פיקוח על זכויות עובדי קבלן בקמפוסי האוניברסיטאות בישראל
דרגו את המאמר |
|
![]() |
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5 |
האוניברסיטאות יפקחו על תנאי העסקתם של עובדי קבלן
האם האוניברסיטאות יחלו להגן ולפקח על תנאי העסקתם של עובדי הקבלן – השומרים ועובדי הניקיון? אתר Ynet מפרסם כי הנהלת ועד ראשי האוניברסיטאות הודיעה כי היא מקימה ועדה אשר מטרתה יהיה לגבש קריטריונים אחידים בנוגע להעסקתם של עובדי קבלן ברחבי הקמפוסים.
קראו עוד בתחום:
- הטרדה מינית - מרצה פוטר בגין התנהגות בלתי הולמת
- כוח לעובדים הוא הארגון היציג של הסגל הזוטר באוניברסיטה הפתוחה
- האם ישנם פיטורין בשיטת ה"דלת המסתובבת" באוניברסיטה הפתוחה?
- אגודת הסטונדטים בלמה מהלך להרעת תנאי העסקתן של המנקות באוניברסיטה
עוד פורסם כי במסגרת ישיבת הוועד, אשר בה נכח גם משה ויגדור, יו"ר הועדה לתכנון ולתקצוב, סוכם כי הועדה תקום כבר בימים הקרובים. בוועדה, כך סוכם, יהיו חברים נציגים מכלל האוניברסיטאות ברחבי הארץ, ומטרתה יהיה לנסח אמנה אשר תחייב את העסקתם של עובדי הקבלן. כמו כן, יינתנו לאוניברסיטאות כלים לבקר ולפקח אחר תנאי העסקתם של עובדי ניקיון ושומרים בקמפוס.
פרופ' כרמי: "העובדים - חלק מהווי הקמפוס"
במוסדות אקדמאים רבים בישראל, כמו במקומות נוספים, מועסקים עובדים לא מעטים על ידי חברות כוח אדם וחברות קבלן. לא אחת, חברות אלו, מתוך מטרות רווח כלכליות, פוגעות בזכויות עובדים. לעיתים מדובר בפיטורים שלא כדין, לעיתים עסקינן באי תשלום שעות נוספות, והמקרים הינם רבים.
לא אחת הגדירו בתי הדין לעבודה את התנהלות חברות הקבלן כ"שיטת מצליח" אשר מבוססת על חוסר מודעות של העובדים המוחלשים לזכויותיהם מחד, והעדר יכולות כספיות לתבוע את חברות הקבלן מאידך. גורמים בארגונים התומכים בעובדים מביעים כעת שביעות רצון מהחלטת הנהלת ועד ראשי האוניברסיטאות.
פרופ' רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן גוריון, ויו"ר ועד רשאי האוניברסיטאות, אמרה לאתר Ynet כי מדובר בהחלטה אשר מתיישבת היטב עם הרוחות הנושבות בחברה הישראלית לאחרונה. החלטה זו, טענה פרופ' כרמי, מגיעה בעיתוי מצוין ומטרתה למנוע פגיעה בזכויותיהם של עובדים המעניקים שירות לאוניברסיטה ואינם מועסקים על ידה.