www.ovdim.org.il

זכויות הורים מאמצים בעבודה – מה מגיע לכם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

המחוקק מעודד אימוץ ילדים בישראל, באמצעות השוואת זכויות הורים מאמצים לזכויות הורים ביולוגיים. החוק אוסר על מעסיקים לפגוע בזכויות עובדים המבקשים להיות הורים ונמצאים בהליכי אימוץ, פונדקאות או בדרך להיות משפחה אומנת. הזכויות השונות, כמו: חופשת לידה, דמי חופשה והתפטרות לצורך טיפול בילד, קמות החל ממסירת הילד לאומנה למטרת אימוץ.

 

החוק אוסר לפטר עובד שמועסק לפחות ששה חודשים, אשר הודיע למעסיקו כי קיבל הודעה מהרשויות על כך שהוא עתיד לקבל לביתו ילד למטרת אימוץ. האיסור חל עד לקבלת הילד או עד לתום תשעה חודשים מהרגע שקיבל העובד הודעה על האימוץ, וחל הן על נשים והן על גברים בהליכי אימוץ. מעסיק המעוניין לפטר עובד במהלך תקופה זו נדרש לקבל היתר מיוחד ממשרד הכלכלה.

 

חופשת לידה להורה מאמץ

 

החוק בישראל מאפשר להורה מאמץ לקחת חופשה מהעבודה בתשלום מהמוסד לביטוח לאומי, הדומה מאוד לחופשת לידה. הורה מאמץ זכאי לחופשת לידה בת 26 שבועות, אם השלים שנת עבודה אצל אותו מעסיק, או חופשה בת 14 שבועות אם עבד פחות מ- 12 חודשים. במקרה שההורים מאמצים שני ילדים באותו יום, ניתן להאריך או לפצל את החופשה.

 

הורים מאמצים זכאים גם לחופשה ללא תשלום לאחר חופשת לידה. משך החופשה המרבי הוא רבע מהתקופה שבה עבד ההורה אצל אותו המעסיק, ולא יותר משנה מיום קבלת הילד. זכות זו ניתנת לאחד ההורים על פי בחירתם, ולמעסיק אסור לפטר עובדים בתקופה זו ובמשך 60 יום לאחר חזרתם לעבודה.

 

קבלת דמי חופשה

 

עובד שכיר או עצמאי, שהפסיק את עבודתו השוטפת לרגל אימוץ ילד עד גיל 10 שנים, זכאי לדמי חופשה בשיעור דמי לידה שהוא השכר הרגיל בשלושת החודשים האחרונים טרם האימוץ. ההורים המאמצים יכולים לבחור מי יהיה זכאי לתשלום דמי חופשה, ואף יכולים להתחלף ביניהם, כל עוד תקופת החופשה לא תפחת מ- 21 ימים רצופים.

 

הורים מאמצים זכאים לשעת הנקה בעבודה למשך ארבעה חודשים מתום חופשת הלידה, כלומר ההורה יכול לעבוד שעה אחת פחות ביום, ללא ניכוי מהשכר, בתנאי שהוא עובד במשרה מלאה, בלא קשר לשנות הוותק.

 

התפטרות לצורך טיפול בילד

 

עובדת שקיבלה לאימוץ ילד שטרם מלאו לו 13, והתפטרה לצורך טיפול בילד בתוך תשעה חודשים, זכאית לתשלום פיצויי פיטורין. האב עשוי להיות זכאי לפיצויים במקום האם, כאשר בת זוגו הועסקה במשך לפחות חצי שנה רצופה לפני התפטרותו, או אם הילד נמצא בהחזקתו הבלעדית או בטיפולו הבלעדי, עקב נכות או מחלה של האם המאמצת, או אם היא עובדת כעצמאית, ולא הפסיקה את עיסוקה לצורך טיפול בילד.

 

מענק וקצבת ילדים

 

הורים מאמצים זכאים לקבל מענק לידה מביטוח הלאומי. המענק נקבע לפי השיעור הקבוע במועד שבו הודיע פקיד הרווחה לבית המשפט כי הילד נמסר לאומנה למטרת אימוץ, עד שמגיע הילד לגיל 10 שנים. ואולם הורה שמאמץ את ילדו של בן זוגו אינו זכאי למענק. ההורים זכאים לקצבת ילדים חודשית, מיום קבלת הילד לאומנה או מיום כניסת הילד לארץ, אם האימוץ נעשה בחו"ל. כדי לממש את הזכאות יש להגיש תביעה לקצבת ילדים עבור הילד המאומץ בסניף ביטוח לאומי הסמוך למקום המגורים, לאחר רישום הילד בתעודת הזהות של הוריו המאמצים.

 

תביעות לביטוח לאומי בנוגע לזכויות הורים מאמצים יש להגיש במהלך השנה הראשונה של קבלת הילד לאומנה למטרת אימוץ בארץ או בחו"ל. תשלום רטרואקטיבי עבור הזכויות השונות יינתן רק עבור 12 החודשים הקודמים לבקשה, לכן חשוב להגיש את התביעה בהקדם.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.