www.ovdim.org.il

זכויות עובדי כוח אדם - מהן זכויות עובד קבלן?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 4.6 מתוך 5
זכויות עובדי כוח אדם - מהן זכויות עובד קבלן?

במידה והינכם מועסקים בחברות הקבלן השונות, בידקו היטב מהי זהות המעסיק, האם משולם לכם שכרכם על פי חוק (לרבות דמי חופשה, שעות נוספות, דמי חגים, דמי הבראה וכו'). קראו היטב את תלוש המשכורת ואף התייעצו עם עורך דין במידה ואתם חשים כי מופרות זכויותיכם הבסיסיות... קראו עוד בפורטל העובדים...

עובדי כוח אדם, זכויות עובדים והפרתן

 

חוק העסקת עובדי קבלני כוח-אדם-התשנ"ו-1996, מגדיר את הסדרתם של תנאי העסקת עובדי קבלן וכוח אדם. קבלנים אלו מוגדרים בחוק כ"מי שעיסוקו במתן שירותי כ"א של עובדיו לשם עבודה אצל זולתו". דהיינו, קבלני כוח אדם הינם "חברות כוח אדם" על פי התפיסה המשפטית.

עד התיקון האחרון בחוק, סעיף 13 בו קבע כי זכויותיו של עובד המועסק על ידי חברת כוח אדם קבלנית, נקבעות כאשר אין הסכם קיבוצי בין העובד למעביד, על בסיס חוקי המגן הבסיסיים. במידה והקבלן הינו צד בהסכם קיבוצי עם ארגון העובדים אליו משתייך העובד (או עובדים העוסקים במלאכה זהה בארגון), יחולו על האחרון חוקי ההסכם הקיבוצי.

 
בשנת 1999, בעקבות דיון ציבורי אשר הובל על ידי יו"ר ההסתדרות דאז, עמיר פרץ, נכנס לתוקפו תיקון המשנה את החוק באופן בו מוגבל משך זמן ההעסקה לתשעה חודשים (והארכה ל-15 באישור משרד התמ"ת), מוגדרת זהותו של המעסיק (בתשעת החודשים הראשונים – חברת כוח האדם, לאחר מכן – יהיה העובד מועסק ישיר של מעבידו), ונקבעו תשלומי השכר והזכויות הסוציאליות.

היזהרו מחברות ללא רישיון

בישראל פועלות כיום כ-350 חברות כוח אדם אשר מחזיקות ברישיון מטעם משרד התמ"ת. חברות רבות פועלות ללא רישיון, על פי הערכותיהם של גורמים בהסתדרות. חברות אלו, הפועלות ללא רישיון, ידועות פעמים רבות ככאלה אשר מנצלות את מעמדם של העובדים ומפרות זכויותיהם חדשות לבקרים.


הפרות נפוצות של זכויות עובדים


השוואת תנאי השכר של עובדי חברות הקבלן לשכירים ישירים במשק נעשית בהשוואה לזכויות להם זכאים העובדים על פי חוקי המגן (חופשות, דמי מחלה, נסיעות). סקרים שנערכו על ידי הרשות לתכנון כוח אדם העלו ממצאים מדאיגים לגבי תנאי ההעסקה של עובדי חברות הקבלן. מן הסקרים עולה כי 20% מהעובדים לא זכו להחזרי נסיעות. כמו כן, 40% מהם לא פוצו בעבור ימי מחלה שהוחמצו או לחופשות בשכר.

 

אפליה וחוסר שוויון בעבודה


מהו שכר ממוצע של עובד חברת כוח אדם?

בסקר שערכה הרשות לתכנון כוח אדם בשנת 2002 נמצא כי מספר מקבלי שכר המינימום בקרב עובדי חברות כוח אדם, כפול ממספר מקבלים שכר זה בקרב העובדים השכירים. זאת ועוד, מספר מקבלי השכר הגבוה (25 ₪ לשעה ומעלה) בקרב עובדי חברות כוח האדם נמוך בשיעור של 90% ממקבלי שכר זהה בקרב שכירים.

הסקר מעלה כי שכרם של העובדים בחברות הקבלן, מתייצב ביחס ישיר להשכלתו של העובד.

לסיכום,

קיפוח שכרו של העובד, היעדר זכויות סוציאליות על פי חוק, הפרת זכויות מגן, אי-מתן של זכויות פנסיות מהוות פעמים רבות את מנת חלקם של עובדי חברות כוח אדם. מרבית העובדים בחברות אלו הינן נשים (בשיעור של כ-65%), אשר שייכות למגזר שזכויותיו מופרות בשכיחות גבוהה בלאו הכי.

 

במידה והינכם מועסקים בחברות הקבלן השונות, בידקו היטב מהי זהות המעסיק, האם משולם לכם שכרכם על פי חוק (לרבות דמי חופשה, שעות נוספות, דמי חגים, דמי הבראה וכו’). קראו היטב את תלוש המשכורת ואף התייעצו עם עורך דין במידה ואתם חשים כי מופרות זכויותיכם הבסיסיות.  

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הפיכת עובדי כוח אדם לאחר תשעה חודשים

עובדי כוח אדם, אשר מועסקים באותו מקום עבודה במשך תשעה חודשים, חייבים להיקלט כעובדים מן המניין של המעסיק גם במידה והם מועסקים במסגרת פרויקטים ולא באופן שוטף. בית הדין האזורי לעבודה בירושלים, קבע כך בעניין תביעה שהוגשה לפתחו על ידי העובדים באמצעות עמותת מען... 

מי המעביד - מקבל השירות או חברת כוח האדם?

ההבחנה בין "קבלן כוח אדם", המוגדר, על פי החוק, כ"מי שעיסוקו במתן שירותי כוח אדם של עובדיו לשם עבודה אצל זולתו", לבין "קבלן שירותים", נדונה מספר פעמים בבתי הדין לעבודה... 

האם פיצויי פיטורים לעובד כוח אדם אשר נאלץ לעבור לעבוד במקום אחר?

האם עובד כוח אדם, אשר הועבר ממקום למקום בגין מכרז בו זכתה החברה המעסיקה, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים בגין המרחק הנוסף? 

הפיכת עובד קבלן לעובד המעסיק בפועל מכוח סעיף 12א לחוק קבלני כוח אדם

קבע המחוקק את חוק העסקת עובדים על ידי קבלני כוח אדם. חוק זה נכנס לתוקפו בשנת 1996 ומדי פעם מתוקנים סעיפיו בהתאם למציאות בשוק העבודה הישראלי... 

עובדי קבלן כעובדי המעסיק בפועל, אימתי?

מתי הפוך עובד מטעם חברת כוח אדם/עובד קבלן לעובד של המעסיק בפועל? באלו נסיבות לא ניתן לפטר עובד קבלן? מידע משפטי פסקי דין ועוד ... 

חישוב פיצויי פיטורים עבור עובד קבלן אשר הפך לעובד המעסיק בפועל

כיצד ניתן לקבוע את תקופת העבודה הרלבנטית לחישוב פיצויי פיטורים, כאשר מדובר בעובד קבלן אשר הפך לעובד המעסיק בפועל... 

ההסתדרות החדשה - מהי ומהם תפקידיה?

מהי ההסתדרות החדשה? כיצד היא דואגת לרווחתם של העובדים? מהם הסכמי הסתדרות? 


חיפשת עורך דין? לתאום פגישת יעוץ בעלות מוזלת לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.