www.ovdim.org.il

חופשה ללא תשלום לאחר חופשת לידה, מה מגיע לך?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

עובד יכול להפסיק את עבודתו, מחמת מצב בריאותי, לצורך טיול ארוך, כדי לטפל בילדיו או בנסיבות אחרות, בכפוף לאישור והסכמת המעסיק, לתקופה מוגבלת המוגדרת כחופשה ללא תשלום, מבלי לנתק את יחסי העבודה. לאחר שהסתיימה תקופת החל"ת, זכאי העובד זכאי לחזור ולעבוד באותם התנאים שבהם עבד לפני שיצא לחופשה.

 

כל עובד רשאי לצאת לחופשה ללא תשלום בהסכמת המעסיק, אולם ישנם מקרים שבהם קיימת אפשרות לצאת לחל"ת לפי הסכם קיבוצי, חוזה עבודה אישי, או לפי חוק עבודת נשים המאפשר יציאה לחופשה ללא תשלום לאחר תום חופשת הלידה.

 

על פי זכויות נשים בעבודה, החל מתום חופשת לידה, מותר לעובדת לצאת לחופשה ללא תשלום במשך תקופה של עד רבע ממספר החודשים שבהם עבדה אצל אותו המעסיק או באותו מקום עבודה. כלומר, אם העובדת הועסקה במשך שנתיים, היא זכאית לצאת לחל"ת של חצי שנה ולא יותר משנה מעת הלידה. במקרה שהעובדת מעוניינת לחזור לעבודה לפני שהסתיימה תקופת החל"ת, המעסיק חייב להשיבה לעבודה בתוך ארבעה שבועות מעת הגשת בקשתה לחזור.

 

חופשה ללא תשלום לבן זוגה של היולדת

 

גם בן זוגה של היולדת יכול לצאת לחופשה ללא תשלום לאחר לידת ילדיו, אם בת זוגו לא מנצלת את זכותה ליציאה לחל"ת או אם היא מנצלת רק חלק ממנה. העובד יכול לממש את זכאותו לצאת לחל"ת בהתקיים אחד משני מקרים: אם בת הזוג הועסקה במשך חצי שנה רצופה טרם תחילת היעדרותו עקב הלידה כולל תקופות שבהן הפסיקה לעבוד ונמשכו יחסי עובד מעביד, או אם הילד נמצא בהחזקתו או בטיפולו הבלעדי מחמת מחלה או נכות של בת הזוג.

 

בני זוג רשאים לחלוק את הזכאות ביניהם אם העובדת ניצלה רק חלק מהתקופה המקסימלית שבה היא זכאית להיות בחל"ת, או אם העובד יצא לחל"ת במקום בת הזוג וניצל רק חלק מהתקופה המקסימלית שבה הוא זכאי לשהות בחל"ת.

 

זכויות עובדים במהלך חל"ת

 

במהלך תקופת החל"ת, העובד אינו זכאי לתשלום שכר מהמעסיק אולם נמשכים יחסי עובד מעביד. המשמעות היא שהעובד עדיין חב למעבידו חובת נאמנות, כך שאסור לו לפתוח עסק מתחרה, עליו לשמור על סודיות וכדומה. כמו כן, אם המעסיק אינו מוכן לקבל את העובד בחזרה למקום העבודה עם תום החל"ת, ייחשב הדבר לפיטורין והעובד יהיה זכאי לקבל פיצויי פיטורין. עם זאת, המעסיק אינו חייב לשמור לעובד שיצא לחל"ת את משרתו והוא יכול להחזירו לתפקיד אחר, מבלי שהדבר ייחשב להרעת תנאים.

 

בעת יציאה לחל"ת על המעסיק לא חלה כל חובה להפריש תשלומים לקרנות פנסיה והשתלמות, אך ייתכן שהזכות לכך מעוגנת בחוזה עבודה אישי או הסכם קיבוצי. במהלך החודשיים הראשונים לחל"ת המעסיק נדרש לשלם דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות, והוא רשאי לנכות סכומים אלה מחובותיו לעובד. בתום תקופה חל"ת נדרש העובד לשלם בעצמו את דמי הביטוח הלאומי וביטוח הבריאות. כמו כן, תקופת החל"ת אינה נחשבת לחישוב צבירת ותק בעבודה לצורך חישוב פיצויי פיטורין, אלא עד גבול של 14 יום לכל שנת עבודה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.