יחסי עובד מעביד בין בעל מניות לחברה, אימתי?
דרגו את המאמר |
|
![]() |
התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5 |
יחסי עובד מעביד בין בעל מניות לחברה
סעיף 1 לחוק הביטוח הלאומי מגדיר עובד כבן משפחה אף אם בינו לבין קרובו המעסיקו יחס של עובד ומעביד ובלבד שהוא עובד במפעל באופן סדיר ובעבודה שאילולא עשה אותה היא הייתה נעשית בידי עובד.
בפרשת וגיה מחמוד נ' גלידות הבירה נקבע הכלל כי חברה היא תאגיד, הנפרד מבעלי מניותיו, מנהליו ועובדיו, לכל דבר ועניין. עם זאת, בשאלת קיומם של יחסי עובד ומעביד בין אדם לבין חברה נפסק כי יכול ויתקיימו יחסי עובד ומעביד בין אדם לבין חברה, במקביל להיות אותו אדם בעל מניות בחברה או מנהל בה, יחסים מקבילים כגון אלה אינם הכלל, וקיומם מחייב אפשרות הפרדה מבחינת מהות הקשר בין השניים. כפילות זאת של היחסים אפשרית, אך תמיד יש לבחון האם היא מעוגנת בעובדות.
באלו מקרים יתקיימו יחסי עובד מעביד בין בעל מניות לחברה?
היחסים בין שניים, בין תאגיד לבין פרט, יכולים להתקיים במקביל בשני מישורים: יחסים העולים מחברות או ממעמד בתאגיד, ויחסים חוזיים שהם יחסי עובד-מעביד. כך יכול ויתקיים יחסי עובד-מעביד בין פרט לבין חברה, במקביל להיות אותו פרט בעל מניות או ’מנהל’ בה.
בפרשת גרוסקופף נפסק כי "קיימת חזקה לפיה אדם הוא "עובד" חברה כאשר הוא מבצע עבורה עבודה תמורת "שכר", מוגדר על-ידי החברה כ"עובד" שלה ושולמו עבורו דמי ביטוח כ"עובד". המשפט מכיר בחברה בע"מ כאישיות משפטית נפרדת ואף מכיר בפיקציה של ניהול עסק באמצעות אישיות משפטית, החברה בע"מ.
משכך, עלינו ליתן לעובדות אלה משקל, שכן רישום החברה עשוי לכונן הפרדה בין החברה לבין בעל החברה ומנהלה, דבר היכול להוביל להגדרתו כ"עובד". כמו כן, רישום החברה כאישיות משפטית נפרדת גורר הפרדה בין האדם כבעל מניות בחברה לבין האדם כמבצע עבודה עבור החברה. על-כן, אין לשלול את האפשרות, כי בעל המניות והשליטה בחברה יהיה גם "עובד" של החברה. "
מהם המבחנים לקביעת יחסי עובד מעביד במקרה זה?
בפסיקה נקבעו מספר מבחנים לצורך ההכרעה בשאלת היותו של בעל מניות בחברה גם "עובד" שלה כך גם בפרשת גרוסקופף:
- המבחן הראשון הוא האם קיימת הפרדה בין תפקידו ופעילותו של אדם כ"עובד" לבין פעילותו כדירקטור ובעל מניות,
- המבחן השני הוא האם הסדר העבודה בחברה הוא אמיתי או פיקציה,
- והמבחן השלישי הינו האם ניתן לקבוע מה היה שכרו של האדם כעובד.