האם סוכן ביטוח ישלם ביטוח לאומי בעקבות מענק חד פעמי?
דרגו את המאמר |
|
![]() |
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5 |
האם סוכן ביטוח ישלם ביטוח לאומי בעבור מענק חד פעמי?
בית הדין לעבודה נדרש לדון בתביעה אשר עסקה בסוגיה – האם, ובאילו תנאים, ניתן להכיר בהכנסה "הונית" - להבדיל מהכנסה "פירותית" או "הכנסה ממשלח יד" - כהכנסה הפטורה מתשלום דמי ביטוח לאומי.
התביעה הוגשה על ידי סוכן ביטוח מורשה, אשר עסק בעיקר בשיווק ומכירה של פוליסות ביטוח חיים וביטוח מנהלים עבור חברת "מגדל". במסגרת קשרי העבודה בין התובע לחברה, התחייב הוא לעבוד עם חברת הביטוח באופן בלעדי, ובשל כך נמנע מלמכור פוליסות ביטוח של חברות אחרות (עד מרץ 2003).
קראו עוד בתחום:
- תשלום מענקים לעצמאים בביטוח הלאומי, האמנם?
- רוצה לפתוח עסק עצמאי? - הכל על הלוואות חוץ בנקאיות לעצמאיים
- העובד הוגדר בתחילה כעצמאי ולאחר מכן כשכיר, כיצד יחושבו הפיצויים?
מדי חודש קיבל התובע תמריצים מחברת "מגדל", ביניהם עמלות עבור מכירות, ובעבור תמריצים אלו חויב תשלום לביטוח הלאומי. זאת ועוד, בשנים 2002 ו-2003 קיבל התובע מחברת הביטוח כספים ששולמו לו עבור התחייבותו לבלעדיות (ארבעה תשלומים השווים ביחד כ-670,000 שקלים). יש לציין כי גם בעבור תשלומים אלו הועברו למוסד דמי ביטוח לאומי.
האם המענק של "מגדל" הוא הכנסה הונית?
הסוכן פנה למוסד לביטוח לאומי וטען כי תשלומים אלה הם בבחינת "מענקים הוניים" אשר אינם מחוייבים בתשלום דמי ביטוח לאומי. פנייתו זו של התובע נדחתה על ידי המל"ל והוגשה בעקבותיה תביעה לבית הדין לעבודה.
בית הדין קבע כי התובע הינו "עובד עצמאי" כהגדרת מונח זה בחוק הביטוח הלאומי ובמעמדו זה הוא חייב בתשלום דמי ביטוח לאומי, כאשר הבסיס לכך הוא מקורות הכנסתו. עם זאת, בצידן של ההכנסות מן המקורות הרגילים, יכול שתהיה לעובד עצמאי הכנסה ממקורות שאינם חייבים בתשלום דמי ביטוח לאומי, ובכלל זה הכנסה מ"נכס הוני".
למעשה, סוכן הביטוח טען כי המענקים אשר ניתנו לו על ידי חברת "מגדל", הינם מענקים חד פעמיים אשר אינם קשורים להכנסתו ועל כן הם "נכסים הוניים" הפטורים מדמי הביטוח. עם זאת טענותיו לא התיישבו עם מס הכנסה, אשר קבע בשומה הסופית של השנים המדוברות כי מדובר בהכנסה שוטפת.
קראו גם:
-
מה דינו של תשלום שכר מינימום לעובד ששכרו משולם לו על בסיס עמלות? - חובת שכר מינימום לעובד על בסיס עמלות בלבד, אימתי?
- פיצויי פיטורין לעובד אשר מרבית שכרו הורכב מעמלות
הביטוח הלאומי גבה על פי מס ההכנסה, ועל כן הגבייה חוקית
מס הכנסה קובע את הכנסתו השוטפת של אדם על פי השומה הסופית של ההכנסה בכל שנה. לעניין תשלום דמי ביטוח לאומי קיימת זיקה ברורה בין חוק הביטוח הלאומי ובין פקודת מס הכנסה, וזיקה זו מעוגנת בהוראות חוק הביטוח הלאומי העוסק בדמי ביטוח.
החוק קובע כי ההכנסה לעניין חובת תשלום דמי הביטוח תהא מבוססת על נתוני מס הכנסה. אי לכך, והיות ומס הכנסה לא הכיר בהכנסות הנטענות כהכנסות הוניות, לא נותר לביטוח הלאומי אלא לגבות בעבורן דמי ביטוח כחוק.