www.ovdim.org.il

משמרת ערב שכר, איך מחשבים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

חוק שעות עבודה ומנוחה קובע כללים לגבי עבודה במשמרות לילה. החוק לא קובע שכר שונה עבור משמרת ערב, אך כאשר מדובר במשמרת לילה שבה שעתיים לפחות הן בין השעות 22:00 ל-06:00, העובד זכאי לגמול עבור שעות נוספות החל מהשעה השמינית.


עבודת לילה על פי סעיף 1 לחוק שעות עבודה ומנוחה היא עבודה שלפחות שעתיים מתוכה הן בין השעות שתיים בלילה לשש בבוקר. שעות התחלה וסיום של המשמרת נקבעות בדרך כלל בחוזה עבודה אישי או באמצעות הסכם קיבוצי וצווי הרחבה החלים על ענף העיסוק המסוים.


לדוגמה, צו הרחבה בענף החשמל מתכת ואלקטרוניקה קובע כי משמרת יום היא בין השעות שבין 06:00-17:00. משמרת ערב היא בין השעות 14:00–22:00 ומשמרת לילה היא בתחום השעות 22:00– 06:00.


גמול שעות נוספות לעבודה במשמרות


סעיף 22(א) לחוק קובע כי במקום עבודה שבו עובדים במשמרות, אסור להעסיק עובד במשמרות לילה לתקופה שמעל שבוע אחד מתוך שבועיים. אולם שר הכלכלה רשאי להתיר סטייה מהוראה זו, אם לדעתו סדרי העבודה, או תפקידו או טובתו של העובד מחייבים או מצדיקים זאת.


שעות עבודה מתייחסות לכל הזמן שבו עומד העובד לרשות המעסיק, כולל הפסקות קצרות ומוסכמות הניתנות לו להחלפת כוחות והתאווררות וכן הפסקות למנוחה ולסעודה למשך לפחות שלושת רבעי שעה ביום עבודה, הפסקות לשימוש בחדר שירותים ולזמן תפילה.


סעיף 16 לחוק שעות עבודה ומנוחה קובע כי עבודה בשעות העוברות את מכסת השעות ביום עבודה מלא או בשבוע עבודה מלא מוגדרת כהעסקה בשעות נוספות ומזכה את העובד שביצע אותה בגמול עבור שעות נוספות. ואף אין הבדל אם העובד התחיל לעבוד לפני השעות הקבועות באותו יום, או נשאר לעבוד אחריהן, ברגע שעבר את המכסה היומית מדובר בעבודה בשעות נוספות המזכה בתשלום נוסף.


סעיף 2(ב) לחוק שעות עבודה ומנוחה קובע כי שבע שעות עבודה במשמרת לילה נחשבות ליום עבודה מלא. לפיכך עבודה מעבר לשבע שעות, כלומר החל מהשעה השמינית תיחשב לעבודה בשעות נוספות המזכה את העובד בגמול. במצב זה השכר עבור שבע שעות העבודה הראשונות יהיו בשיעור של 100%, שעתיים נוספות ראשונות בשיעור של 125% והשעות במשמרת לילה מעבר לכך בשיעור של 200%.


עם זאת, סעיף 30 לחוק שעות עבודה ומנוחה קובע שורה של תפקידים שאינם מזכים בתשלום עבור שעות נוספות, כולל: שוטרים, עובדי שירות בתי הסוהר, עובדי מדינה שנדרשים לעמוד לרשות העבודה גם מחוץ לשעות העבודה הרגילות, יורדי ים ועובדי דיג, אנשי צוות אויר, מנהלים או עובדים במשרת אמון אישי ועובדים שתנאי עבודתם ונסיבותיה אינם מאפשרים למעסיק לפקח על שעות העבודה והמנוחה שלהם.


מגבלות על העסקה בשעות נוספות


עבודה בשעות העוברות את מכסת השעות ביום עבודה מלא או בשבוע עבודה מלא נחשבות כהעסקה בשעות נוספות, כך שהעובד זכאי לתוספת תשלום על פי החוק. המעסיק רשאי להעסיק עובד בכמות השעות הנוספות המותרת ואף אסור לו להעסיק עובד בשעות נוספות ללא היתר משר הכלכלה.


החוק קובע כי אורך יום העבודה, כולל שעות הנוספות, לא יעלה על 12 שעות וסעיף 22 לחוק קובע כי מפעל שעובדים בו במשמרות, לא יועבד בו עובד בעבודת לילה, יותר משבוע אחד בתוך שלושה שבועות. שבוע העבודה של עובד המועסק בלילה לא יעלה על 58 שעות, כולל שעות נוספות, אלא באישור מיוחד משר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים.


קיצור שבוע עבודה ל-42 שעות


החל מחודש אפריל 2018 שבוע העבודה קוצר ל-42 שעות, על ידי קיצור אחד מימי העבודה בשבוע. עבודה מעבר למכסה השבועית או מעבר למכסה היומית כפי שנקבעה על ידי המעסיק, נחשבת כעבודה בשעות נספות וחלות עליה המגבלות על פי החוק.


במקומות עבודה שבהם עובדים חמישה ימים בשבוע, מעל 42 שעות שבועיות, שבוע עבודה מקוצר ל-42 שעות על ידי הפחתת שעת עבודה אחת ביום מוגדר וקבוע במהלך שבוע העבודה, בהתאם להחלטת המעסיק וצורכי העבודה, אולם אין אפשרות לפרוש את הפחתת השעה על פני מספר ימים בשבוע.


במהלך ארבעה ימים בשבוע יחושב יום עבודה לפי 8.6 שעות כלומר 8 שעות ו-36 דקות, כפי שחושב יום העבודה לפני צו ההרחבה שקיצר את שבוע העבודה. במהלך יום אחד קבוע בשבוע, על פי בחירת המעסיק, יופחת אורך יום העבודה בשעה אחת ויחושב לפי 7.6 שעות. ובכל במקרה של העסקה מעל 42 שעות בשבוע או מעבר למכסת השעות היומית, העובד זכאי לגמול עבור שעות נוספות.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.