www.ovdim.org.il

מהן אופציות לעובדים בחברה פרטית ובסארטאפ?

דרגו את המאמר
  התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע: 3.6 מתוך 5

אופציה היא נייר ערך המונפק על ידי החברה, אשר מאפשר לאוחז בה לרכוש מניה במחיר מסוים, המימוש הוא אופציונלי לכן מדובר רק באופציה. אופציות לעובדים הן זכויות המוענקות לעובדים, המאפשרות להם לרכוש בעתיד מניות של החברה בכפוף לתנאים מסוימים שהוגדרו בחוזה עבודה.

 

בשנים האחרונות אופציות לעובדים נפוצות אצל מעסיקים פרטיים רבים ובעיקר בחברות היי טק. האופציות משמשות כתמריץ שניתן לעובדים על סמך הצלחתם בתפקיד, ובדרך כלל מוענקות למנהלים ולעובדים בכירים, אשר מרוויחים שכר חודשי נמוך יחסית, במטרה לעודד אותם להישאר בחברה ולעורר בהם תחושת שייכות ומעורבות בהתפתחות ובהצלחת העסק.

 

שלא כמו שכר בסיס, עמלות או בונוסים, אופציות ניתנות עבור שירות עתידי שייתן העובד למעסיק. הסיכוי לתגמול אופציות גבוה יותר מאשר הטבות אחרות, אך גם קיים סיכון גבוה יותר, שהאופציות לא יתממשו.

 

אי מימוש אופציות בתום תקופת הבשלה

 

בדרך כלל חברות שמקצות אופציות לעובדים מכפיפות את זכותו של העובד לממש אופציות למניות, לתקופת הבשלה. כלומר זכאותו של העובד לממש את האופציות שהוקצו לו כפופה להמשך עבודתו בהתאם לתנאים שנקבעו בהסכם העבודה. במקרה שהעובד כבר אינו מועסק בחברה בתום תקופת ההבשלה בין אם פוטר או התפטר, האופציה מתבטלת והוא אינו יכול להפיק ממנה דבר.

 

הסדר של הענקת אופציה לעובדים מעוגן בסעיף נפרד במסגרת תנאי חוזה עבודה, ומטרתו לתת אפשרות לעובד לרכוש מניות בחברה במחיר קבוע ובכפוף לתנאים המוגדרים מראש. העובדים רשאים לממש את האופציות בעת מכירת החברה או בזמן הנפקתה, ומשמעות המימוש שהעובדים הופכים להיות בעלי מניות בחברה, ובעלי זכויות בהתאם לחלקם היחסי.

 

ההסכם מתווה את התנאים המשפטיים והמסחריים לגבי הענקת האופציות לעובדים ומימושן, וקובע את התנאים לפי העדפות החברה ומטרותיה ובכפוף למגבלות הדין. במסגרת ההסכם יש לקבוע מהי כמות המניות המוקצית לעובד, מה המחיר שעליו לשלם עבור המניה, באיזה סכום יוכל לממש את האופציות שניתנו לו, והאם מתן האופציה מותנה בתנאים מיוחדים כמו: משך תקופת עבודה אצל המעסיק, הצלחה בתפקיד או כל תנאי אחר.

 

אופציות שלא מתממשות הן חסרות ערך

 

לא פעם מימוש האופציות הביא לעובדים רווחים גדולים, אולם בחברות סטארט אפ האופציות מתורגמות לכסף רק בזמן אקזיט, שיכול להתרחש בעת מכירתה לחברה גדולה יותר או בעת הנפקת המניות. כך שבמקרה שהחברה לא נמכרה או הונפקה, האופציות לא מתממשות לכסף אמתי והן חסרות ערך.

 

יחד עם זאת עובד המתוגמל באופציות עשוי להרוויח מעליית שווי החברה, ואף ליהנות מהטבת המס הגלומה ברווח זה. סעיף 102 לפקודת מס הכנסה מעגן הטבות מס ביחס לאופציות ומניות המוקצות לעובדים, וקובע כי הכנסתו של עובד ממימוש אופציות פטורה ממס במועד ההקצאה ובמועד מימוש האופציה למנייה.

 

על פי פקודת מס הכנסה, הכנסתו של עובד ממכירת המניות שמומשו אינה מסווגת כהכנסת עבודה אלא כרווח הון בעל שיעור מס מופחת, כמו כן, הקצאת האופציות מאפשרת לדחות את חיוב המס למועד שבו הן מתרגמות לכסף, ושיעור המס שחל על הרווח הוא כ- 25% ולא שיעור המס השולי שיכול להגיע עד 48%.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 


פסקי דין וחדשות - פיננסים - מידע כלכלי לעבדים

פסק דין אשר ניתן לאחרונה בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, ובמסגרתו התקבלה תביעתם של שני גמלאים לפיצויים בסך 150,000 שקלים, יכול להעניק לגמלאים רבים, אשר פרשו לפני אוקטובר 2003 מעבודתם במסלול פנסיה צוברת, אפשרות לזכות בפיצויים בגובה עשרות אלפי שקלים... 

התעשיות הביטחוניות אשר נמצאות בבעלות המדינה מוגדרות בתור קופות ציבוריות. מדי שנה, פורשי צה"ל אשר רכשו ניסיון וידע רלבנטיים לעבודה בתעשיות ביטחוניות אלו, מבקשים להיקלט בהן לעבודה... 

בשורה להנהלת המפעל ועובדיו – עורכי הדין הצליחו לבטל את הגזירה, ביהמ"ש קבע כי החיובים שנעשו ע"י העיריה היו שגויים... 

האם התובעת הייתה ידועה בציבור של המנוח והאם היא זכאית להיות מוכרת בתור אלמנת פנסיונר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.