www.ovdim.org.il

זכויות נשים בעבודה

דרגו את המאמר
  התקבלו 51 דירוגים בציון ממוצע: 4.6 מתוך 5
זכויות נשים בעבודה

גם היום נשים סובלות מאי שיוויון. הוטרדת מינית? סבלת מאפליה? פוטרת בגין הריון? לידה? פורטל העובדים מסייע לך!

זכויות נשים – מהטרדה מינית ועד הריון

 

למרות חוק שוויון ההזדמנויות התשמ"ח 1988, הקובע כי למעסיק אסור להפלות עובדות או מבקשות עבודה בשל היותן נשים, סובלות רבות מהן מאפלייה על רקע מגדרי. אפליית נשים יכולה להגיע ממגוון תחומים, החל מהטרדה מינית וכלה באפליה בגין הריון. נשים רבות נשאלות בראיונות עבודה על תוכניות הילודה שלהם ועובדות מפוטרות משום שלא דיווחו על הריון למעסיק.


אפליה מחמת גיל


עובדות מופלות בעבודתן גם מחמת גילן. לעיתים קרובות מפוטרות נשים מבוגרות, למרות שטרם הגיעו לגיל הפנסיה. המעסיקים, אשר בדרך כלל הינם גברים צעירים, לא מתביישים ומספרים לעובדות כי הן מבוגרות מדי ואינן יכולות לתרום לארגון. פיטורין מסוג זה הם לרוב מכה קשה וניצחת על העובדות אשר סיכוין למצוא עבודה חדשה קטן מאד, הן נאלצות בעל כורחן לחתום על הסכמי פיצויים ולצאת לפרישה מוקדמת.


גם כאשר מתנהלים יחסים רומנטיים בהסכמה (הטרדה מינית בהמשך), לרוב מסתכנת האישה בהפרת זכויותיה ופגיעה בעבודתה. במידה והרומן נגמר, או שהארגון אינו מעוניין שהשניים ימשיכו לעבוד יחד, לרוב נאלצת האישה לוותר, מאבדת את מקום עבודתה וזאת בניגוד לחוקי המגן - חוקי עבודה.


זכויות אישה בהריון


חוק שוויון ההזדמנויות מגן על זכויותיהן של נשים בהריון, אך לדאבונן של עובדות רבות, תמיד פרצותיו ומגבלותיו מהוות קרקע פורייה לניצול ואפליה של נשים בעבודה. לדוגמא, אסור לפטר אישה בהריון אשר עובדת במקום חצי שנה ומעלה, אך ניתן לעשות כן באישור משרד התמ"ת. פעמים רבות מקבל המשרד את עמדת המעסיק ומאפשר את הפיטורין. דרכים נוספות של מעסיקים להתמודד עם נשים הרות היא הרעת תנאיהן ושינוי מעמדן, אמצעים אשר כנגדן החוק לא תמיד מצליח להגן על העובדות.


מדוע מפריע למעסיקים עובדת בהריון?


הסיבה לכך פשוטה, מן הרגע שהודיעה העובדת למעסיקה כי היא הרה (על פי החוק היא חייבת לכך לכל המאוחר בחודש החמישי), אסור לו לדרוש ממנה לעבוד בשעות נוספות, לעבוד בלילות או בשעות המנוחה השבועיות. בנוסף, העובדת ההרה זכאית להעדר מימי עבודה בתשלום על מנת לבצע בדיקות הקשורות בהריונה. אם בכל זאת תפוטר, יהיו הפיטורין מחויבים באישור משרד התמ"ת. במידה ולא נמצא אישור שכזה, יהיה על המעסיק לפצותה בסכומים היכולים להגיע עד עשרות אלפי שקלים. כמובן שלאחר הלידה, זכאית העובדת לחופשת לידה על פי כל התנאים הסוציאליים הקבועים בחוק.


הטרדה מינית


פיטורי עובדת בגין אי הסכמה לקיום יחסים מיניים, נגיעות והערות לצורך גירוי מיני והצעות חוזרות ונשנות בעלות גוון מיני, מהווים עילה להטרדה מינית. נשים רבות סובלות מהטרדות אלו מדי יום ביומו ומרביתן אינן מדווחות בשל החשש מאובדן מקום העבודה. לעיתים גם קשרים מיניים הנעשים כביכול בהסכמה, נעשים על ידי ניצול מערכת של מרות וכוח בין המעסיק לעובדת. בית המשפט רואה בחומרה גם הטרדות מיניות אשר נעשות מחוץ למשרד או לשעות העבודה. כאשר מוכחת עבירה של הטרדה מינית, יכולה העובדת לתבוע פיצויים אשר מגיעים במקרים מסוימים לסכומים של עשרות אלפי שקלים.

  

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.