www.ovdim.org.il

שי לחגים לעובדי קבלן, מה מגיע לכם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

עובדי קבלן המועסקים במגזר הפרטי זכאים לקבל מתנה לחגים פעמיים בשנה: בערב ראש השנה ובערב פסח. לעומת עובדי קבלן במגזר הציבורי אשר זכאים לשי לחג רק אם במקום עבודתם מקבלים העובדים האחרים שאינם מועסקים דרך חברת כוח אדם שי לחג.


שי לחג לעובדי קבלן בתחומי השמירה ואבטחה


סעיף 8 לצו העסקת עובדים על ידי קבלני שירות בתחומי השמירה והניקיון בגופים ציבוריים משנת 2013, קובע כי עובדי קבלן בתחומי השמירה והניקיון העובדים בגופים ציבוריים זכאים לקבל שי לחג המוענק באמצעות תשלום כספי בסך 212.50 שקלים, לרגל פסח וראש השנה. הסכום מתעדכן בהתאם לפרסומי שירות המדינה.


למעסיק אסור להעניק את השי לעובדי קבלן בצורה אחרת, כמו באמצעות מתן תלושי קנייה או מתנות אחרות, גם אם זו הדרך שבה מוענק השי לחג ליתר העובדים. עם זאת בנוסף להטבה כספית, כאשר מוענקת מתנה מוחשית לעובדים של מזמין השירות המועסקים באותו מקום עבודה, נדרש הקבלן להעניק לעובדי הניקיון והשמירה העובדים באותו מקום, מתנה השווה בערכה למתנה שניתנת לעובדי מזמין השירות.


עובדים המוצבים במשרדים ממשלתיים זכאים להטבה החל מערב ראש השנה תשע"ד, בתנאי שהועסקו במשרה מלאה בתחילת החודש שבו חל ערב החג. עובדים בתחום שמירה ואבטחה שמועסקים בהיקף משרה שאינו מלא זכאים לקבל את השי בסכום חלקי בהתאם לחלקיות המשרה. לעובד קבלן שעתי יבוצע חישוב של מספר השעות החודשיות שבהן הוא הועסק בממוצע בשלושת החודשים שקדמו לחג, חלקי 182, כאשר עד לחודש אפריל 2018 תקן השעות החודשיות למשרה מלאה עמד על 186 שעות.


שי לחגים לעובדי חברות ניקיון ותחזוקה


החל מאפריל 2014, עובדי חברות ניקיון ותחזוקה זכאים לקבל שי כספי לחג, בהתאם לסעיף 13 לצו הרחבה בענף הניקיון. השי מוענק באמצעות תשלום כספי בסך 212.50 שקלים בפסח ובראש השנה, ומשולם יחד עם המשכורת בחודש שבו חל ערב החג. לעובדים בתחום הניקיון בהיקף משרה של- 50% ומעלה או ל- 93 שעות חודשיות. בשאר המקרים ישולם שי בסכום יחסי להיקף המשרה.


הזכות ניתנת באופן אוטומטי לעובדי חברות ניקיון ותחזוקה בכל המגזרים ובכל היקפי המשרה. במקרה שקבלן השירותים את חובתו להעניק מתנה לחג, ניתן להגיש נגדו תלונה ליחידת האכיפה של חוקי העבודה, כאשר מעסיק המפר את חובתו צפוי לקנס כספי.


שי לחג לכלל העובדים במשק


הענקת מתנה לחג לכלל העובדים במשק, שאינם עובדי קבלן נתונה לשיקול דעתו של המעסיק, ועל פי דיני העבודה לא חלה על המעסיק חובה להעניק מתנות לעובדים בחגים. על פי החוק אין חובה על המעסיק להעניק מתנות לעובדים בחגים, עם זאת רוב המעסיקים נוהגים להעניק שי לחג מתוקף הסכמי עבודה אישיים והסכמים קיבוציים, וכן צווי הרחבה הנוגעים לעובדים מתחום מסוים.


כאשר המעסיק בוחר להעניק שי לחג הוא אינו רשאי להבחין בין העובדים מבחינת שווי המתנה לחג, או לתת שי לחג לעובדים מסוימים ולא לאחרים. כמו כן הפסקת המנהג עלולה להוות הרעה בתנאי העבודה, אשר עלולה לגרום לכך שהמעסיק ייאלץ לשלם פיצויי פיטורין לעובד מתפטר בדין מפוטר עקב הרעת תנאים.


תשלום עבור ימי חג


בהתאם לחוק שעות עבודה ומנוחה עובדים זכאים להיעדר מעבודתם בימי חג ולקבל דמי חגים. הזכות מוענקת לכל עובד במשכורת חודשית, והוא זכאי לתשלום עבור ימי חג שבהם נעדר מעבודתו, בהתאם לתנאי הזכאות. מועדי החג לעובד יהודי הם מועדי ישראל הקבועים, כולל: שני ימי ראש השנה, יום כיפור, ראשון ושמיני עצרת של סוכות, ראשון ושביעי של פסח, חג השבועות ויום העצמאות. עובד שאינו יהודי זכאי לתשלום לפי בחירתו לפי מועדי ישראל או חגי עדתו.


עובד שעתי זכאי לתשלום עבור יום החג, בכפוף לשלושה תנאים: תנאי אחד, שהוא בעל ותק של שלושה חודשי עבודה לפחות. תנאי שני, החג לא חל בשבת ולא ביום אחר בשבוע שבו בכל מקרה לא עובדים במקום העבודה, כמו לדוגמה ביום שישי. ותנאי שלישי, העובד לא נעדר מהעבודה בסמוך ליום החג, כלומר יום לפני ויום אחרי החג, אלא באישור ובהסכמת המעסיק.


עובד שלא ניצל את מכסת ימי החגים, כלומר עבד במהלך החג זכאי לגמול עבור העסקה במנוחה השבועית או בחג. עובד המועסק במהלך ימי החג זכאי לתוספת שכר של 50% משכר עבודתו הרגיל עבור שעות העבודה, אלא אם נקבעו בחוזה עבודה אישי או בהסכם קיבוצי תנאים מיטיבים יותר עבור עבודה בחג.

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדי קבלן

דיון בהשוואת תנאי עבודה של עובדי קבלן לתנאי עבודתם של עובדי המעסיק בפועל... 

הנהלת ועד ראשי האוניברסיטאות הודיעה כי היא מקימה ועדה אשר מטרתה הינה לגבש קריטריונים אחידים בנוגע להעסקתם של עובדי קבלן ברחבי הקמפוסים... 

בית הדין הארצי דחה את ערעור חברות כוח אדם בענפי השמירה והניקיון לקבלת רישיון. בית הדין קבע כי הרישיון לא ניתן כדין, וזאת בשל הפרת זכויות עובדים... 

עם תחלופת קבלני כוח אדם, ייתכן והעובדים יהיו זכאים לפיצויי פיטורים. האם פיצויים אלו מגיעים לעובדי קבלן אשר הפכו לעובדי המעסיק בפועל? 

פיטורים של עובד כוח אדם לאחר תשעה חודשים הינם פיטורים קבילים מבחינה הפררוגטיבה הניהולית של המעסיק... 

האם חברת קבלן אשר הפסיקה עבודתו של מאבטח משום שלא זכתה במכרז, תשלם לו פיצויי פיטורים? 

עיריית באר שבע תישא באחריות בעקבות הפרת זכויות עובדי ניקיון בשטחים תחת פיקוח העירייה למרות שהעובדים הועסקו על ידי חברת קבלן חיצונית... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.