האם פיטורי עובדת לאחר תום חופשת הלידה הינם פיטורים שלא כדין?
דרגו את המאמר |
|
![]() |
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5 |
האם פיטורי עובדת לאחר תום חופשת הלידה הינם פיטורים שלא כדין?
גב’ אורלי מורי עבדה בחברת מ.ד.פי לו, חברה המפעילה חנויות בתחנות התדלוק של חברת "פז" בתפקיד מנהלת חשבונות. אורלי פוטרה מעבודתה במועד בו היתה אמורה לשוב מחופשת לידה, תוך ששולמו לה פיצויי פיטורים, דמי הודעה מוקדמת ופדיון עבור תקופת 45 הימים.
אורלי הגישה תביעה לבית הדין האזורי נגד החברה, מנכ"ל החברה ומנהלה הישיר, המבוססת בעיקרה על הפרת הוראות חוק שוויון ההזדמנויות, בטענה כי פיטוריה בוצעו שלא כדין ובחוסר תום לב על רקע הריון, יציאה לחופשת לידה והיותה אם לילדים רכים. כן טענה אורלי להפרת הוראות חוק עבודת נשים.
האם מקום בו הופר חוק עבודת נשים צומחת אוטומטית זכות לסעד מכוח חוק שוויון הזדמנויות בעבודה?
1. חוק עבודת נשים אוסר על פיטורים של עובדת בתקופה שלאחר תום חופשת הלידה, במהלך חופשת הלידה ובנוסף אסר לפטר עובדת בהיריון ללא היתר.
2. אמנם, החברה רשאית להחליט על פיטורי עובדת אם יכולותיה אינן זוכות להערכה מספקת מצד הממונים עליה, ועל פי הערכתם היא אינה מסוגלת להתמודד עם עומס עבודה במידה היוצרת צורך ברור בפיטוריה.
אולם, בהתאם להוראות חוק עבודת נשים, על החברה היתה מוטלת חובה להשיב את העובדת לעבודתה לאחר תום חופשת הלידה כחובה מוחלטת ללא מקום לשיקול דעת (בכפוף לחריגים הקבועים באותה הוראת חוק), ולתת לה אפשרות ממשית, אמיתית וכנה להוכיח את יכולותיה ולהשתלב מחדש במקום עבודתה.
3. פיטוריה של הגב’ מורי נבעו מיציאתה לחופשת לידה ולמעשה התקיימה הפליה אסורה בניגוד להוראות חוק שוויון הזדמנויות.
4. יש לפצות את גב’ מורי בפיצוי ללא הוכחת נזק בגין הפרת חוק שוויון הזדמנויות בעבודה בשיעור 25,000 ₪.
לסיכום,
במקום בו הופר חוק עבודת נשים, ייתכן שיהיה בכך די כדי להצמיח בהכרח ובאופן אוטומטי זכות לסעד מכוח חוק שוויון הזדמנויות בעבודה בשל אפליה מחמת היריון, הורות או מין.