www.ovdim.org.il

פיטורים לאחר חזרה מחופשת לידה

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 4.5 מתוך 5

פיטורין לאחר תום חופשת לידה


חוק עבודת נשים הינו חוק אשר מסדיר זכויות נשים בעבודה, לרבות זכויותיהן של עובדות (או עובד בהוראות מסוימות) בכל הקשור להריון ולידה. החוק מכיל הוראות מפורטות ביותר ובמרוצת השנים התווספו ומתווספים לו שינויים רבים. לגבי חופשת לידה, החוק קובע כי מעביד מחויב לתת לעובדת חופשה לאחר הלידה אשר לא תהיה קצרה מ-14 שבועות.

 

סעיף 6 לחוק אוסר למעשה על העסקתה של העובדת בתוך חופשת הלידה וסעיף 8 מוסיף ואוסר על העסקה של עובד או עובדת בידיעה שהללו נמצאים בחופשת לידה. כמו כן, החוק מציין סיבות בגינן ניתן להאריך או לקצר את חופשת הלידה. סעיף 6(ט) לחוק קובע עוד כי לא ניתן לפגוע בתנאי עבודתה של העובדת בגין יציאתה לחופשת לידה.

 

      קראו עוד בתחום:


בסעיפים 7(ג)-(ה) לחוק מפורטות מספר הגנות על נשים ביציאתן מהעבודה, בתנאים ובמקרים מסוימים, הן במהלך ההריון והן לאחר תום חופשת הלידה. החוק אף מגביל את פיטוריהן של עובדות בהריון, לאחר הלידה ואף אחרי החזרה מחופשת הלידה. פיטורים במקרים אלה תלויים באישורו של שר התמ"ת, כאשר האחראי מטעמו לעניין זה הוא/היא הממונה לחוק עבודת נשים.


תקופת ההגנה – עד 60 ימים לאחר החזרה מחופשת לידה


חוק עבודת נשים נכנס לתוקפו בשנות ה-50 של המאה הקודמת. כבר עם ניסוחו הראשוני נאסר על מעבידים לפטר עובדת במהלך חופשת הלידה. ב-1998 תוקן החוק בעניין זה ונקבע כי אין לפטר עובדת גם לאחר תום חופשת הלידה, וזאת למשך 45 ימים. בשנת 2007 הוארכה התקופה ל-60 ימים.


נקבע כי המעביד אינו רשאי לפטר עובדת בחופשת לידה ו/או למסור לה הודעת פיטורים במועד זה (גם כאשר הפיטורים אמורים להיכנס לתוקף לאחר התקופה המוגנת). מסירת הודעת פיטורים כגון דא חייבת להיות בהתאם לקבלת אישור מהממונה על חוק עבודת נשים. אישור לפיטורים לא יינתן אלא בהתקיים אחד משני התנאים הבאים:

 

  1. הפיטורים לא היו קשורים ללידה, לחופשת הלידה או לימי ההיעדרות.
  2. העסק חדל מלפעול ו/או המעסיק הוכרז כפושט רגל לפי פקודת פשיטת הרגל. במידה והמעסיק הינו תאגיד, הפיטורים אסורים כל אימת שלא ניתן לעסקו צו פירוק לפי פקודת החברות.
     

התכלית אשר עומדת מאחורי פיטורים לאחר תום חופשת הלידה היא ברורה. המחוקק ביקש אפוא להגביל את כוחו של המעסיק לסכל את שובה של העובדת לעבודתה, לאחר תום החופשה המגיעה לה לפי חוק. מדובר למעשה בניסיון להבטיח את חזרתה של העובדת ומתן הזדמנות ממשית לאחרונה לחזור ולהשתלב במקום העבודה גם בתור אם לפעוט.

 

פרופ' בן ישראל: "טעמים של אחריות משפחתית"


פרופ' רות בן ישראל, כלת ישראל לחקר המשפט, התייחסה בספרה "שוויון הזדמנויות ואיסור הפליה בעבודה" לסוגיה זו - "אם לא תוענקנה לנשים זכויות מיוחדות בגין הריון ולידה, או זכויות לחופשה כדי לטפל ברך הנולד, לא תהיה לנשים במצבים האלה ברירה אלא להתפטר מהעבודה".

 

מוסיפה פרופ' בן ישראל, "היסוד החשוב לגבי הנשים בעלות האחריות המשפחתית, הנאלצות לעשות פסק זמן בעבודתן ולצאת לחופשה עקב אחריותן המשפחתית, מתבטא בצורך להבטיח להן את עצם אפשרות השיבה לעבודה. הענקת זכויות מיוחדות, המקנה זכות לחופשה מטעמים של אחריות משפחתית, מחייבת מעביד להשיב עובדת כאמור לעבודה ומקטינה את גדר הפגיעה בזכויותיה ובמעמדה של האישה".
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכויות נשים עובדות בהריון או לידה

זכויות נשים לרבות חופשת לידה, הפרשות לגמל, הגבלת פיטורים, שעות נוספות, הארכת חופשת לידה ועוד ... מה הזכויות שלך ? 

הטרדה מינית במקום העבודה, פיצויים ללא הוכחת נזק

הטרדה מינית במקום העבודה תזכה את עובדת הניקיון בפיצויים ללא הוכחת נזק על סך 15,000 שקלים...  

פיטורים בזמן הריון, האם חוקי ?

חוק עבודת נשים הוא אחד מחוקי המגן שמטרתו להגן על קבוצות מסויימים של עובדים, שלדעת המחוקק לא די בחוקי עבודה רגילים כדי להגן או לתת מענה לצרכים המיוחדים שלהם, ובמקרה זה המדובר בעובדת בהריון.  

אפליה בעבודה - מתי כדאי להגיש תביעה לפיצוי?

אפליה בעבודה - מתי כדאי להגיש תביעה לפיצוי?

אפליה ואי שוויון בעבודה? לא קיבלו אותך לעבודה בגלל שאת אישה? פיטרו אותך כי אתה מבוגר מדי? פורטל העובדים עומד לרשותך! 

הכל על שמירת הריון

כל מה שרציתן לדעת על שמירת הריון. איך מגישים פנייה? מתי לגשת לביטוח לאומי? האם מותרת שמירת הריון חלקית? מה גובה הקצבה? פורטל העובדים עונה על השאלות בנושאי זכויות נשים בעבודה... 

התפטרות לאחר חתונה - האם פיצויים?

האם עובד אשר עבר למקום מגורים חדש, בעקבות נישואיו, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 

שינוי תנאי עבודה לאחר חופשת לידה

שינוי תנאי עבודה לאחר חופשת לידה

מהי הרעת תנאים לאחר חופשת לידה? מהן זכויותיה של העובדת לאחר חופשת לידה? מהי התקופה המוגנת? 

האם קביעת גיל פרישה שונה לנשים ולגברים מהווה הפליה?

כיצד תפורש כוונת המחוקק לעניין גיל פרישה, כאשר קיימת, בחוקים סוציאליים שונים הקשורים בזכויות פרישה, הבחנה בין גברים לבין נשים? 

סחר בנשים: סעדים לקורבן הסחר

פסק דין תקדימי של בית הדין הארצי העוסק בתופעה הקשה של סחר בנשים בישראל ובסעדים מתחום משפט העבודה להם זכאית קורבן הסחר מאת סוחריה. 

חוק לעידוד של שילוב וקידום של נשים בעבודה ושל התאמת מקומות עבודה לנשים, התשס"ח-2008

מטרת החוק היא להביא לשינוי התרבות העסקית, לטפח מודעות ציבורית במטרה לעודד שילוב וקידום של נשים בעבודה, ולהתאים את מקומות העבודה לנשים ולהורים... 


חיפשת עורך דין? לתאום פגישת יעוץ בעלות מוזלת לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


תגיות: נשים עבודה, זכויות אישה בהריון, זכויות האישה, זכויות היולדת, הריון זכויות, נשים בעבודה, זכויות נשים, הריון עבודה,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.