www.ovdim.org.il

זכויות עובדים בפירוק חברה

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הליך פשיטת רגל הוא הליך שבו מכירה מערכת המשפט בישראל באי יכולתו של חייב לעמוד בחובותיו לנושים. במסגרת ההליך מכונסים נכסי החייב ומועברים לנאמן והנושים נפרעים מחלוקת הנכסים. ההליך המקביל לפשיטת רגל כאשר מדובר בחברה נקרא פירוק.

 

עובדים שמגיע להם משכורת ופיצויי פיטורין, בעקבות צו פירוק נחשבים לנושים בדין קדימה, ויש להם עדיפות על נושים אחרים. כלומר אם למעסיק יש נכסים שמהם ניתן לשלם את חובותיו, תינתן עדיפות לכיסוי החובות של העובדים.

 

אולם אין זה וודאי כי העובדים יפרעו ממעביד אשר נמצא בהליכי פירוק חברה ויתכן שיוותרו ללא משכורת ופיצויים שלהם הם זכאים. חוק ביטוח זכויות עובדים בפשיטת רגל ופירוק קובע כי במקרים מסוימים, ביטוח לאומי ישלם לעובד את השכר והפיצויים המגיעים לו, כאשר ביטוח לאומי נכנס בנעלי העובד כנושה בדין קדימה של החברה בפירוק לצורך שיפוי.

 

הגשת תביעה לביטוח לאומי

 

עובד שכיר שהחברה שבה עבד התפרקה, זכאי לקבל מהמוסד לביטוח לאומי שכר שהמעסיק חייב לו, וגם פיצויי פיטורין שלא הופרשו לקופות גמל או לביטוח הפנסיוני, ותשלומים שהמעסיק היה אמור להעביר לביטוח מנהלים ולא הועברו.

 

כדי להגיש את התביעה לביטוח לאומי, יש צורך בצו פירוק החברה שניתן על ידי בית המשפט המחוזי. במקרה שעדיין לא יצא צו פירוק, העובדים נדרשים להתאגד, ולהגיש בקשה למתן צו פירוק נגד המעסיק, לשם כך מומלץ לפנות לייעוץ משפטי. לאחר הוצאת הצו, יש להגיש תביעה למפרק.

 

את התביעה יש להגיש לסניף ביטוח לאומי הקרוב למקום המגורים, באמצעות טופס תביעה לתשלום חוב שכר עבודה ופיצויי פיטורין בפשיטת רגל ופירוק תאגיד. יש לצרף הוכחות לגבי החוב, כמו: חוזה עבודה, טופס 106 ופסק דין של בית הדין לעבודה, וגם שלושה תלושי שכר אחרונים, מסמך המעיד על רצף העבודה ועל גובה פיצויי הפיטורין.

 

תביעת החוב שמאושרת על ידי המפרק, מועברת לביטוח לאומי, שמוסמך לאשר אותה, לדחות או לחלוק על ההחלטה. במקרה שהתביעה נדחית, העובד יכול להגיש ערעור על החלטת המפרק לבית המשפט המחוזי המטפל בתיק. לאחר אישור התביעה, התשלום יעבור לחשבון הבנק של העובד.

 

שכר עבודה שלא שולם

 

תשלום שכר שלא שולם על ידי המעביד הוא עבור תקופה של עד 12 חודשים. גובה התשלום מחושב בהתאם להיקף המשרה ולא פחות מסכום שכר מינימום. רכיבי השכר לתשלום מביטוח לאומי כוללים: שכר בסיס, שעות נוספות, דמי נסיעות, מענקים, עמלות ופרמיה, פדיון ימי חופשה, דמי הבראה שטרם שולמו והפרשי שכר עבור השנה האחרונה בעבודה. רכיבי השכר שלא נחשבים לצורך תשלום שכר עבודה הם: החזר הוצאות רכב, הוצאות טלפון, אש"ל ופדיון ימי מחלה.


תשלום פיצויי פיטורין

 

עובד שהופקדו עבורו בקופת גמל או בחברת ביטוח הפקדות לפיצויי פיטורין בהסכם פנסיה מקיפה, יהיה זכאי לקבל מביטוח לאומי את ההשלמה עבור 100% פיצויים או יותר, בכפוף להסכם הקיבוצי או להסכם שנחתם בין המעסיק לחברת הביטוח. ביטוח לאומי ישלם את מלוא הפיצויים לעובד שלא היה מבוטח. השכר לצורך חישוב פיצויי פיטורין לא יפחת משכר מינימום ובהתאם להיקף משרתו של העובד.

 

תשלום לקופת הגמל

 

ברוב המקרים, עם מתן צו פירוק, החברה שמנהלת את קופות הגמל והקרנות של העובדים מגישה תביעה כללית על סכום החוב למפרק בשם כל העובדים. העובד יכול לפנות אל החברה ולברר אם הגישה את התביעה למפרק. אם החברה הגישה תביעה הוא אינו צריך להגיש תביעה נוספת.

 

במקרה שהמעסיק לא העביר לקופת הגמל את כספי המעסיק או כספים שנוכו מהשכר, ביטוח לאומי יעביר לקופת הגמל את סכום החוב, בצירוף הפרשי הצמדה מיום שנוצר החוב עד למועד התשלום בפועל. הסכום המרבי הוא פעמיים השכר הבסיסי הממוצע.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.