פוליגרף - בדיקת פוליגרף לעובד, קביל או לא?
דרגו את המאמר |
|
![]() |
התקבלו 17 דירוגים בציון ממוצע: 4.9 מתוך 5 |
באשר לתוצאות בדיקת הפוליגרף - ממצאי בדיקת הפוליגרף אינם קבילים כראיה במסגרת ניהולם של משפטים פליליים. אולם, בהליכים אזרחיים מקובל לעיתים, כי הצדדים חותמים על הסכם להיבדק בפוליגרף ודינו של הסכם הבדיקה בפוליגרף כדין הסכם הכפוף להוראות חוק החוזים.
ניתן לומר, כי בדיקת פוליגרף תקפה במשפט האזרחי רק לאחר שניתנה הסכמת הצדדים לבצעה, והוסכם ביניהם כי ממצאיה יחייבו בהליך המשפטי.
עברתי פוליגרף בעבודה ללא הסכמתי ויצאתי דובר שקר, האם קביל?
תהיה התוצאה ככל שתהיה, בכל הקשור לקבילות בדיקת הפוליגרף, הרי שלעניין משקלה, הכלל הוא, כל עוד לא הסכימו הצדדים במפורש, לפיו תוצאות הבדיקה ישמשו כראיה בבית משפט, הרי שאין לראות בתוצאות הבדיקה ראיה חד משמעית לתוצאותיה.
מכאן, שמזמין החקירה לא יכולה להסתמך על תוצאות הבדיקה כראיה לתוכנה במסגרת הליך משפטי ללא הסכמה מפורשת של הנחקר.
כיצד ניתן לתקוף בדיקת פוליגרף?
במספר מקרים הביאו הנבדקים אישורים רפואיים אודות הזעת ייתר, נטיה להתרגשות, לחץ דם וכו’. בית הדין קיבל את טענתם ופסל את בדיקת הפוליגרף. בכל מקרה מומלץ ורצוי לפנות אל עורכי דין העוסקים בתחום המשפט בעבודה – דיני עבודה.