www.ovdim.org.il

מהי יחידת מיקוח ומה משמעותה בדיני עבודה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

יחידת מיקוח היא קבוצת עובדים שעליהם יחול הסכם קיבוצי. משמעות המילה מיקוח היא משא ומתן והמושג יחידת מיקוח לקוח מתחום דיני העבודה ועוסק בכריתת הסכמים קיבוציים. יחידת מיקוח מגדירה את קבוצת העובדים שאליה נוגעים סכסוכי עבודה ספציפיים ושלגביהם ניתן יהיה לערוך משא ומתן ולחתום על הסכם קיבוצי.

 

יחידת המיקוח מקנה יציגות לארגון העובדים. המשמעות המשפטית של יחידת מיקוח היא שכדי שארגון עובדים ישמש כיציג במקום עבודה מסוים נגד תנאי העבודה ויעמוד על זכויות העובדים, עליו לאגד את רוב העובדים ביחידת המיקוח הרלבנטית, או לפחות שליש מהם.

 

ארגון יציג של עובדים לצורך הסכם קיבוצי

 

הסכם קיבוצי הוא חוזה עבודה שנערך בין ארגון עובדים לבין מעסיק או ארגון מעסיקם. ארגון יציג של עובדים לעניין הסכם קיבוצי כללי הוא ארגון עובדים שעם חבריו נמנה המספר הגדול ביותר של עובדים מאורגנים שעליהם יחול ההסכם.

 

הסכם קיבוצי עוסק בקבלת מועמד לעבודה וסיום עבודתו, בסוגיות של יחסי עובד מעביד, זכויות וחובות של ארגונים בעלי ההסכם, ובתנאי העבודה של העובדים אצל המעבידים החתומים על ההסכם, אשר חל על כלל המעסיקים החתומים עליו וכלל העובדים שמועסקים אצלם. הסכם קיבוצי חייב להיות בכתב וכדי לקבל תוקף חוקי, עליו להירשם אצל רשם ההסכמים הקיבוציים. עם רישומו ההסכם הופך לבעל תוקף מחייב עבור המעסיקים וכלל העובדים שמועסקים אצלם ושההסכם מתייחס אליהם.

 

מהי מעמדה של יחידת מיקוח?

 

יחידת מיקוח היא קבוצת העובדים שאליה נוגעים סכסוכי עבודה, משא ומתן והסכמים קיבוציים. חוק הסכמים קיבוציים נמנע מקביעת הגדרה של יחידת מיקוח מאחר שקביעתה היא עניין הנתון להסכמת הצדדים. עם זאת החוק מגדיר את מעמדו של ארגון עובדים כארגון יציג של קבוצת עובדים מסוימת, המהווה תנאי לכשירותו לנהל משא ומתן ולחתום על החוזה שחל על קבוצת עובדים.

 

בשנת 2009 תוקן החוק, ונקבע כי מוטלת חובה על מעסיק שעובדיו מאורגנים בארגון יציג לקיים משא ומתן קיבוצי לגבי הסכם קיבוצי. על פי החוק, ארגון העובדים רשאי לייצג אותם מול המעסיק אם התפקדו לשורותיו מעל שליש ממספר העובדים.

 

במקום עבודה שבמסגרתו מוכר ארגון עובדים פועל מפעל אחד כארגון יציג, פרט למקרים מסוימים שנסיבות מיוחדות מצדיקות לפצל אל מקום העבודה לשתי יחידות מיקוח, ובכך להכיר בשני ארגונים יציגים במקום עבודה אחד. הפסיקה קובעת כללים לקביעתה של יחידת המיקוח במגוון מקרים מצטברים. במקרים רבים הפסיקה מבוססת על כלל ההסכמה בין המעסיק לקבוצת עובדים או ארגונם היציג ככלל עליון לקביעת יחידת המיקוח.

 

פסקי דין שנויים במחלוקת מגדירים את ברירת המחדל ליחידת המיקוח כמפעל אחד, כך שהארגון רשאי לייצג את כלל העובדים רק במקום עבודה נתון, אולם הדבר מקשה מאד על ההתארגנות הראשונית במקומות עבודה שאינם מאורגנים. עוד נקבע אינטרס מיוחד לאישור יחידת מיקוח השונה מכלל העובדים אצל אותו מעסיק. במקרה זה עומד העיקרון של אינטרס כלכלי מיוחד של העובדים, אשר בגינו זקוקים העובדים לייצוג נפרד ביחסי עובד מעביד. האינטרס המיוחד לצורך יחידת מיקוח עשוי לנבוע מסדרי עבודה ייחודיים, תנאי עבודה ומיקום פיזי שונה משאר העובדים וכדומה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - חוזה עבודה

התובע פוטר לפני החגים מבלי שנערך לו שימוע, על כן פנה לבית הדין ודרש פיצויים בגין פיטורין שלא כדין. 

הנהלת בית הספר להוקי רולר הגישה תביעה נגד מדריך לשעבר לתשלום פיצויים בגין הפרה יסודית של חוזה העבודה עקב גזל סודות מסחריים. 

איש מכירות דרש לקבל מהמעסיקה עמלות על מכירות שביצע ופיצוי בגין עגמת נפש על רקע נסיבות סיום יחסי עובד מעביד. 

מנהל מחלקת פיקוח טען כי נקרא לבצע קריאות פתע על ידי המוקד של העירייה ולא קיבל תשלום עבורן.  

בית הדין לעבודה קבע כי קבוצת כדורסל לא הפסיקה את עבודתו של מאמנה בגין העדר תעודת אימון. נקבע כי מדובר בפיטורים והפרת חוזה לתקופה קצובה... 

בית הדין הארצי לעבודה קבע כי עובדי מחסני חשמל יכולים להתארגן ללא קשר לעובדי שקם אלקטריק וביג סנסור, וזאת בשל היותם יחידת מיקוח נפרדת... 

האם יחסי עבודה המוסדרים במסגרת הסכם קיבוצי מונעים פנייה ישירה לעובדים מצד המעסיק? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.