www.ovdim.org.il

פיטורין בעקבות עבירה פלילית במקום העבודה

דרגו את המאמר

פיטורין בעקבות עבירה פלילית ושלילת פיצויי פיטורין


האם עובדים בתחנת דלק, אשר פוטרו לאחר שנתפסו גונבים כספים מהתחנה, ואף הוצע כנגדם צו הרחקה מהמקום, יהיו זכאים לתשלום פיצויי פיטורין, דמי הודעה מוקדמת והפרשי שכר?

 

תביעה בעניין זה הוגשה על ידי שמונה מעובדיה לשעבר של תחנת דלק, כנגד בעל התחנה, אשר הגיש תביעה שכנגד לשלילת התשלומים הנתבעים.

 

בעקבות חשדות שהתעוררו בחברת פז לגבי מספר רב של ביטולי פריטי שירות שנתגלו בתחנה המדוברת, ומשעלה חשד להונאה, הגיעו למקום קציני ביטחון מטעם החברה, לצורך בירור. מלכתחילה סברו השניים כי בעל התחנה מעורב במעשים אלה, אולם לאחר שיחה עמו הגיעו למסקנה כי עליהם לשוחח עם סגן מנהל התחנה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

סגן המנהל סירב לשתף עם החוקרים פעולה, ואז הציע בעל התחנה כי ידבר עימו. לאחר השיחה, הודה סגן המנהל שעובדי התחנה נהגו לבטל עסקאות, על מנת ליטול לידיהם את דמי שירות. באופן זה, לטענתו, שלשלו העובדים לידיהם את דמי השירות ששולמו מעסקאות שנעשו במזומן. סגן מנהל התחנה אף נחקר במשטרה והודה בפרטי ה"קומבינה".


פיטורין בעקבות עבירה פלילית, איך מוכיחים?


במקרה בו המעסיק דורש לשלול את פיצויי הפיטורין של עובד בגין עבירה פלילית, עליו להוכיח לבית המשפט כי העבירות הפליליות אכן התקיימו. עם זאת, נטל ההוכחה במשפט פלילי אינו כנטל ההוכחה בתביעות אזרחיות.

 

באשר למידת ההוכחה הנדרשת בעניין זה פסקו בית-הדין הארצי לעבודה, ובית המשפט העליון, כי מידת ההוכחה הדרושה להוכחת ביצוע עבירה פלילית במסגרת משפט אזרחי, שונה מזו הדרושה במסגרת משפט פלילי. כמות ההוכחה האמורה פחותה מזו הנדרשת בהליכים פליליים, אך גבוהה מרמת ההוכחה הדרושה בהליכים אזרחיים רגילים.

 

המעסיק הצליח להוכיח את דבר הגניבה, הפיצויים לא ישולמו


בית הדין לעבודה קבע כי בעל התחנה הרים את הנטל המוטל עליו, גם על פי מידת ההוכחה המוגברת, והוכיח כי המעשים הנטענים אכן נעשו. כפי שצוין לעיל, הדבר עלה מעדויות עדי התביעה, מהודעתו של סגן מנהל התחנה בחקירת המשטרה, ומהחקירה המשטרתית שנערכה בעניין. בחקירה זו הוכח לא רק שמעשי ההונאה אכן בוצעו, אלא שהעובדים עצמם ביצעו מעשים אלה.

 

      קראו גם:


לנוכח חומר הראיות שהוצג בבית המשפט, לגבי ביצוע מעשי ההונאה, היה די בכך שבתדפיסים של ביטול העסקאות היו כתובים שמותיהם הפרטיים של העובדים בלבד.


אי לכך, בית הדין קבע כי המעסיק לא ישלם לעובדים את דמי פיצויי הפיטורין וההודעה המוקדמת. עם זאת, בית המשפט קבע הפרשי שכר שונים שעליו לשלם לעובדיו לשעבר (משכורת שלא שולמה ודמי חופשה). כנגד הפרשי השכר הללו, זיכה בית הדין את העובד בעבור 2,200 שקלים הוצאות משפט ועורך דין כנגד כל אחד מהעובדים.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.