www.ovdim.org.il

מילוי והגשת טופס 101 - המדריך השלם

דרגו את המאמר
  התקבלו 35 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

טופס 101 הוא טופס שבו העובד מצהיר על פרטיו האישיים ומדווח על הכנסות נוספות לצורך חישוב מס הכנסה שעליו לשלם. על פי הנחיות רשות המיסים ושינוי בתקנות מס הכנסה, החל מחודש ינואר 2014, כל עובד נדרש למלא את הטופס אחת לשנה בתחילת כל חודש ינואר, ובכל פעם שחלים שינויים בפרטים האישיים.

 

אי מילוי הטופס גורר סנקציה של מס הכנסה

 

עם קבלת העובד השכיר לעבודה חדשה, הוא מתבקש למלא את הטופס ולהגיש אותו למעסיק, תוך שבוע ממועד תחילת העבודה או ביום קבלת המשכורת הראשונה. קיימת חשיבות רבה במילוי ובהגשת הטופס במועד שנקבע, מכיוון שעל סמך הנתונים נקבעות נקודות הזיכוי המגיעות לעובד על פי חוק ממס הכנסה, ואף במקרה שהטופס לא יוגש בזמן, המעסיק מחויב לנכות משכר העובד מס מרבי בתחילת כל שנת מס.

 

חשוב למלא כל שינוי בפרטים האישיים

 

בטופס נדרש העובד למלא את פרטיו האישיים כפי שהם רשומים בתעודת הזהות, כולל: מספר תעודת זהות, כתובת, מספר טלפון, מצב משפחתי ופרטי בן או בת הזוג, פרטי הילדים ודיווח על הכנסות נוספות. הפרטים משמשים את המעסיק לצורך חישוב זיכויים ופטורים המגיעים לעובד ואת שיעור מס הכנסה שיש לגבות ממנו.

 

ברוב המקרים, מרבית הפרטים האישיים כבר מודפסים על הטופס, אך חשוב לשים לב אם הם נכונים ומעודכנים, ושבמהלך השנה לא התבצעו שינויים שלא עודכנו. בנוסף חשוב למלא את הפרטים של המעסיק הנוכחי, למלא את אחת האופציות או יותר בקטגוריית הכנסות אחרות, וחובה לחתום על הטופס ולציין את התאריך.

 

מי זכאי לקבל פטור או זיכוי ממס?

 

העובד נדרש למלא בצורה נכונה את הטופס כדי לקבל החזרי המס, כלומר להפחית את גובה המס על ההכנסה. את החזרי המס מחשבים על פי נקודות זיכוי, אשר מתעדכנות בהתאם לעליית מדד יוקר המחיה.

 

כל תושב ישראל זכאי ל - 2.25 נקודות זיכוי, ואשה זכאית לחצי נקודת זיכוי נוספת, כלומר ל - 2.75. זיכוי מס נוספים מגיעים להורים לילדים קטינים, לחיילים משוחררים, לעולים חדשים, למשפחות חד הוריות, לתושבי עיירות פיתוח, לנכים המוכרים על ידי המוסד לביטוח לאומי, לבוגרי מסלולי לימודים אקדמאים או מקצועיים, ועוד.

 

מי שאינם מחויבים לשלם מס הם עובדים יומיים ועובדים זרים. עובד המבקש לקבל פטור או זיכוי ממס, נדרש למלא את הסיבה על גבי הטופס, ולצרף תצלומים של המסמכים המעידים על כך.

 

ניכוי מס מופחת לפי חישוב שנתי

 

עובד שכיר שלא עבד בכל השנה, החל מהאחד בינואר עד סוף דצמבר, אלא רק בחודשים ספורים, ולא היו לו באותה תקופה הכנסות אחרות, זכאי לניכוי מס מופחת מהמשכורת. כדי לקבל את ההקלות, העובד נדרש להצהיר בטופס 115 ולספק למעסיק הוכחות על כך שלא עבד רצוף במהלך השנה ולא היו לא הכנסות נוספות. על פי הצהרת העובד, המעסיק רשאי להקטין את שיעור המס בהתאם למספר החודשים שבהם לא עבד.

 

כיצד משתמשים בטופס 101 לתאום מס?

 

כאשר לעובד מגיע החזר על עבודה חלקית במהלך שנת המס, או שיש לו הכנסות נוספות ממשכורת אצל מעסיק אחר, או הכנסות מקצבה, הוא יכול להשתמש בטופס 101 לשם תיאום מס. הטופס מאפשר הפחתת מס באמצעות תלוש המשכורת ולא דרך הגשת דוח מס שנתי. עובד שקיבל הכנסה מהמוסד לביטוח לאומי כגון: דמי לידה, דמי פגיעה מתאונת עבודה, או דמי אבטלה, חייב במס, ולשם כך נדרש למלא טופס 116 ולבקש תיאום מס אצל פקיד שומה באזור מגוריו. 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.