www.ovdim.org.il

זכויות נשים עובדות בהריון או לידה

דרגו את המאמר
  התקבלו 9 דירוגים בציון ממוצע: 3.8 מתוך 5

זכויות נשים עובדות במהלך הריון ולידה:


מערכת החוקים הישראלית קובעת מספר הגנות על זכויות נשים בעבודה. ההגנות "המפורסמות" בעניין זה נמצאות בחוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה. מיותר אפוא לציין כי בתי הדין לעבודה בפרט, ומערכת המשפט בכלל, רואים בחומרה רבה אפליה על רקע מגדרי. אפליה זו באה, לא אחת, לידי ביטוי בסוגיות הקשורות להריון ולידה.

 

לאחרונה, נושא זכויותיהן של נשים בהריון בעבודה עלה פעם נוספת על סדר יומה של הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת. "אנו רוצים להגיע לכך שנשים בהריון לא תפוטרנה", אמרה ח"כ ציפי חוטובלי, יו"ר הוועדה. חוטובלי הוסיפה כי "במסגרת דיון אשר התקיים בנוגע לפיטורי נשים בהריון, ואשר במהלכו הוצגו בפני הוועדה נתונים מדו"ח שנתי של משרד התמ"ת העוסק ביישום החוקים האוסרים על פיטורי אישה בהריון, ניתן לראות כי מעסיקים רבים לא הפנימו את חובותיהם מכוח החוק". 

 

      קראו עוד בתחום:

 

ח"כ חוטובלי התייחסה גם לזכויותיהן של נשים בטיפולי פוריות אשר לא אחת סובלות מאפליה בעבודה וזאת משום שהן נאלצות להעדר מעבודתן אך מתביישות לספר בדבר הטיפולים למעסיק. "משרד התמ"ת חייב לעסוק יותר בהסברה על מנת שכל אישה בהריון תדע למי לפנות וכן למסור לוועדה מידע על פרופיל המעסיקים המפרים את החוק", אמרה חוטובלי, "פיטורי אישה בהריון הם תקלה ולמרות זאת מעסיקים רבים ממשיכים לראות בנשים צעירות כפצצת זמן מתקתקת אשר עלולה לכאורה להרות וללדת".

 

חופשת לידה

 

חוק עבודת נשים מחייב כיום נשים עובדות בישראל לצאת לחופשת לידה. חופשה זו הוארכה במרוצת השנים וכיום היא עומדת על 26 שבועות כאשר 14 מהם בתשלום. כמו כן, עובדות בישראל רשאיות להתחיל את חופשת הלידה עוד בטרם הלידה, וזאת עד שישה שבועות לפני המועד המשוער של הלידה. העובדות זכאיות גם להעביר את הזכות לחופשת הלידה לבן זוגן, וזאת לאחר ששת השבועות הראשונים.

 

חופשת לידה לגבר תעבור בכפוף לחזרתה של האישה לעבודה. ישנם מקרים (כגון תאומים) אשר מאפשרים את הארכת חופשת הלידה. אב רשאי לקבל חופשת לידה גם כאשר האישה נמצאת במצב של נכות או מחלה אשר איננו מאפשר לה לשוב לעבודתה ו/או לטפל ברך הנולד. עובדות מוגנות במהלך תקופת חופשת הלידה מפיטורים. כמו כן, המעסיק איננו רשאי לפטר את העובדת גם לאחר חזרה מחופשת הלידה, וזאת למשך 60 ימים.

 

דמי לידה

 

נשים זכאיות לדמי לידה אשר מהווים עבורן שכר בזמן חופשת הלידה. המוסד לביטוח לאומי משלם את דמי הלידה וזאת בכפוף לתנאים:

  • ב-14 החודשים אשר קדמו ללידה, העובדת עבדה עשרה חודשים לפחות.
  • ב-22 החודשים אשר קדמו ללידה, העובדים עבדה 15 חודשים לפחות.

 

כמו כן, נשים זכאיות לקבל מהמוסד לביטוח לאומי מענק לידה חד פעמי, ללא קשר לסוגיית עבודתן לפני הלידה. המעסיק אמנם איננו מחויב לשלם את שכרה של העובדת במהלך חופשת הלידה, אך זכויותיה בעבודה ממשיכות להצטבר (לדוגמא, הזכות לוותק לשם תשלום דמי הבראה, הזכות לפיצויי פיטורים, הפרשות לקופות גמל וכדומה).

 

גם הורים מיועדים (אשר בוחרים להביא לעולם ילד בהליך של פונדקאות) זכאים לחופשת לידה. כמו כן, גם הורים מאמצים זכאים לחופשת לידה. המוסד לביטוח לאומי שילם בשנת 2009, לראשונה, דמי לידה לאב אשר הביא לעולם ילד עם בן זוגו ההומוסקסואל, באמצעות הליך פונדקאות בהודו. כמו כן, בשנת 2010 הביטוח הלאומי אישר לבני זוג חד מיניים להתחלף בחופשת הלידה ביניהם.

 

איסור פגיעה בהיקף משרה 

כפי שצוין לעיל, החוק (עבודת נשים ושוויון הזדמנויות) קובע שורה של הגנות העומדות לעובדות בהריון, בלידה ולאחר הלידה. לדוגמא, החוק אוסר על המעסיקים לפגוע בתנאי העסקתן של העובדות, הן במהלך ההריון והן לאחריו. פגיעה כאמור עלולה להתגלגל חזרה לפתחו של המעסיק בכפוף לתשלום פיצויים משמעותיים. קל וחומר הדברים אמורים כאשר עסקינן בפיטורים שלא כדין.

 

פיטורי אישה בהריון מוגבלים על ידי החוק בכך שיש לקבל אישור להם מהממונה לחוק עבודת נשים במשרד התמ"ת. הממונה לא תאשר פיטורים כאמור במידה ולא הוכח בפניה שאין קשר בין המהלך לבין ההריון (או הלידה). יצוין כי מעביד אשר פיטר עובדת בהריון יאלץ להשיבה לעבודה או לשלם לה פיצויים, בהתאם לנסיבות המקרה, וזאת גם כאשר הוא לא ידע על ההריון. עם זאת, מוטל על העובדת להודיע למעסיק עם פיטוריה כי היא בהריון ועל כן פיטוריה אסורים לפי חוק.

 

זכויות בנוגע למנוחה שבועית ושעות נוספות

 

חוק עבודת נשים קובע כי נשים בהריון, החל מהחודש החמישי ואילך, חייבות להודיע למעסיק על ההריון. לאחר הודעה כאמור, או במידה והמעסיק גילה כי העובדת בהריון "בדרך אחרת", עליו להימנע מהעסקת האחרונה בשעות נוספות, החל מהחודש החמישי להריון. איסור זה חל על המעסיק גם אם האחרון היה רשאי להעסיק את העובדת בשעות נוספות במסגרת הוראות חוק שעות עבודה ומנוחה. דין זהה הוא הדין בנוגע לעבודת לילה ונשים בהריון (וזאת כאשר העובדת מסרבת לעבוד עבודת לילה). יצוין כי העובדת יכולה לאשר עבודה בשעות נוספות בכתב ובכפוף לאישור רפואי.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכויות נשים עובדות בהריון או לידה

זכויות נשים לרבות חופשת לידה, הפרשות לגמל, הגבלת פיטורים, שעות נוספות, הארכת חופשת לידה ועוד ... מה הזכויות שלך ? 

הטרדה מינית במקום העבודה, פיצויים ללא הוכחת נזק

הטרדה מינית במקום העבודה תזכה את עובדת הניקיון בפיצויים ללא הוכחת נזק על סך 15,000 שקלים...  

פיטורים בזמן הריון, האם חוקי ?

חוק עבודת נשים הוא אחד מחוקי המגן שמטרתו להגן על קבוצות מסויימים של עובדים, שלדעת המחוקק לא די בחוקי עבודה רגילים כדי להגן או לתת מענה לצרכים המיוחדים שלהם, ובמקרה זה המדובר בעובדת בהריון.  

אפליה בעבודה - מתי כדאי להגיש תביעה לפיצוי?

אפליה בעבודה - מתי כדאי להגיש תביעה לפיצוי?

אפליה ואי שוויון בעבודה? לא קיבלו אותך לעבודה בגלל שאת אישה? פיטרו אותך כי אתה מבוגר מדי? פורטל העובדים עומד לרשותך! 

הכל על שמירת הריון

כל מה שרציתן לדעת על שמירת הריון. איך מגישים פנייה? מתי לגשת לביטוח לאומי? האם מותרת שמירת הריון חלקית? מה גובה הקצבה? פורטל העובדים עונה על השאלות בנושאי זכויות נשים בעבודה... 

התפטרות לאחר חתונה - האם פיצויים?

האם עובד אשר עבר למקום מגורים חדש, בעקבות נישואיו, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 

שינוי תנאי עבודה לאחר חופשת לידה

שינוי תנאי עבודה לאחר חופשת לידה

מהי הרעת תנאים לאחר חופשת לידה? מהן זכויותיה של העובדת לאחר חופשת לידה? מהי התקופה המוגנת? 

האם קביעת גיל פרישה שונה לנשים ולגברים מהווה הפליה?

כיצד תפורש כוונת המחוקק לעניין גיל פרישה, כאשר קיימת, בחוקים סוציאליים שונים הקשורים בזכויות פרישה, הבחנה בין גברים לבין נשים? 

סחר בנשים: סעדים לקורבן הסחר

פסק דין תקדימי של בית הדין הארצי העוסק בתופעה הקשה של סחר בנשים בישראל ובסעדים מתחום משפט העבודה להם זכאית קורבן הסחר מאת סוחריה. 

חוק לעידוד של שילוב וקידום של נשים בעבודה ושל התאמת מקומות עבודה לנשים, התשס"ח-2008

מטרת החוק היא להביא לשינוי התרבות העסקית, לטפח מודעות ציבורית במטרה לעודד שילוב וקידום של נשים בעבודה, ולהתאים את מקומות העבודה לנשים ולהורים... 


חיפשת עורך דין? לתאום פגישת יעוץ בעלות מוזלת לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


תגיות: אישה עובדת, זכויות אישה בהריון, פיטורי אישה, זכויות עובדת, זכויות יולדת, נשים בעבודה, נשים עבודה, עובדות,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.