www.ovdim.org.il

מחלה בסוף שבוע: האם שישי שבת נחשבים לימי מחלה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 25 דירוגים בציון ממוצע: 3.4 מתוך 5

אחת הזכויות הבסיסיות הנתונות לעובדים בדיני עבודה היא הזכות לדמי מחלה. החוק קורא לעובדים שלא להגיע למקום העבודה כאשר הם חולים, ומאפשר להם לנוח בבית ולהחלים כראוי ולקבל תשלום. בנוסף לחוק דמי מחלה, קיימים חוקים נוספים המאפשרים לעובד לנצל ימי מחלה צבורים, כמו היעדרות בעת מחלת ילד, מחלת הורה או מחלת בן זוג בהתקיים תנאים מסוימים.

 

תשלום דמי מחלה בסופי שבוע ובחגים

 

כאשר מדובר בעובד במשכורת חודשית, תקופת המחלה כוללת גם חגים וימי מנוחה שבועיים. אולם כאשר מדובר בעובד בשכר עבודה לפי שעה או יום, חגים וימי מנוחה שבועיים אינם נכללים בתקופת המחלה, מלבד מאשר במקרים שבהם עבד העובד לפי היתר על פי חוק שעות עבודה ומנוחה.

 

כלומר, תקופת המחלה של עובד במשכורת חודשית נחשבת לכל ימי מחלה, לרבות ימי שישי שבת וחגים, זאת לעומת עובד המקבל שכר שעתי או שכר יומי, אשר תקופת המחלה היא כל ימי מחלתו, למעט בסופי שבוע ובימי חג.

 

הזכות לדמי מחלה היא זכות העובד לקבל תשלום, על אף היעדרותו, אם וכאשר היעדרותו נובעת ממחלה. הרף המינימאלי שנקבע בחוק לתשלום שכר עבודה מלא, בשיעור של 100% משכר העבודה הרגיל, הכולל את שכר היסוד, תוספת הוותק, תוספת יוקר, תופסת משפחה ותוספת מחלקתית או מקצועית. מספר ימי המחלה אשר עובד יכול לנצל מוגבל. חוק דמי מחלה קובע כי עובד יכול לצבור יום וחצי מחלה כל חודש, כאשר מספר ימי המחלה המקסימאלי אשר יכול לצבור עובד עומד על 90 יום.

 

באילו מקרים קמה הזכאות לדמי מחלה?

 

העובד אינו זכאי לתשלום דמי מחלה עבור היום הראשון להיעדרותו. חוק דמי מחלה קובע מנגנון מדורג, שלפיו המעביד אינו חייב לשלם דמי מחלה לעובד ביום הראשון להיעדרותו. ביום השני וביום השלישי להיעדרות חייב המעביד לשלם לעובד כמחצית מהשכר, והחל מהיום הרביעי להיעדרות ואילך המעביד חייב לשלם 100% מהשכר הרגיל. במקרה שהעובד זכאי לתשלום גמלה עקב מחלתו ממקור אחר, כמו גמלת ביטוח לאומי, הוא לא יהיה זכאי לדמי מחלה, שכן הזכאות לדמי מחלה אינה קיימת כאשר העובד זכאי לתשלום ממקור אחר לפי החוק.

 

מתי ניתן לאבד את הזכאות לדמי מחלה?

 

במקרה של עבודה במקום תעסוקה אחר בתקופת המחלה, זכאותו של העובד לדמי מחלה מתבטלת. כמו כן, זכאי המעביד לתבוע מהעובד את דמי המחלה שכבר שילם לו כאשר עובד מסוגל לעבוד, וגם כאשר מדובר בעבודה שונה ממשרתו המקורית, החוק אינו מאפשר לו לקבל מהמעביד דמי מחלה.

 

אם מצבו הרפואי של העובד מאפשר לו לעבוד במשרה אחרת אצל אותו המעביד, המתאימה להכשרתו והשכלתו של העובד, והמעביד אכן מציע לעובד משרה שכזו, בשכר עבודה זהה למשרתו המקורית של העובד, זכאות העובד לדמי מחלה מתבטלת. המעביד מחויב במקרה כזה להתייעץ בנוגע להצעת העבודה עם ועד העובדים. במידה ואין ועד עובדים במקום העבודה, הצעת העבודה לא תגרום לביטול זכאות העובד לדמי המחלה.


הגבלה על מספר ימי מחלה

 

לולא חוק דמי מחלה עובדים היו עשויים להגיע לעבודה חולים כדי ששכרם לא יגרע. לפיכך החוק מעגן זכות עובדים חשובה ומיועד לאפשר לעובד להיעדר מהעבודה כדי להחלים מהמחלה כראוי. עם זאת, כדי להגן על אינטרס המעסיק, אשר עשוי להיפגע במקרה שעובד מנצל לרעה את זכאותו, חוק דמי מחלה מגביל את הזכאות באמצעות הגבלת מספר ימי המחלה אשר עובד רשאי לצבור.

 

בנוסף למעביד נשמרת האפשרות להציע לעובד תפקיד אחר במידה ומחלתו מאפשרת לו, כתחליף לתשלום דמי המחלה. כמרבית זכויות העובדים, לא ניתן להתנות עליה בחוזה עבודה אלא לטובת העובד. לפיכך, רשאי מעביד להרחיב את הזכאות באמצעות הגדלת שיעור דמי המחלה או באמצעות הגדלת מספר ימי הזכאות.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.