www.ovdim.org.il

עבודה ביום בחירות לרשויות המקומיות, מהן הזכויות שלכם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5
עבודה ביום בחירות לרשויות המקומיות, מהן הזכויות שלכם?

כדי שהעובדים יוכלו לממש את זכות ההצבעה, יום הבחירות הכלליות לרשויות המקומיות ולמועצות האזוריות, שצפוי להתקיים השנה ב- 30.10.2018. נקבע כיום שבתון, בתחומן של הרשויות והמועצות שהבחירות נערכות בהן.


הזכאות ליום חופש חלה על עובדים המועסקים לפחות שבועיים אצל המעסיק לפני מועד הבחירות. ואולם, עובדים בשירותי התחבורה ובשירותים הציבוריים, על פי רשימת שר הפנים, אינם זכאים ליום חופש ונדרשים להגיע לעבודה ביום הבחירות כרגיל.


החל מסוף אוקטובר 2018, הזכאות ליום שבתון חלה באופן אוטומטי, כדי שהעובדים יוכלו לממש את זכותם להצביע ביום הבחירות המוניציפליות. בהתאם לחוק הרשויות המקומיות (בחירות) תיקון מספר 44 משנת 2014, הזכאות ליום שבתון מוקנית לכל העובדים הרשומים בפנקס הבוחרים של רשות מקומית או מועצה אזורית, גם אם מקום עבודתם הוא ברשות או מועצה שלא חל בה יום השבתון.


תיקון מספר 10 משנת 2017 לחוק המועצות האזוריות (מועד בחירות כלליות) קובע כי הבחירות לכל המועצות האזוריות יתקיימו במועד שבו נערכות הבחירות לרשויות המקומיות, וכי יום הבחירות יהיה יום שבתון בתחומן של המועצות האזוריות שהבחירות נערכות בהן.


לפיכך, עובד שעבד אצל המעסיק לפחות 14 ימים רצופים לפני יום הבחירות המוניציפליות, וזכאי על פי החוק ליום שבתון, לא מחויב לעבוד ביום זה וזכאי לתשלום שכר רגיל שהיה משתכר עבור יום זה, ואף לא ינוכה לו על כך יום חופש. עובד שמתבקש על ידי מעסיקו לעבוד ביום הבחירות זכאי לשכר בשיעור של 200%, או לשכר רגיל בתוספת שעות חופשה תמורת שעות עבודתו בפועל.


עובדים שאינם זכאים לשבתון ביום הבחירות המוניציפליות, הם עובדים בשירותי התחבורה ובשירותים הציבוריים וכן עובדים שלא רשומים בפנקס הבוחרים של רשות או מועצה שהבחירות נערכות בה, ומקום עבודתם אינו נמצא בתחום רשות או מועצה שנערכות בה הבחירות.


שבתון ביום הבחירות לכנסת


יום הבחירות לכנסת נחשב ליום מיוחד בכל מדינה דמוקרטית, והוא מתרחש בדרך כלל אחת לארבע שנים. חוק יסוד הכנסת קובע כי יום הבחירות הוא יום שבתון במשק. קביעת יום הבחירות כיום שבתון נועדה לתת את התנאים המיטביים לאזרחי המדינה להצביע בבחירות.


חוק הבחירות לכנסת ולראש הממשלה קובע כי עובד אשר עבד במקום עבודתו במשך 14 יום רצופים לפחות, זכאי לקבל שכר רגיל עבור יום שבתון. עם זאת, לא כל המשק מצוי בשבתון ביום הבחירות. חוק היסוד מחריג וקובע כי תחבורה ציבורית ושירותים ציבוריים שונים יעבדו כרגיל, מכיוון שתחבורה ציבורית נדרשת לאפשר לבוחרים להגיע לקלפיות.


השירותים הציבוריים השונים אשר אינם בשבתון ביום הבחירות נקבעים בצו שמוציאה ועדת הבחירות וכוללים שירותים שונים ומגוונים אשר מאפשרים לציבור העובדים ליהנות מיום השבתון. שירותים ציבוריים חיוניים שמעצם מהותם אינם יכולים לשבות וכן מקומות בילוי, כחלק מהרעיון של הפיכת יום הבחירות ליום בו מעבר להצבעה בקלפיות, כדי שיוכלו אזרחי המדינה ליהנות ולבלות עם בני משפחתם.


אילו עובדים אינם זכאים לשבתון?


ועדת הבחירות לכנסת קבעה בצו כי השירותים שלא ישבתו הם: שירותי תחבורה, חניונים ותחנות דלק, מסעדות, בתי קפה וקיוסקים, בתי מלון ופנסיונים, מפעלי חרושת וחקלאות שתהליכי הייצור שבהם מתנהלים ברציפות, שירותי התקשורת, מפעלי מים וחשמל, אספקת דלק והעברתו, אולמות תיאטרון, בתי קולנוע ובתי שעשועים אחרים, עיתונות, רדיו וטלוויזיה.


וכן, הובלת לחם, פירות, ירקות ותוצרת חלב, ביום הבחירות עד השעה 11:00 לפני הצהריים, חנויות לממכר מזון בין השעות 6:00 בבוקר עד 12:00 בצהריים - עד 6 שעות, אפיית לחם והובלתו וייצור מוצרי חלב, כוחות הביטחון ושירותי ההצלה למיניהם, שירותי קבורה. שירותים הפועלים בימי שבת וחג במתכונת מיוחדת, יפעלו באותה מתכונת ביום הבחירות.


מלבד השירותים שאינם בשבתון, לא קיים איסור על עבודה ביום השבתון. מעסיקים רשאים לבקש מעובדים לעבוד ביום הבחירות והעובדים רשאים להסכים לכך. בכל מקרה, גם בשירותים שאינם בשבתון וגם במקומות עבודה שבהם הסכימו העובדים לעבוד על אף השבתון, חייב המעסיק לתת לעובדים זמן ללכת להצביע בקלפיות.


מהו השכר המגיע לעובדים ביום הבחירות?


לא קיימת חובה בחוק לעניין זה, אולם מכוח המנהג ובהשראת הוראות שנקבעו בתקשי"ר לגבי עובדי מדינה, הסכמה בין ההסתדרות וארגוני המעסיקים וכן בהתאם לפרשנות ועדת הבחירות לכנסת, נהוג לשלם לעובדים ביום בחירות 200% מהשכר הרגיל. כמובן שבהסכם עבודה רשאים הצדדים לקבוע שכר גבוה יותר. אפשרות אחרת היא לשלם שכר רגיל עבור יום הבחירות, אולם לזכות את העובד בשעות חופש חלופיות.


יום הבחירות הוא יום חשוב. לא בכדי נקבע יום הבחירות כיום שבתון בחוק יסוד ולקביעה זו חשיבות פרקטית, שכן היא מעודדת אזרחים להצביע בבחירות וכן בעלת חשיבות סמלית. העובדים ביום הבחירות הם אלה הנמנים על ענפי שירותים ציבוריים, הנקבעים על ידי ועדת הבחירות לכנסת סמוך למועד הבחירות וכן עובדים אשר מסכימים ונעתרים לבקשת מעסיקיהם לעבוד ביום זה.


עובדים ביום הבחירות זכאים לשכר עבודה כפול וכן לפרק זמן שבו יוכלו לגשת לקלפיות ולהצביע. במקרה שהמעסיק לא שילם לעובד עבור יום השבתון את שכרו הרגיל או אם הוא לא שילם עבור עבודה ביום הבחירות 200% מהשכר הרגיל כפי שנדרש, יכול העובד לפנות לבית הדין לענייני עבודה ולתבוע את שכרו.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.