פיצויים לעובד חברת קבלן, לאחר שבעל הבית הפסיד מכרז
דרגו את המאמר |
|
![]() |
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5 |
חברת קבלן הפסידה מכרז, האם העובד יזכה לפיצויי פיטורים?
תביעה אשר עסקה בנסיבות הפסקת עבודתו של עובד חברת קבלן, הגיעה עד לפתחו של בית הדין לעבודה בירושלים.
העובד, אשר הועסק בתור מפקח אבטחה בחברת שמירה, טען כי החברה הנתבעת פיטרה אותו בעקבות הפסדה במכרז לאבטחת משרד הרווחה. חברת האבטחה טענה לעומת התובע כי האחרון התפטר מרצונו, זאת לאחר שסירב לקבל הצעות עבודה אשר הונחו לפניו בתום ההתקשרות עם משרד הרווחה.
קראו עוד בתחום:
- כתב וויתור בעת סיום יחסי עבודה
- השעיית עובד, האם מותרת?
- משרד התמ"ת בדק ומצא - 70% מחברות השמירה מפרות זכויות עובדים
- בית הדין לעבודה ביטל פיטורין ללא פיצויים בחברת שמירה
מן הפסיקה ידוע כי היסוד של פיטורים ואו התפטרות הוא שהצד הפועל נתן ביטוי שאינו משתמע לשתי פנים לכוונתו להביא את יחסי העובד והמעביד הקיימים בין השניים, לידי גמר. ברוח דברים אלו קבעו שופטי בית הדין לעבודה, לא אחת, כי הדיבור (או ההתנהגות) המביא את היחסים לידי סיום חייב להיות חד משמעי.
פוטר או התפטר?
התובע טען, כאמור, כי פוטר מעבודתו לאחר שהחברה הפסיקה לספק שירותי שמירה ואבטחה למשרד הרווחה. ראשית, התובע הציג את מכתב הפיטורים שניתן לו במסגרת הפסקת עבודתו, ובו נאמר במפורש כי סיבת הפיטורים היא "תום מכרז".
כמו כן, בטופס דמי אבטלה מטעם הביטוח הלאומי, אשר אושר לתובע בעקבות מכתב שקיבל מהחברה (אישור תעסוקה), נרשם סיבת הפסקת העבודה – סיום מכרז.
סתירות בגרסאותיה של חברת השמירה
חברת השמירה, לעומת זאת, הציגה מספר גרסאות סותרות לנסיבות הפיטורים. בכתב ההגנה טענה החברה כי העובד פוטר מחמת אי שביעות רצון מתפקודו (מודה שהוא פוטר, אך סותרת את האמור במכתב הפיטורים).
במהלך הדיון בבית הדין לעבודה, שינתה הנתבעת את גרסתה וטענה לפתע כי סיבת הפיטורים הייתה עבירת משמעת שביצע העובד (טענה אשר נטענה בעלמא ללא כל תימוכין כלשהם). בתצהיר מנכ"ל הנתבעת הוצגה גרסה נוספת אשר לפיה לתובע אירעה תאונת דרכים אשר לאחריה לא היה הקב"ט מעוניין בהמשך העסקתו.
קראו גם:
- משרד המשפטים מאיים לא לחדש רשיונן של חברות השמירה בגין ניצול עובדים
- זכויות מאבטחים בביטוח הלאומי מופרות חדשות לבקרים
- תביעה ייצוגית בבית הדין לעבודה
מכל האמור לעיל, והיות וגרסאות רבות ומגוונות הוצגו כטיעוני הגנה מטעם הנתבעת, קבע בית הדין לעבודה כי יש לקבל את תביעתו של מפקח השמירה. אי לכך, בית הדין פסק כי התובע יהיה זכאי לפיצויי פיטורים, דמי הודעה מוקדמת, פדיון חופשה ודמי הבראה – סה"כ, למעלה מ-31,000 שקלים.