www.ovdim.org.il

תלוש שכר הסבר

דרגו את המאמר
  התקבלו 16 דירוגים בציון ממוצע: 3.2 מתוך 5
תלוש שכר הסבר

עובדים רבים אינם יודעים כיצד לקרוא נכון את תלוש השכר שלהם. חשוב לדעת כי קריאה של תלוש השכר יכולה לגלות הפרות מבחינת זכויות עובדים על ידי המעסיק. הפרות אלה אינן רק מנת חלקם של עובדים מאוכלוסיות חלשות אשר אינם מודעים לזכויותיהם.

 

לעיתים, דווקא עובדים המשתכרים שכר נאה אינם שמים ליבם לתלוש השכר ו"מפספסים" זכויות שונות המגיעות להם. להלן מדריך קצר בנוגע לקריאה נכונה של תלוש השכר.

 

      קראו עוד בתחום זה:

ראשית, עלינו להבין מהו תלוש שכר. מדובר בתלוש אשר מגיע לעובד מהמעביד בכל חודש ובו מפורטים מלוא הזכויות המשולמות לעובד. תלוש השכר הינו המסמך היחידי אשר העובד יכול באמצעותו לעקוב אחר זכויותיו בעבודה. התלוש איננו כולל רק פרטים בנוגע לשכר. מפורטים בו סכומים נוספים רלבנטיים כגון תוספות שכר, דמי הבראה, ביטוח לאומי, ימי חופשה, פנסיה, ביטוח בריאות, קרן השתלמות ועוד.

 

תלושי השכר חייבים לשקף את שכרו של העובד בפועל וזאת מחמת מספר סיבות. ראשית, במקרה בו התובע יידרש להוכיח את משכורתו בפני צד שלישי (למשל ביטוח לאומי או חברת הביטוח), חשוב שתלוש השכר יישקף נכונה את שכרו.

 

הלכה פסוקה היא כי חזקה על תלוש השכר שהוא מבטא היטב את השתכרותו של העובד. לדוגמא, כאשר תלוש השכר מוגש לביטוח לאומי לאחר פיטורים, דמי האבטלה המגיעים לעובד מחושבים על פי שכרו של האחרון בתלוש. טענה אחרת עלולה לדרוש מהעובד התכתשויות שונות מול הביטוח הלאומי בבית הדין לעבודה. מדובר במשימה משפטית מורכבת אשר מומלץ בהחלט להימנע ממנה. להלן דוגמא למספר רובריקות אשר חייבות להופיע בתלוש השכר:


זהות העובד - זהות העובד צריכה לכלול את שמו של העובד ותעודת הזהות שלו.


פרטי המעביד - זהות המעביד חייבת אף היא להופיע על תלוש השכר. מדובר בעניין קריטי במקרים בהם קיימת מחלוקת בין עובד לבין גורמים שונים אשר היו שותפים בהעסקתו (למשל, כאשר מערכת ההעסקה הינה משולשת, דבר האופייני בהעסקת עובדי קבלן). חשוב כי זהות המעסיק תכלול את שמו של האחרון ואת מספר הזיהוי שלו. כמו כן, זהות המעביד צריכה להדגיש גם את כתובתו.


ותק - וותקו של העובד הינו נתון בעל השלכות רבות מבחינת זכויות כגון פיצויי פיטורים, דמי הבראה, פנסיה וכדומה. במקומות עבודה מסוימים, המשכורת והזכויות מושפעות אף הן מהוותק. אי לכך, חשוב כי הוותק ישקף נכונה את משך עבודתו של העובד במקום העבודה המדובר.


היקף המשרה - עובדים יכולים להיות מועסקים בהיקפי משרה שונים (שעתי, יומי, חודשי). אי לכך, היקף המשרה בתלוש השכר צריך להביא לידי ביטוי את היקף המשרה המבוצע בפועל. כמו כן, היקף המשרה בתלוש יכול לסייע בחישוב זכויות עובדים שונות בהתאם לשעות העבודה שהתבצעו הלכה למעשה.


תקופת התשלום - תלוש השכר כולל גם רובריקה של תקופת התשלום (כל חודש, כל יום וכדומה). תקופת התשלום חשובה מבחינת מעקב אחר השכר במקרים בהם מתקיימת הלנת שכר או פגיעה בזכויות העובד בהעברת המשכורת כמוסכם.


שעות עבודה - שעות העבודה בתלוש מביאות לידי ביטוי את שעות עבודתו של העובד בחודש המסוים. השעות נספרות בהתאם לרישום ידני, שעון דיגיטאלי וכדומה. לעיתים, שעות העבודה קבועות ומוסכמות בין העובד והמעסיק במסגרת חוזה עבודה. כך או כך, חשוב שהעובד יקפיד כי שעות העבודה בתלוש משקפות היטב את אשר התבצע בפועל. רק כך תוכל לקום לו עילה להגיש תביעה בגין שעות נוספות או שעות בחגים ושבתות. כמו כן, חישוב של שעות העבודה כתלות במשכורת יכול לסייע בקביעת השכר הקובע של העובד מבחינת זכויות עובדים שונות. יצוין כי שעות נוספות נכתבות בדרך כלל בנפרד מהשעות הרגילות.


תנאים סוציאליים - עובדים בישראל זכאים לתנאים סוציאליים שונים. הן מכוח חוקי העבודה והן מכוח חוזה עבודה או הסכם קיבוצי. על פי רוב, עובדים רבים מתייחסים בעיקר לשכר ולא לזכויות סוציאליות שונות. במקרים כגון דא, מומלץ לבחון כיצד מתייחס לכך תלוש השכר. רובריקת התנאים הסוציאליים עוסקת בשעות בימי מנוחה, דמי הבראה וימי חופשה.


היעדרויות - מספר ההיעדרויות המופיעות בתלוש הינו רלבנטי מבחינת התנהלות העובד והמעסיק באשר למשכורת. לדוגמא, עובד רשאי להיעדר מספר ימים בשנה מבלי שישכרו ייפגע. במקרים כגון דא, ההיעדרויות מפורטות בתלוש השכר.


שכר - תלוש שכר, כשמו כן הוא. אי לכך, אין ספק כי המבט הראשון לתלוש מחפש את השכר (הנטו, כמובן). השכר צריך לשקף נכונה את השכר שהתקבל על ידי העובד בהתאם לעבודה שבוצעה בפועל. מיותר לציין כי זכויות עובדים רבות מהוות נגזרת של השכר הנ"ל ועל כן חשוב להקפיד כי תהיה התאמה בין השכר בתלוש לשכר בפועל. פערים בין השניים עלולים ליצור מכשולים משפטיים מורכבים בהמשך.


ניכויים מהשכר על פי חוק - כל תלוש שכר כולל גם ניכויים שונים מבחינת החוק (פנסיה, מס הכנסה, ביטוח לאומי וביטוח בריאות). חשוב לבדוק שהניכויים יורדים כנדרש וזאת על מנת למנוע סיטואציה בה הביטוח הלאומי יסרב לשלם תגמולים לאחר תאונת עבודה בגין אי הפרשת תגמולים כחוק.


ניכויים מיוחדים מהשכר - לעיתים, העובד נאלץ להתמודד עם ניכויים שונים משכרו. למשל, בעבור ציוד או מגורים המסופקים על ידי המעסיק. במקרים כגון דא, ניכויים אלה חייבים לבוא לידי ביטוי בתלוש. חשוב להדגיש כי לא כל הניכויים בתלושי השכר בישראל הינם חוקיים. חוק הגנת השכר קובע באופן מפורש מה ניתן לנכות משכרו של עובד ומה אסור. כמו כן, גם הניכויים מוגבלים בתקרת מקסימום. אי לכך, במידה ואתם מעוניינים לדעת האם הניכויים נעשו כדין, מומלץ לבחון זאת בתלוש השכר. חשוב להדגיש כי אין להסכים לניכויים שלא יפורטו בתלוש השכר וזאת משום שיהיה קשה להוכיחם לאחר מכן.


דרך התשלום - תלוש השכר מפרט גם את דרך התשלום. דהיינו, האם הכסף מועבר בהעברה בנקאית, בשיק או בדרך אחרת. כמו כן, על התלוש מופיעים גם פרטי חשבונות הבנק של העובד והמעביד במידה ומדובר בהעברה בנקאית.


שכר מינימום - תלוש השכר צריך לכלול גם פירוט של שכר המינימום. זאת על מנת שעובדים יוכלו להתחקות אחר שכר המינימום הרלבנטי ולבחון האם הם מקבלים שכר כחוק.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.