www.ovdim.org.il

עיקרון השיוויון במשפט העבודה

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 2.7 מתוך 5

עיקרון השוויון במשפט העבודה

עיקרון השוויון הינו עיקרון יסוד של כל חברה דמוקרטית – "מן הראשונים במלכות", כדברי כבוד השופט בדימוס חשין. הכלל שלפיו אין מפלים בין אדם לאדם מטעמי גזע, מין, לאום, עדה, ארץ מוצא, דת, השקפה או מעמד חברתי הוא עקרון יסוד חוקתי, השלוב ושזור בתפיסות היסוד של החברה הישראלית.

 

 

עיקרון זה, אשר עולה עוד מהכרזת העצמאות של המדינה, הוגדר בפסיקה כ"נשמת אפו של המשטר החוקתי כולו". ביסוד עקרון השוויון עומדים שיקולים של צדק והגינות, כאשר אפליה פסולה הינה היפוכו של עקרון השוויון ומשמעה הוא נקיטת יחס שונה אל שווים.

 

עיקרון השוויון קיבל ביטוי רחב הן בפסיקות בית המשפט העליון ובית הדין הארצי לעבודה. כמו כן, העיקרון קיבל מעמד ועוגן גם בחוקים שונים ומגוונים. החל מחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, וכלה בחוקי המגן במשפט העבודה.

חוקי שיוויון במשפט העבודה:

 

  • חוק שכר שווה - קובע את העיקרון ולפיו עובד ועובדת במקום עבודה זכאים לאותם תנאי שכר בעד אותה עבודה.
  • חוק שוויון הזדמנויות בעבודה - אוסר באופן גורף על אפליה בין עובדים ממגוון סיבות ובתחומים שונים הקשורים לעבודה.
  • חוק שיווי זכויות האשה - קובע כי לכל אישה ואיש קיימת הזכות לשוויון, בין היתר גם בתחום העבודה.


מהי קבוצת שוויון?

אפליה בעבודה היא למעשה הענקת יחס שונה לעובדים בעלי תפקידים זהים. ביסודה של האפליה מונחים השרירות, חוסר הצדק וחוסר הסבירות. כל תביעה לבית הדין לעבודה העוסקת באפליה של עובד ביחס לעמיתיו למקצוע, יוצרת השוואת תנאי התובע לתנאים של "קבוצת השיוויון הנטענת (למשל – כל אחראי המשמרת במסעדה, כל נהגי המשאיות, המתמחים במשרד עורכי הדין ועוד).

הגדרתה של קבוצת השוויון אינו עניין פשוט כלל וכלל. מן הפסיקה ידוע כי לעיתים יתקיימו שיקולים שונים שיביאו ליצירתן של קבוצות שוויון שונות. נטל ההוכחה בדבר קיומה של "קבוצת שוויון" מונח על כתפיו של הטוען לאפליה. כמו כן, יש לציין כי עקרון השוויון אינו מעניק זכות מוחלטת.

זכותו היסודית של אדם לשוויון – ככל זכות יסוד אחרת – היא זכות יחסית. גבולות התפרסותו של עקרון השוויון נקבעים בדרך של איזון פנימי בין מכלול זכויות האדם והאינטרס הציבורי. כמו כן, ניתן לפגוע בזכות לשוויון מכוחם של ערכים ראויים אחרים או משיקולים עניינים המצדיקים פגיעה זו.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.