www.ovdim.org.il

הכוון תעסוקתי| אבחון| תעסוקה

דרגו את המאמר

הכוון תעסוקתי-לימודי /חנה סלע, מכון הדס 


מה זה ? למי זה נועד ?

אם נלך מספר דורות אחורנית – נבחין שהבחירה המקצועית – תעסוקתית הייתה בעבר פשוטה ביותר. מי שנולד למשפחת אופים – הוא, בנו ונכדו – ידעו שעתידם הוא במאפיה. כנ"ל למי שנולד למשל למשפחת עו"ד או רופאים…
כיום – בחירה מקצועית נכונה היא אלמנט קריטי ביותר בחיים. מקצוע מתאים פירושו סיפוק, הנאה, תגמולים חיוביים, שביעות-רצון והעדר תסכולים. בחירה מקצועית לא נכונה יכולה להביא את ההפך בדיוק.
הדוגמא של ט.ב. – מבהירה זאת. אדם הישגי, לוגי ביותר, שבנה עצמו בכוחות עצמו, למד והתקדם בתחומי תכנות מחשבים ועבד כעשר שעות ביום בחברת היי-טק. הוא הגיע להכוון מקצועי בשל תחושות של חוסר עניין וטעם בעבודתו, תסכול ותחושה של אי-מיצוי עצמי. בתהליך ההכוון התברר שלמרות כישוריו הלוגיים הגבוהים, אין הוא מתאים לעבודה "מול מחשב", עם מינימום אינטראקציות חברתיות. ההמלצות היו לעבור לתחומי שיווק וניהול מוצר, ובעתיד להשלים תואר II בהתנהגות ארגונית.

מהו הכוון מקצועי-לימודי

בתהליך נבדק האדם בשלושה תחומים:
- יכולות וכשרים קוגניטיביים ואינטלקטואליים.
- מאפיינים אישיותיים – האדם עם עצמו ותכונותיו הבולטות, והאדם מול חברה והאינטראקציות הבינאישיות.
- נטיות מקצועיות-סובייקטיביות – לאלו תחומים קיימת זיקה בולטת, ממגוון התחומים המקצועיים הקיימים.

הכוון פירושו בדיקת כל אחד מהאלמנטים הנ"ל – תוך גיבוש המלצות אופרטיביות לתחומים התעסוקתיים המתאימים והאופטימליים.
בתהליך נלקחים בחשבון גם אלמנטים כמו גיל, יכולת השקעה בלימודים מבחינה כלכלית ואפשרויות התעסוקה הקיימות בשוק העבודה.

מי צריך הכוון תעסוקתי-לימודי

- קבוצת הגיל ה"קלאסית" היא בוגרי צבא, אנשים בתחילת דרכם האקדמית-לימודית שחשים מחד "שהכל פתוח" בפניהם, ומאידך מתקשים להחליט מהו המקצוע המתאים להם ביותר.
- אנשים המבקשים אחר "קריירה שנייה" בכל מגוון סיבות וברירות – אנשים שהגיעו למסקנה שאין להם עניין/עתיד בתחומים אותם בחרו או למדו בעבר. קיימים בקטגוריה זו גם אנשים שמצאו שהתחום התעסוקתי שלהם צומצם בשל אבטלה, פיטורים או מגמות שליליות בשוק העבודה (תחומים כמו: תיירות, מלונאות, מחשבים וכו’).
- אנשים שחיים בתחושה שציפיות סביבתיות, לחץ משפחתי או חברתי כזה או אחר גרמו להם לבחור במקצועם, ובעצם מחפשים אחר התחום ה"אמיתי" שלהם, בו יוכלו להביא את מלוא הפוטנציאל שלהם לידי ביטוי.


לסיכום

בחירת תחום מקצוע היא בחירה קריטית לחיים.
בכל מצב של דילמה, התלבטות, ספקנות או תחושת עמימות לגבי מה ללמוד ובמה לעסוק – כדאי ומומלץ ביותר לפנות להכוון לימודי-תעסוקתי מעמיק ולקבל את התשובות האופרטיביות והאופטימליות התואמות כל אחד ואחד. 

חדש’ פורום ייעוץ קריירה והכוון תעסוקתי. לחץ/י כאן

לפנייה אל מומחי האתר בנושאי קריירה ותעסוקה  לחץ/י כאן 


לקבלת הדרכה לפני ראיון עבודה אישי, טיפים, מידע נוסף וייעוץ לקבלת מידע נוסף בנושאי קריירה, בחירת מסלול לימודים, הכנה לראיון עבודה, אבחון תעסוקתי לחץ/י כאן

מס הכנסה מחזיר לך כסף !!! לבדיקת החזרי מיסים ממס הכנסה לחץ/י כאן

לניסוח או תיקון קורות חיים ע"י מומחים לצורך קידום סיכוייך לחץ/י כאן

לתאום פגישת ייעוץ, בעלות מוזלת, עם עורך דין העוסק בדיני עבודה לחץ כאן

מאות משרות חדשות בלוח דרושים והצעות עבודה לחץ/י כאן


לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

דרושים אנשי מכירות לעבודה בהייטק!

יש לך הזדמנות לעבוד בחברת הייטק, בסביבה צעירה ומבטיחה ולהצטרף להצלחה ... 

ראיון עבודה עצות הכנה

מהם כללי המשחק הנכונים של מרואיין? טעויות נפוצות של מרואיינים ועוד ... 

שפת גוף בראיון עבודה

מה שמשפיע וקובע באלמנט הראשוני הוא מה שנקרא שפת הגוף. הכוונה לכל המכלול האישיותי - החל מהופעה חיצונית, סגנון לבוש, תנועות ידיים-גוף, הטיות ראש, מיקוד קשר עין, ועד למה שמקרין האדם בכללותו – כמו ביישנות, סגירות, ביטחון, דומיננטיות.  

רושם ראשוני| שפת גוף| ראיון עבודה

המומחים בשפת הגוף יגידו שאין כמו רושם ראשוני. מה שאנחנו מקרינים בעשר-עשרים שניות ראשונות מול אנשים חדשים קובע את תדמיתנו, ואם להיות דרמטיים – לפעמים גם את עתידנו. 

מבחני דינמיקה קבוצתית| מבחני מצב

עשה ואל תעשה במבדקי המצב ...  

חרדת בחינות| חרדה מבחנים

מצב זה מלווה אותם ומקשה עליהם ביותר בכל התמודדות במבחנים העתידיים- מבחני בגרות, מבחני נהיגה, מבחנים בלימודים אקדמיים, ראיון עבודה ומבחני מיון לעבודה.  

הכוון תעסוקתי| אבחון| תעסוקה

כיום – בחירה מקצועית נכונה היא אלמנט קריטי ביותר בחיים. מקצוע מתאים פירושו סיפוק, הנאה, תגמולים חיוביים, שביעות-רצון והעדר תסכולים. בחירה מקצועית לא נכונה יכולה להביא את ההפך בדיוק.  

כתיבת קורות חיים

קורות החיים צריכים להיות מותאמים למשרה אליה אתם מנסים להתקבל. רצוי שתעברו על המסמך לפני שאתם שולחים אותו למעסיק ותעדכנו אותו בפרטים חדשים ותדגישו תחומים שיבליטו אתכם מעל מועמדים אחרים. 

ייעוץ- מי מתאים להיות עצמאי ?

התכונות האישיותיות החשובות בהתאמה של אדם לעסק עצמאי ... מי מתאים להיות עצמאי? 

קריירה או עבודה ?

קריירה או עבודה ?

קריירה תעסוקתית פירושה תהליך דינמי, אנרגטי, בו את/ה נמצא/ת בנקודה מסוימת וברור שבעוד מספר שנים תמצא/י בשלב אחר מבחינה תעסוקתית - גבוה יותר, רחב יותר, מתגמל יותר.  


חיפשת עורך דין? לתאום פגישת יעוץ בעלות מוזלת לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.