www.ovdim.org.il

האם מותר להיעדר מהעבודה עקב מזג האוויר?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מזג אוויר, בין אם מדובר בסופת שלגים או בתנאי שרב קשים, אינו מהווה עילה להיעדרות מעבודה, לאיחור, או ליציאה מוקדמת ממקום העבודה. עובדים רשאים להיעדר מעבודתם בשל תנאי מזג האוויר, בהסכמת המעסיק בלבד, כל חשבון ימי חופשה שנתית.

 

בדיני העבודה אין התייחסות למקרים של היעדרות מהעבודה עקב מצבים שונים כמו סופה, שלג, הצפות, שרב ועוד מצבים קיצוניים שקשורים במזג האוויר ומוגדרים ככוח עליון. לפיכך עובד אינו רשאי להיעדר מעבודתו, לאחר או להשתחרר מוקדם עקב תנאי מזג האוויר, מבלי לקבל את הסכמת המעסיק.

 

לעובד שנעדר מעבודתו באישור המעסיק, ינוכה יום חופש ממכסת ימי החופשה השנתית בגין כל יום היעדרות. גם עובד שלא הגיע לעבודתו עקב חסימת כבישים בשל שיטפונות או הפסקת תחבורה ציבורית עקב סופת שלגים, ייחשב כמי שנעדר מעבודתו על חשבון החופשה השנתית, וינוכה יום חופש בגין ההיעדרות.

 

המעסיק יכול לסגור את מקום העבודה בשל מזג האוויר

 

יחד עם זאת בשל תנאי מזג אוויר קשים, המעסיק רשאי על פי שיקול דעתו לסגור את העסק, ולהוציא את כל העובדים לחופשה, בתנאי שההודעה על כך נמסרה לעובדים לפני שהגיעו למקום העבודה. אולם גם במקרה זה ההיעדרות תיחשב על חשבון ימי החופשה השנתית של העובד. ניתן לזקוף את ההיעדרות על חשבון ימי החופשה בהסכמת שני הצדדים - העובד והמעביד.

 

מעבר לכך, לפני שהמעסיק מקבל את ההחלטה על סגירת מקום העבודה, עליו לוודא כי לעובדים יש מספיק ימי חופשה שעומדים לזכותם לניצול, מכיוון שלא ניתן להוציא עובדים לחופשה ביוזמת המעסיק, על חשבון ימי חופשה עתידיים.

 

במקרה שישנם עובדים שאין לזכותם ימי חופשה לניצול, המעסיק יכול להחליט שלא להוציא את אותם עובדים לחופשה ולדרוש מהם להגיע לעבודה, בזמן שיתר העובדים אינם מחויבים להגיע, או להוציא את העובדים לחופשה, אך לא לנכות את ימים מימי החופשה שיצברו בעתיד ולשלם להם שכר רגיל במהלך ההיעדרות. אפשרות נוספת היא להוציא את העובדים לחופשה ללא תשלום לתקופה זו, בכפוף להסכמתם.


תשלום שכר מלא עבור סגירת העסק במהלך יום עבודה

 

במקרה שהמעסיק החליט לסגור את העסק במהלך יום העבודה עקב תנאי מזג האוויר הקשים, עובד שהתייצב לעבודה, ולא סיים את היום, יהיה זכאי לקבל את מלוא שכרו עבור יום העבודה, ויתר השעות שבהן לא עבד לא ינוכו מיתרת ימי חופשתו. כמו כן, ישנם הסכמי עבודה בענפים מסוימים המקנים תשלום חלקי על יום שבו לא ניתן להשלים את העבודה, כמו למשל בענף הבנייה ואז ההיעדרות לא תיזקף על חשבון ימי החופשה.

 

השכר המגיע לעובד במשכורת עבור חופשה הוא בגובה השכר אשר היה מקבל עבור עבודתו באותם ימים. עובד שעתי אשר עובד לפי שעות או ימי עבודה, זכאי לשכר ביום חופש המחושב לפי מספר ימי החופשה כפול שכר העבודה היומי הממוצע. שכר עבודה יומי הממוצע מחושב לפי חלוקת שכר בשלושת החודשים הקודמים ליציאה לחופשה, או לפי שלושת החודשים בשנה האחרונה שבהם היתה עבודה מלאה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.