות נוספות

 

בשעתיים הנוספות הראשונות זכאי העובד לקבע תוספת של 25% על שכרו הרגיל. לדוגמה, אם אדם מרוויח 40 ₪ לשעה הוא יקבל 50 ₪ על השעתיים הראשונות הנוספות.

החל מהשעה השלישית הנוספת, יקבל העובד תוספת של 50%, כלומר, אם הוא מרוויח 40 ₪ לשעה, הוא יקבל 60 ₪ לאחר שעתיים נוספות.

ביום המנוחה זכאי העובד לקבל תוספת של 75% על השעתיים הראשונות ו - 200% על כל שעה נוספת.

 

הפסקות

 

ביום עבודה בן שש שעות ומעלה, העבודה תופסק לצורכי מנוחה וסעודה לשלושת רבעי שעה. במשך חצי שעה תתקיים הפסקה רצופה, במהלכה רשאי העובד לצאת ממקום העובדה לצרכיו האישיים. לא ניתן לקחת הפסקה ליותר משלוש שעות.
תיקון לחוק משנת 2009 קובע כי העובד זכאי, במהלך כל יום עבודתו, לקחת הפסקה לצורך שימוש בחדר שירותים לפי רצונו וצרכיו.

בין יום עבודה אחד למשנהו תתקיים הפסקה של שמונה שעות לפחות.

 

פנקס שעות עבודה

 

המעביד חייב לנהל פנקס בו מפורטות שעות העבודה, שעות המנוחה השבועית, שעות נוספות, גמול על שעות נוספות וגמול על עבודה במנוחה השבועית.

 

עובדים שהחוק לא חל לגביהם


 

חוק זה אינו חל על:


 

1. שוטרים במשטרת ישראל ועובדי שירות בתי הסוהר.

2. עובדי מדינה שתפקידם מחייב לעבוד מחוץ לשעות הרגילות.

3. עובדי דיג ויורדי ים.

4. אנשי צוות אוויר.

5. עובדי הנהלה.

6. עובדים שאינם תחת פיקוח של שעות העבודה והמנוחה, כמו אנשים שעובדים מהבית.


 

חוק הזכות לישיבה בעבודה


 

החוק הזכות לישיבה בעבודה קובע, כי מעביד חייב להעמיד לרשות העובדים כיסא, ולא ימנע מהם לשבת במהלך העבודה, אלא אם התפקיד מחייב עמידה.

 

 

בזמן ההפסקה יעמדו לרשות כל העובדים כיסאות או ספסלים עם משענת גב. מספר מקומות הישיבה יהיה כמספר העובדים ומעלה ומצבם יהיה תקין.

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק גיל פרישה

מטרתו של חוק זה לקבוע כללים אחידים לענין גיל פרישה מעבודה, ובכלל זה העלאתו באופן מדורג והכל תוך החלת הכללים האמורים הן לענין זכאות להטבה הניתנת למי שהגיע לגיל האמור והן לענין זכאות להטבה הניתנת למי שטרם הגיע לגיל האמור, עד הגיעו לאותו גיל.  

חוק דמי מחלה

תקופת הזכאות לדמי מחלה לא תעלה על תקופה מצטברת של יום וחצי לכל חודש עבודה מלא שהעובד עבד אצל אותו מעביד או באותו מקום עבודה החל מהיום שבו חל עליו חוק זה ולא יותר מ90- יום, בניכוי התקופה שבעדה קיבל העובד דמי מחלה על פי חוק זה.  

חוק הגנת השכר

שכר-עבודה ישולם במזומנים, אך מותר שישולם בשיק או בהמחאת-דואר, אם דרך תשלום זאת נקבעה בהסכם קיבוצי או בחוזה-עבודה או שהעובד הסכים לה בדרך אחרת, ובלבד שהעובד יכול לקבל מהנמשך פרעון השיק או המחאת-הדואר במועדים הקבועים ... 

חוק הודעה לעובד

מעביד ימסור לעובד, לא יאוחר משלושים ימים מהיום שהעובד התחיל לעבוד אצלו, הודעה בכתב שבה יפרט את תנאי העבודה של העובד ... 

חוק הסכמים קיבוציים, תשי"ז - 1957

הסכם קיבוצי הוא הסכם בין מעביד או ארגון-מעבידים לבין ארגון-עובדים שנעשה והוגש לרישום לפי חוק זה, בעניני קבלת אדם לעבודה או סיום עבודתו, תנאי-עבודה, יחסי-עבודה, זכויות וחובות של הארגונים בעלי ההסכם, או בחלק מענינים אלה. 

חוק הודעת פיטורים והתפטרות

מעביד המבקש לפטר עובד ייתן לו הודעה מוקדמת לפיטורים, לפי הוראות חוק זה. עובד המבקש להתפטר מעבודתו ייתן למעבידו הודעה מוקדמת להתפטרות, לפי הוראות חוק זה... 

חוק חיילים משוחררים (החזרה לעבודה) התש"ט-1949

יש לראות קבלת חייל משוחרר לעבודה או העסקתו כדבר שהוא בגדר אפשרות מעשית, אף אם קבלת החייל המשוחרר או העסקתו לא תיתכן אלא אם עובד שהתחיל לעבוד במפעל אחרי התגייסותו של החייל המשוחרר יפנה את מקומו לחייל המשוחרר. 

קראו את חוק בית הדין לעבודה!

בית דין אזורי, או בית הדין הארצי כשאינו דן בערעור, מוסמכים ליתן כל סעד שבית משפט מחוזי מוסמך לתיתו, ובתחום סמכותם כוחם ככוחו של בית המשפט המחוזי. 

חוק שעות עבודה ומנוחה

יום עבודה לא יעלה על שמונה שעות עבודה. בעבודת לילה וביום שלפני המנוחה השבועית וביום שלפני חג שהעובד אינו עובד בו, בין על פי חוק ובין על פי הסכם או נוהג, לא יעלה יום עבודה על שבע שעות עבודה.  


חיפשת עורך דין? לתאום פגישת יעוץ בעלות מוזלת לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.