www.ovdim.org.il

עבודה מהבית - יתרונות עבודה מרחוק

דרגו את המאמר
  התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע: 3.2 מתוך 5
עבודה מהבית - יתרונות עבודה מרחוק

מריסה מאייר, אשר עזבה לפני כחצי שנה את תפקידה הבכיר בגוגל לטובת משרת המנכ"ל ביאהו, החלה בביצוע שינויים מהותיים במבנה החברה. במסגרת השינויים השונים, אשר חלקם התקבלו על ידי העובדים בברכה (כגון אייפון 5 לעובדים או אוכל בחינם), מאייר הוציאה הודעה חד משמעית כי לא תתאפשר עוד עבודה מהבית ביאהו.

 

היות ומדובר בחברת אינטרנט והיי טק מהמובילות בעולם, והיות ועסקינן בענף אשר עבודה מהבית בו הינה (לעיתים) עניין של מה בכך, החלטתה של מאייר גררה תגובות שונות מקצה לקצה.

 

      קראו עוד בתחום:

למעשה, ניתן לומר כי ההחלטה הותירה את עולם ההיי טק כמרקחה. נשאלת אפוא השאלה, האם עבודה מהבית מקפלת בתוכה יתרונות משמעותיים והאם מאייר שגתה כאשר הורתה כפי שהורתה. להלן מאמר קצר העוסק ביתרונותיה של עבודה מהבית.
 

הגדלת מעגלי התעסוקה וחשיבה "ירוקה"

 

ראשית, היתרון המשמעותי מבחינת עבודה מהבית הינו הרחבה של מעגלי התעסוקה. למשל, עובדים הסובלים ממוגבלויות שונות או עובדים אשר אינם יכולים להימצא במשרד ב"שעות הקונבנציונאליות" (לדוגמא, אמהות חד הוריות או עובדים העוברים להתגורר במקום מרוחק מהמשרד) יכולים ליהנות מעבודה מהבית.

  

כמו כן, עבודה מהבית טומנת בחובה גם יתרונות סביבתיים וזאת נוכח הפחתת מספר הרכבים על הכביש מדי בוקר. צמצום התנועה בכבישים מסייע בחילוץ הפקקים על צירי התחבורה המרכזיים, ומיותר לציין כי יש לכך השלכות סביבתיות מרחיקות לכת. בשנת 2004, הקונגרס האמריקאי הגדיר עבודה מהבית כחלק מהאלמנטים אשר יכולים לסייע בשמירה על הסביבה.

 

על פי החוק האמריקאי, נקבע כי חברות המעסיקות למעלה מ-100 עובדים צריכות לעודד נסיעה לעבודה במכוניות משותפות, הגעה למשרד על בסיס תחבורה ציבורית, וכמובן - עבודה מהבית. דברים אלה מתכתבים עם מחקר אשר נערך בשנת 2008 בארה"ב לפיו כ-33 מיליון אמריקאים היו יכולים לעבוד מהבית בהתאם לסיווגם המקצועי.


מעבר לכך, עבודה מהבית מאפשרת לעובד לעבוד גם כאשר הוא איננו מתגורר בסמוך למשרד. בישראל, בה מרבית תעשיית העילית ממוקמת בגוש דן ומרכז הארץ, אפשרויות תעסוקה מהבית פותחות עולם שלם של הזדמנויות גם עבור עובדים המתגוררים בפריפריה. אין ספק שעסקינן בצדק חברתי של ממש.


האפשרות לעבוד מחוץ לכותלי המשרד יכולה גם לשפר את השירות ללקוחות והספקים, וזאת היות וטווח הזמנים גדל באופן משמעותי (העובד איננו נמצא בפקקי תנועה, והוא יכול בקלות להיות זמין גם בשעות פחות שגרתיות). במקרים בהם העובדים מתמודדים עם אתגרים אישיים (כגון הורות או מוגבלות רפואית), עבודה מהבית יכולה בהחלט להיות פיתרון יצירתי עבורם. כמו כן, מיותר לציין כי עבודה מהבית מפחיתה באופן משמעותי את מספר ההיעדרויות מהעבודה בשנה.


עבודה מהבית - יתרון למעסיק


החשש המרכזי של מעסיקים מפני עבודה מהבית הינו העדר פיקוח על העובד מבחינת תפוקה והיקף עבודה. עם זאת, מומחים בתחום מעריכים כי הגדרה נכונה של תפקיד המבוצע מהבית יכולה בהחלט להתמודד עם שלל האתגרים המקופלים בפיקוח על עובד מרחוק. לדוגמא, ניתן לקבל דיווחים יומיומיים בנוגע להספק או לנהל קשר רציף עם העובד על בסיס טלפונים ותכתובת אלקטרונית. אמצעי התקשורת המתקדמים העומדים כיום לרשותם של העובדים והמעסיקים הופכים את העבודה מהבית לעבודה שבהחלט ניתן לעקוב אחריה באופן רציף.

 

כמו כן, עבודה מהבית מעניקה למעסיק שורה ארוכה של יתרונות נוספים. ראשית, כל בעל עסק יודע כי אחת ההוצאות המרכזיות מבחינתו הינה השכרת/רכישת המשרדים והיקפם. כמו כן, בעל עסק מוציא מדי חודש סכומי עתק גם על התנהלות המשרד (לדוגמא - חשמל, אוכל, ניקיון, טלפון וכדומה). בעת עבודה מהבית, העסק יכול להשתמש במשרדים קטנים יותר ולהפחית באופן ניכר את הוצאותיו השוטפות על התנהלות המשרד. מדובר כמובן גם ברכבי חברה, הוצאות חנייה, ביטחון, ניקיון, אחזקה וכדומה. מחקרים שונים מעריכים כי מדובר בחיסכון אשר יכול להגיע עד כדי 10,000 דולרים לשנה לעובד.

 

לא זו אף זו, המחקר מעלה כי לא רק שעבודתם של עובדים הפועלים מהבית איננה נפגעת, אלא היא אף משתפרת. מומחים בתחום העריכו פעם אחר פעם כי הפריון בעבודה מהבית גבוה מהפריון של עבודה במשרד. כמו כן, עבודה מהבית מעניקה למעסיק גם יתרונות כגון שיפור יכולות גיוס העובדים, העלאת נאמנותם של העובדים לעסק, הפחתה בשיעורי עזיבה של עובדים איכותיים, תרומת הארגון לאיכות הסביבה, הישענות מופחתת על שעון נוכחות, הפחתה מסוימת של תשלום עבור שעות נוספות (במקרים מסוימים) וכדומה.


יתרון לעובדים בעבודה מהבית


העובדים עצמם נהנים אף הם מאפשרות של עבודה מהבית. לדוגמא, עובד המועסק מהבית יכול לשלוט בלוחות הזמנים ולעיתים הוא יכול ליהנות מחופש לערוך סידורים רלבנטיים גם בימי אמצע השבוע. לדוגמא, עובד מהבית יכול להמתין בדירתו לטכנאי טלוויזיה ואין צורך לבקש יום חופש מיוחד לפעולה כה פשוטה. כמו כן, עובדים רבים חוששים לנהל סידורים אישיים בימי עבודה אך כאשר העובד מועסק מהבית באפשרותו לשלוט על יום העבודה כך שייוותר לו זמן לעיסוקים אלה.

 

במקרים רבים, עבודה מהבית טובה עבור הורים אשר מעוניינים להיות זמינים לטובת ילדיהם לאחר הגן או בית הספר. מחקרים שנערכו בקרב עובדים הצביעו על כך שעבודה מהבית הינה אפשרות מועדפת מבחינתם של האחרונים. מעסיקים רבים טוענים לא אחת כי אפשרות של עבודה מהבית מהווה תמריץ של ממש מבחינת גיוס עובדים חדשים. 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 


פסקי דין וחדשות - עבודה וקריירה

אדם אשר הגיש מועמדות למשרה בגוף ציבורי התבקש לחשוף מיוזמתו התנהלות חקירה פלילית כנגדו. האם מדובר בהליך חוקי? 

בית המשפט קבע כי לא ניתן להכריח מכוני מיון למסור מידע מלא וכולל למועמד בסוף האבחון... 

שלושה מכל ארבעה עורכי דין אשר יתקבלו היום (13.12) לחברות בלשכה הינם בוגרי מכללות... 

האם אוניברסיטת בר אילן חטאה בנפוטיזם? האם עובדים רבים באוניברסיטה הינם קרובי משפחה? 

האם שילוב עובדים במשק הישראלי יסייע בהגדלה משמעותית של הכלכלה המקומית? לפי מכון ירושלים לחקר שווקים, התשובה לכך חיובית... 

משרד התמ"ת החליט לפעול למען שילוב לוחמי צבא דרום לבנון בשוק התעסוקה הישראלי... 

ממשלת ישראל קיבלה החלטה לאשר את כניסתם של אלפי עובדים פלשתינאים לענפי החקלאות והבנייה במדינה... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.