www.ovdim.org.il

זכויות עובדים בפירוק עמותה

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עמותה היא גוף משפטי כפי שנרשם ומתנהל על פי חוק העמותות. עמותה מוגדת כתאגיד למטרה חוקית שאינה מכוונת לחלוקת רווחים בין חבריו, ומטרתו העיקרית אינה עשיית רווח. רוב העמותות בישראל מוקמות במטרה לקדם תחומים חברתיים כמו חינוך, תרבות או דת, והן מגייסות אנשים לתפקידים השונים על בסיס התנדבותי ללא שכר.

 

זכויות עובד שכיר בעמותה

 

מתנדבים בעמותה אינם מקבלים משכורת חודשית או כל תשלום אחר, אך הם זכאים לקבל ביטוח בזמן ההתנדבות במקרה של פגיעה, על פי חוק הביטוח הלאומי. כל עובד שכיר שמועסק בעמותה, זכאי לקבל את כל התנאים הסוציאליים הקבועים בדיני העבודה, שלהם זכאי כל עובד בישראל, כמו דמי הבראה, ימי מחלה, פיצויי פיטורין, הודעה מוקדמת ועוד.

 

בדומה לפירוק חברה, פירוקה של עמותה יכול להיות מרצון או לפי צו בית המשפט, זאת במצב שבו העמותה אינה יכולה לפרוע חובותיה, או כאשר פעולות העמותה מתנהלות בניגוד לחוק וכאשר בית המשפט סבר שמן היושר ומן הצדק לפרק את העמותה.

 

חוק ביטוח זכויות עובדים בפשיטת רגל ופירוק תאגיד נועד לשמור על זכויות עובדים בפירוק חברה, אשר נפגעו כתוצאה מקשיים כלכליים שאליהם נקלע מקום עבודה, וכתוצאה מהקשיים ניתן צו פירוק, צו פשיטת רגל, צו לפירוק אגודה שיתופית או פירוק עמותה.

 

תשלום חובות המעסיק לעובד

 

עובד שכיר שהעמותה שעבד בה התפרקה, זכאי לתשלום גמלה מהמוסד לביטוח לאומי. הגמלה כוללת שכר עבודה, פיצויי פיטורין ותשלום לקופת הגמל שהמעסיק נשאר חייב לעובד, עד לסכום המקסימלי הקבוע בחוק.

 

את התביעה לתשלום חובות המעסיק יש להגיש למפרק או לנאמן, ולא למוסד לביטוח לאומי, באמצעות טופס תביעה לתשלום חוב שכר עבודה ופיצויי פיטורין, בצירוף המסמכים הנדרשים להוכחת החוב. רצוי לצרף כל מסמך רלוונטי שיש בו להוכיח את גובה השכר ומשך תקופת ההעסקה בעמותה.

 

יש לצרף לפחות שלושה תלושי משכורת אחרונים, חוזה עבודה וכל מסמך אשר יכול להעיד על תאריך תחילת העבודה, מסמכים המעידים על רצף עבודה, ומסמך להוכחת גובה סכום פיצויי הפיטורין העומד לזכות העובד בקופת הגמל.

 

התנאים לקבלת גמלה מביטוח לאומי:

 

הנאמן או המפרק בוחנים את התביעה, ובמקרה שהתביעה מאושרת, היא מועברת לביטוח הלאומי. אשר נכנס בנעליו כנושה בדין קדימה של העמותה בפירוק. ביטוח לאומי משלם לעובד את הגמלה, רק לאחר שבית המשפט המחוזי הוציא נגד המעסיק צו לפירוק עמותה, ומינה נאמן או מפרק מטעמו, ולאחר שהתקבל אישור הנאמן או המפרק, הכולל את פרטי התביעה של העובד שאושרו על ידי הנאמן של פושט הרגל או על ידי המפרק של החברה.

 

הגמלה מורכבת מסכום חוב השכר ופיצויי הפיטורין שהמעסיק חייב לעובד. בתביעת החוב ניתן לדרוש שכר עבודה ואת כל מרכיבי השכר, לרבות משכורת בסיסית, עמלות, מענקים, פרמיה, שעות נוספות, תוספת מאמץ, תוספת מחלקתית ותוספת מקצועית. ניתן לדרוש פדיון ימי חופשה, דמי הבראה עבור השנתיים האחרונות, דמי ביגוד, משכורת 13 עבור השנה האחרונה, וכל מרכיב אחר המופיע בתלוש השכר. תשלומים שאינם מוכרים לצורך חישוב הגמלה הם החזר הוצאות של רכב וטלפון.

 

סכום הגמלה לא יעלה על עשר פעמים השכר הממוצע במשק. שכר העבודה המשולם הוא השכר עבור השנה הקודמת להפסקת יחסי העבודה, או השנה הקודמת למתן צו הפירוק. אם העובד אינו מבוטח בקופת גמל לצורך פיצויי פיטורין, ביטוח לאומי ישלים את החסר לפיצויים. אם סך התביעה עולה על הסכום המקסימלי שניתן על ידי ביטוח לאומי, תינתן קדימות לשכר העבודה, ולאחר ששולם השכר, ישולמו פיצויי הפיטורין מהסכום שנשאר.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.