www.ovdim.org.il

מתנות חג לעובדים: האם חובה על מעסיק או חברה להעניק שי לחג?

דרגו את המאמר
  התקבלו 9 דירוגים בציון ממוצע: 3.3 מתוך 5

מעסיקים רבים מעניקים לעובדיהם מתנות לחג. חלק מהמעסיקים מעניקים שי לחג אחת לשנה, חלק מעניקים בחגים המרכזיים, כמו ראש השנה ופסח וחלק מעניקים בנוסף מתנות צנועות יותר בחגים אחרים. המתנות לחג יכולות שיהיו בכסף או בשווה כסף - תלושי קנייה או מוצרים שונים.

 

האם חלה חובה על מעבידים להעניק מתנות חג לעובדיהם?

 

חלוקת מתנות לחג הפכה לנוהג אשר השתרש בעולם העבודה כחלק מיחסי עובד מעביד, ואינו חל מתוך חובה כלשהי בחוק. למעביד ישנו שיקול דעת מלא בעניין והוא יכול להחליט שלא לתת מתנות חג לעובדיו. עם זאת, יתכנו מצבים שבהם הסכם העבודה הקיבוצי או האישי קובעים את הזכות לקבלת שי לחג. במקרה כזה, חייב המעביד להעניק שי לחג לעובדיו.

 

על אף שמדובר לרוב במנהג אשר אינו מחייב את המעביד, ישנן השלכות להפסקת המנהג לתת מתנות חג לעובדים. כך למשל, אם המעביד נהג לתת פעמיים בשנה, בראש השנה בפסח, תלושי קניה על סך 1500 שקלים בכל פעם – ניתן לומר שמדובר בחלק מתנאי העבודה, שכן מדובר בסכום לא קטן.

 

במקרה שהמעביד מפסיק עם מנהג זה, יתכן ויחשב המצב להרעה בתנאי העבודה. הרעה שכזו עשויה לגרום לכך שהתפטרות העובד תיחשב כהתפטרות בדין מפוטר, מה שיאפשר לעובד לקבל פיצויי פיטורין על אף שהוא זה שהתפטר, רק כאשר הוותק שלו במקום העבודה עולה על שנה. כמובן שלא כל שינוי במדיניות הענקת המתנות לחג תיחשב להרעה בתנאי העבודה – הכול תלוי בנסיבות העניין.

 

איסור אפליה

 

למרות שלא קיימת חובה על המעסיק להעניק מתנות חג לעובדיו, כאשר בוחר הוא לעשות זאת – הפסיקה קבעה כי עליו להעניק את אותן מתנות באופן שווה לכל עובדיו, אחרת הדבר ייחשב לאפליה בעבודה.

 

מתנות חג – האם מתנה לחג מהווה הכנסה החייבת במס?

 

לפי תקנות מס הכנסה, הכנסה מעבודה נחשבת ככל טובת הנאה הניתנת לעובד על ידי מעבידו. על כן, על העובד לשלם מס הכנסה עבור מתנות לחג, בין אם הן ניתנות בכסף או בשווה כסף, תלושי קניה או מוצר. בפועל, מעסיקים רבים לוקחים את תשלום המס על עצמם. יש לשים לב כי מתנות אישיות מהמעביד לעובד – למשל מתנת יום הולדת, מתנת חתונה או מתנה לכבוד הולדת ילד וכדומה, פטורה ממס הכנסה עד לתקרה קבועה בחוק המשתנה מעת לעת.

 

על פי החוק אין חובה על המעביד להעניק מתנות חג לעובדיו, אולם מדובר במנהג נפוץ וקשה למצוא מקום עבודה אשר אינו מעניק דבר לעובדיו בחגים. עם זאת, ברגע שבחר המעביד להעניק מתנות יש לכך השלכות – מתן המתנות צריך להיות שוויוני ואסור להפלות בין עובדים במתנות החג, וכן הפסקת המנהג עלולה להוות הרעה בתנאי העבודה אשר עלולה לגרום לכך שהמעביד ייאלץ לשלם פיצויי פיטורים לעובד מתפטר. כמו כן, מדובר בטובת הנאה אשר העובד מקבל מהמעביד ועל כן מדובר בהכנסה חייבת במס.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.