www.ovdim.org.il

עובד שעתי: מהן זכויות עובד שמקבל שכר לפי שעה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 22 דירוגים בציון ממוצע: 3.7 מתוך 5

עובד שעתי המכונה גם עובד בשכר או עובד יומי, הוא עובד ששכרו משולם על בסיס שעת עבודה או על בסיס יום עבודה בפועל. עובד שעתי זכאי לכל אותן זכויות עובדים על פי חוקי המגן של דיני העבודה, כגון: תשלום שכר מינימום, פיצויי פיטורין, חופשה שנתית, דמי חגים, ביטוח פנסיוני ועוד. ההבדל בין עובד שעתי לעובד במשכורת חודשית הוא באופן חישוב הזכויות הכספיות ותנאי העסקה.


חישוב דמי הבראה

 

כל עובד שהשלים שנת עבודה זכאי לדמי הבראה על פי שנות הוותק והיקף המשרה. הזכאות לדמי ההבראה קמה לעובד שעתי, כמו לעובד במשכורת חודשית, רק לאחר תקופת ותק של שנה במקום העבודה. חישוב גובה דמי ההבראה לעובד שעתי מתבצע על פי מספר שעות העבודה הרגילות בשבוע, חלקי 43 שהן שעות עבודה שבועיות למשרה מלאה, כפול המחיר ליום הבראה ומספר ימי הבראה שלהם הוא זכאי. החישוב יכול להתבצע גם על פי מספר השעות החודשיות של העובד חלקי 186.

 

דמי חופשה לעובד שעתי

 

דמי חופשה לעובד שעתי מחושבים לפי מספר ימי החופשה כפול שכר העבודה היומי הממוצע. שכר העבודה יומי הממוצע מחושב לפי חלוקת שכר שלושת החודשים הקודמים ליציאה לחופשה. במידה ושלושת החודשים האחרונים לא היו חודשים של עבודה מלאה, מחושב שכר העבודה היומי הממוצע לפי שלושת החודשים בשנה האחרונה שבהם העבודה היתה המלאה ביותר.

 

חישוב שעות נוספות יומיות

 

העסקה מעבר למכסת השעות היומית או החודשית על פי חוק, מזכה את העובד בגמול עבור שעות נוספות. החישוב לשעות נוספות עבור עובד שעתי מתבצע על פי שעות יומיות ושבועיות ולא לפי התחשבנות חודשית. לדוגמה, עובד שעתי שעבד 10 שעות ביום, זכאי לתשלום עבור שעות נוספות על אותו יום, גם אם בחישוב השבועי עבד פחות מ 43 שעות.

 

הודעה מוקדמת לפיטורין

 

עובד שעתי זכאי לקבל הודעה מוקדמת לפיטורין. תקופת הודעה מוקדמת נקבעת בהתאם לוותק שנצבר במקום העבודה. בעל ותק של עד שנה זכאי ליום הודעה מוקדמת עבור כל חודש עבודה. במהלך השנה השנייה זכאי לתקופת הודעה מוקדמת של 14 יום, ועוד יום נוסף בגין כל שני חודשי עבודה. בשנה השלישית זכאי עובד שעתי ל 21 יום, ועוד יום נוסף עבור כל שני חודשי עבודה, ובעל ותק של שלוש שנים ומעלה זכאי להודעה מוקדמת של חודש ימים.

 

זכאות לדמי מחלה

 

תקופת מחלה כוללת את כל ימי מחלת העובד, החל מהיום השני להיעדרות. בימים השני והשלישי להיעדרות המעסיק חייב לשלם מחצית מדמי המחלה, והחל מהיום הרביעי יש לעובד זכאות מלאה לדמי המחלה המהווים 75% מהשכר הרגיל. לעובד בשכר, ימי מנוחה שבועיים וחגים אינם נחשבים לחלק מתקופת המחלה, זאת לעומת עובד במשכורת חודשית, אלא אם הועסק בימים אלה על פי היתר לפי חוק שעות עבודה ומנוחה.

 

חישוב פיצויי פיטורין לעובד שעתי

 

עובד שעתי שפוטר לאחר שעבד שנה אחת ברציפות זכאי לפיצויי פיטורין. גובה הפיצויים מחושב לפי שכר של חודש אחד לכל שנת עבודה. לעובד בשכר נקבע כי הפיצויים יורכבו משכר של שבועיים לכל שנת עבודה, אולם זכות זו הורחבה בתקנות, וכיום גם עובד שעתי זכאי לשכר עבודה של חודש עבור כל שנת עבודה אצל אותו מעביד ובאותו מקום עבודה.

 

חוק פיצויי פיטורין מאפשר לעובד ולמעביד להסכים להסדר מראש בחוזה עבודה, ומאפשר למעביד להפריש תשלומים אשר יהוו בעתיד את פיצויי הפיטורין. על כן עובד שמעבידו הפריש מדי חודש את כספי הפיצויים לביטוח הפנסיוני או לקופת פיצויים, עשוי להיות זכאי לכספים אלה גם במקרה של התפטרות.

 

דמי חגים

 

עובד שעתי שהשלים שלושה חודשי עבודה במקום העסקה אחד, אצל אותו מעביד, זכאי לתשלום מלא של דמי חגים, עבור תשעה ימי חג בשנה, זאת בתנאי שעבד ביום שלפני החג וביום שאחריו, או נעדר בהסכמת המעביד בימים שלפני ואחרי החג. במקרה שהחג חל בשישי או בשבת, העובד אינו זכאי לקבל תשלום דמי חגים.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.