www.ovdim.org.il

פיצויי פיטורין לעובד שמתגייס לצבא, מה מגיע לכם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 2.3 מתוך 5

עובד שהתפטר עקב גיוסו לשירות סדיר בצה"ל זכאי לקבל פיצויי פיטורין, בהתאם להוראות סעיף 11(ג)(1) לחוק פיצויי פיטורין, זאת בתנאי שהשלים לפחות 12 חודשים מלאים באותו מקום עבודה והתפטר מפני שהתגייס לצבא.

 

אחד החוקים החשובים ביותר בתחום דיני העבודה הוא חוק פיצויי פיטורין שנחקק בשנת 1963. החוק קובע את הזכאות של עובד לפיצויי פיטורין, ומסדיר את הכללים לכך, אולם אינו מעניק פיצויים לכל עובד שפוטר, אלא מאזן בין יחסי עובד מעביד.

 

התפטרות לצורך גיוס לצה"ל

 

סעיף 1 לחוק מגדיר את הזכות לתשלום פיצויי פיטורין, וקובע כי עובד אשר הועסק במשך שנה ברציפות אצל אותו מעביד ופוטר זכאי לקבל פיצויים. לפיכך, עובד אשר השלים לפחות שנה אחת מלאה, ופוטר זכאי לתשלום פיצויים, אולם במקרים מסוימים, גם עובד שהתפטר לאחר שנת עבודה מלאה, זכאי לקבל פיצויים, כמו במקרה של התפטרות לצורך גיוס לצה"ל.

 

עובד לפני גיוס נדרש לתת הודעה מוקדמת על התפטרותו למעסיק, בהתאם לפרק הזמן הקבוע בחוק. העובד יכול להציג בפני המעסיק העתק מצו הגיוס הנושא את תאריך הגיוס, כדי להוכיח כי התפטרותו מצדיקה תשלום פיצויים.

 

התפטרות בדין מפוטר

 

כאמור, במקרים מסוימים, החוק מעניק את הזכות לפיצויי פיטורין לא רק במקרה של פיטורין, ולעתים העובד זכאי לפיצויי פיטורין על אף שהתפטר בדין מפוטר. חוק פיצויי פיטורין מונה את הנסיבות שבהן ניתן לקבל פיצויים למרות ההתפטרות, כולל: התפטרות מחמת מצב בריאות לקוי, התפטרות של הורה כדי לטפל בילד, התפטרות עקב שהייה במקלט לנשים מוכות, התפטרות לרגל העתקת מגורים עקב נישואין, או מעבר לישוב חקלאי או לישוב באזור פיתוח. וכן עקב אי חידוש חוזה עבודה והרעת תנאים מוחשית.

 

סעיף 11 לחוק קובע כי עובד שהתגייס לשירות סדיר, כמשמעותו בסעיף 1 לחוק החיילים המשוחררים, נחשבת התפטרותו לעניין חוק זה כפיטורין, כלומר, העובד זכאי לקבל פיצויי פיטורין, בתנאי שעבד לפחות שנה אחת רצופה.

 

מהו שיעור הפיצויים לעובד שמתגייס?

 

כדי לקבל את הפיצויים, העובד נדרש למלא על גבי טופס 161א - הודעת עובד עקב פרישה מעבודה את פרטיו האישיים ותקופות העסקתו, וכן מקומות עבודה נוספים שבהם עבד במהלך תקופת העסקתו אצל המעסיק, כולל פירוט תשלומי פיצויים שקיבל מאותם מקומות עבודה. לאחר מכן המעסיק נדרש למלא טופס 161 - הודעת מעביד על פרישה מעבודה של עובד, ולמסור אותו לעובד.

 

שיעור פיצויי הפיטורין הוא שכר חודש אחד לכל שנת עבודה לעובד במשכורת, שעיקר גמול עבודתו, משתלם על בסיס של חודש או של תקופה ארוכה יותר, אצל אותו מעסיק או באותו מקום עבודה, ושכר של שבועיים לכל שנת עבודה לעובד בשכר, שאינו עובד במשכורת, כלומר חלק של שנה שלאחר שנת עבודה מזכה את העובד בפיצויים יחסיים, ולגבי עובד עונתי – חלק של שנה מזכה אותו בפיצויים יחסיים גם אם תקופות עבודתו אינן מצטרפות לשנה.

 

תקנות פיצויי פיטורין קובעות מספר מרכיבי שכר המחושבים לצורך חישוב פיצויים: שכר יסוד, תוספת ותק, תוספת יוקר מחיה, תוספת משפחה ותוספת מחלקתית או מקצועית. עם זאת, הפסיקה קבעה כי כל רכיב אשר יוכח כי בפועל אינו היווה תוספת אלא חלק מהותי מהשכר, ייחשב לצורך חישוב פיצויי הפיטורין.

 

מהו מועד לתשלום פיצויי פיטורין?

 

המועד לתשלום פיצויי הפיטורין הוא יום הפסקת יחסי עבודה, או המועד שנקבע לתשלום פיצויים על פי הוראת הסכם קיבוצי, הסדר קיבוצי אחר או צו הרחבה החל על העובד. במקרה שהזכות לפיצויי פיטורין מותנית, על פי הוראה שבחוק, במילוי תנאי מצד העובד לאחר יום הפסקת יחסי עבודה או במילוי תנאי במשך תקופה מסוימת שלאחר אותו יום, המועד לתשלום יהיה יום מילוי התנאי או היום שבו מסתיימת התקופה שבמהלכה אמור התנאי להתמלא. אם המעסיק מעכב את תשלום הפיצויים מעל ל-15 ימים, הוא עלול לשאת בתשלום פיצויי הלנת פיצויי פיטורין.

 

סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורין

 

סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורין מאפשר לעובד ולמעסיק להסכים להסדר מראש, בנוגע לפיצויי פיטורין, הפועל לטובת שני הצדדים. סעיף זה מאזן בין הצדדים, כך שאם העובד מפוטר המעסיק מרוויח בכך שכספי הפיצויים פחותים, וכאשר העובד מתפטר הוא מרוויח שכן לולא ההסדר, לפי סעיף 14 לא היה מקבל פיצויים כלל.

 

על פי סעיף 14, מעסיק נדרש להפריש תשלומים על בסיס חודשי אשר יהוו בעתיד את סכום הפיצויים. בסופו של דבר יוצא כי שווי הפיצויים הוא לא המשכורת האחרונה של העובד כפול מספר השנים שעבד אצל המעסיק, אלא עבור כל שנת עבודה מתקבלת המשכורת של אותה השנה. כמו כן, נקבע כי המעסיק אינו רשאי בכל מקרה למשוך מהקופה את הכספים שהפריש לטובת העובד.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.