www.ovdim.org.il

העלאת שכר מינימום לשכירים, מה קובע החוק?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 4.6 מתוך 5

שכר המינימום החל ממשכורת של חודש ינואר 2017, שתשולם בתחילת חודש פברואר 2017, עלה לסך של 5,000 שקלים לחודש ולסך של 26.88 שקלים לשעה, לעובדים שכירים במשרה מלאה.

 

דיני העבודה קובעים רגולציה לשוק העבודה וחלים לכל אורך תקופת יחסי עובד מעביד, החל מהליך הקבלה למקום העבודה ועד לעזיבתו. חוק שכר המינימום משנת 1987 מגן על זכויות העובדים ונועד להבטיח שכר מינימלי, כדי למנוע מצבי ניצול שבהם מעבידים יעבידו עובדים נואשים עבור פרוטות.

 

קביעת שכר מינימום בחוק אמורה להבטיח שכר אשר יאפשר לעובד תנאי קיום בסיסיים, חיים בכבוד, עבורו ועבור בני ביתו. טרם חקיקת החוק בשנת 1987, הנושא של שכר מינימום היה מוסדר, אולם ההסדר לא היה מעוגן בחקיקה, אלא באמצעות הסכם עבודה קיבוצי אשר הוצא עליו צו הרחבה וכך הוחל על כלל המשק בישראל. 

 

סעיף 2 לחוק קובע את הזכות לשכר מינימום. לפי סעיף זה, עובד בן 18 שנים ומעלה המועסק במשרה מלאה זכאי לשכר שלא יפחת משכר המינימום לחודש, שכר המינימום ליום או שכר המינימום לעובד שעתי. עובד במשרה חלקית זכאי לשכר מינימום חלקי לפי השיעור היחסי של חלקיות עבודתו.

 

היעדרות מהעבודה מקטינה את השכר באופן יחסי להיעדרות, אולם התשלום לא יפחת אם העובד זכאי לקבל שכר עבור ימי ההיעדרות לפי החוק, או לפי חוזה עבודה, הסכם קיבוצי או צו הרחבה. המשמעות היא שלא ניתן להקטין שכרו של מי שנעדר בשל מחלה או בשל חופשה.

 

שכר מינימום מוגדר אינו קופא על שמריו, אלא גדל לפי שיעורי תוספת היוקר, פיצוי בעד התייקרות או תוספות אחרות, שנקבעו בהסכם קיבוצי כללי, שיעורי גדילה אשר רוב העובדים במשק זוכים להם, ואף שכר המינימום לא יופחת בשום מקרה ובשום אופן, גם לא באמצעות עדכון החוק עצמו.

 

שכר מינימום לעובדי קבלן

 

בשנת 2002 תוקן סעיף 6א לחוק, העוסק בזכות עובדי קבלן לשכר מינימום. הוראת החוק קובעת מצבים שבהם זכותו של עובד קבלן לשכר מינימום תחול כלפי המעסיק בפועל. החוק קובע שלושה מקרים שבהם זכות עובדי הקבלן לשכר מינימום תחול גם כלפי המעסיק בפועל, כאשר העובד דרש שכר מינימום בכתב מקבלן כוח האדם, ההודעה נמסרה גם למעסיק בפועל ושכר המינימום לא שולם תוך 21 יום ממסירת ההודעה.

 

מקרה נוסף שבו יהיה המעסיק בפועל אחראי הוא כאשר מפקח עבודה הודיע למעסיק בפועל בכתב על כך שעובד קבלן שעובד אצלו אינו מקבל שכר מינימום מקבלן כוח האדם ושכר המינימום אינו משולם תוך 21 יום ממתן ההודעה. ומקרה שלישי הוא כאשר העובד הגיש תובענה בשל הפרת החוק נגד הקבלן ונגד המעסיק בפועל ושכר המינימום לא שולם תוך 21 יום מהגשת התובענה. במידה ולא שולם השכר עד היום התשיעי 21 היום המוגדרים- יחשב השכר לשכר מולן לפי חוק הגנת השכר.

 

זכות התביעה עקב הפרת חוק שכר מינימום

 

החוק אוסר על מעביד לפגוע בעובד או במי שסייע לעובד אשר הגיש נגדו תביעה עקב הפרת חוק שכר מינימום, וקובע מספר מצבים שבהם תתקיים חזקה כי המעביד אכן לא שילם שכר מינימום, אלא אם הוכיח אחרת. החזקה מתקיימת כאשר המעביד לא הציג רישום נוכחות לפי דרישת העובד, מפקח עבודה או בית המשפט, כאשר המעביד לא נתן לעובד תלוש משכורת, או כאשר לא ציין בתלוש את השכר עבור שעת עבודה. לבית המשפט הסמכות להטיל פיצויי הלנת שכר מוגדלים על מעבידים שהפרו את חוק שכר מינימום.

 

הפרת חוק שכר מינימום אינה גוררת אופציה לתביעה אזרחית בלבד, אלא גוררת עמה גם אחריות פלילית. מעביד אשר לא שילם שכר מינימום לעובדו דינו שנת מאסר או קנס. אם מדובר בעובדי קבלן וקיימת אחריות על המעסיק בפועל, דינו של המעסיק בפועל הוא מאסר של ששה חודשים או קנס.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.