www.ovdim.org.il

פקודת הבטיחות בעבודה (נוסח חדש), תש``ל 1970

דרגו את המאמר

פקודת הבטיחות בעבודה (נוסח חדש), תש"ל 1970

 

פקודות לבטיחות בעבודה

 

כללי הבטיחות בעבודה, נועדו לשמור על בריאותם של העובדים, ולהגן עליהם מפני סכנות צפויות.

 

ניקיון וצביעה

 

מפעלים יוחזקו במצב נקי, ללא צחנה שמקורה בביוב. בכל יום יש לסלק לכלוך ואשפה שנצטברו על הרצפות, שולחנות חדרי עבודה, בחדרי המדרגות ובמסדרונות. לפחות פעם בשבוע יש לבצע שטיפה יסודית .

את הקירות הפנימיים של מפעל הגדול מעשרה עובדים, יש לנקות אחת לארבעה עשר חודשים, במים חמים ובסבון או בחומר ניקוי אחר. קירות צבועים יש לצבוע אחת לשבע שנים, וקירות מסוידים יש לסייד אחת לארבעה עשר חודשים.

 

צפיפות

 

כל עוד מתקיימת עבודה במפעל, לא תהיה בו צפיפות שעלולה לפגוע בבריאות הנוכחים. כדי לחשב את מידת הצפיפות, צריך לדאוג שנפח החלל סביב כל עובד בחדר הוא פחות מ 11 מטרים מעוקבים. להוציא מקרים מיוחדים, בהם החלל גבוה מ 4.25 מעל הרצפה.

 

אוורור ותאורה

 

נדרשים להיות במפעל אמצעים יעילים על מנת להשיג מחזור של אויר צח ואוורור מספיק בכל חדר עבודה, ובכדי למנוע נזק של אבק, אדים, וזוהמה אחרת, המזיקים לבריאות.

יש לדאוג לתאורה מספיקה, טבעית או מלאכותית, בכל חלק במפעל שבו מתקיימת פעילות. חלונות המשמשים לתאורה בחדר עבודה, יהיו מוחזקים במצב נקי מבפנים ומבחוץ וללא הפרעה של חדירת האור מסנוורת.

 

מידת חום

 

יש לנקוט באמצעים כדי להשיג מידת חום סבירה בכל חלל עבודה, אך אסור להשתמש בשיטה שגורמת לפליטת אדים, ועלולה לסכן את הבריאות. הטמפרטורה צריכה להיות גבוהה מ 16 מעלות. וחייב להיות מד חום, לפי דרישת המפקח.

 

נוחיות

 

יש להתקין שירותים לצרכי נוחיות, המספיקים עבור העובדים במפעל, ולהחזיק אותם במצב נקי ומואר. שירותים נפרדים יותקנו לנשים ולגברים במידה והצוות מעורב.

 

השגחה רפואית

 

במפעל בו קיים חשש סביר שמקרים רבים של מחלה קשורים ליחסי העובדים, לחומרים או תהליכים, רשאי השר לחייב תקנות לשם השגחה רפואית על העובדים.

 

חלקים טעוני גידור

 

במנועים חשמליים, גנראטורים חשמליים וממירים סיבוביים, יש להתקין גידור, בכל חלק וכל גלגל תנופה שמחובר אליהם. וכך גם בחלקים הבאים: מניע ראשי, ממסרת, במכונות שאינן מניע ראשי או ממסרת, מחרטה, גלגל מים או טורבינה המונעת במים.

במכונה הפועלת בכוח מכאני, כל בורג הידוק, לולב או יתד של כל גל סובב, גלגל יהיו מסוככים, משוקעים, או מוגנים באופן אחר כדי למנוע סכנה.

 

גישה ומעבר

 

לכל מקום שאדם עובד בו, יש לדאוג לאמצעי גישה בטוחים, ולשמור על מעברים פנויים ללא הפרעות של ציוד וחומרים בחדרי העבודה ובמדרגות הבניין, זאת במקרה שפורצת שריפה, או כל סכנה אחרת המצריכה הימלטות זריזה מהמקום.

 

מעליות

 

המעלית צריכה להיות בעלת מבנה מכאני, מחומר בריא ומחוזק. כל שישה חודשים יש לבדוק את תקינותה, במידה וימצא בה פגם, אסור להשתמש בה עד שתתוקן.

 

הסדרי בטיחות לשעת דליקה

 

בכל מקום עבודה, צריך להיות פתחים ויציאות לצורך הימלטות בשעת דליקה. הפתחים צריכים להיות מסומנים בשלטים ברורים ושתהיה אליהם גישה פתוחה ונוחה. מסיבה זו אסור לנעול דלתות שיש בהם עובדים, כדי שיוכלו בעת הצורך לצאת בקלות מהחדרים.

 

מי שתייה

 

יש להתקין בנקודות מרכזיות ונוחות מקורות של מים הראויים לשתיה, בכמות מספקת, מצינור ראשי או ממקור אחר שאושר על ידי רופא מטעם לשכת הבריאות. על מקור שאינו צינור ציבורי, יינקטו האמצעים הדרושים לשמירת המים מזיהום.

 

עזרה ראשונה

 

על כל 150 עובדים, או חלק מכמות זו, יש להתקין ארגז אחד המשמש לעזרה ראשונה. בכל ארגז יהיו חומרים וכלים לעזרה ראשונה בלבד והגישה אליו תהיה נוחה. על כל ארגז, יהיה אדם האחראי עליו ובמפעל בן 50 עובדים ומעלה, יהיה ממונה, שמאומן במתן עזרה ראשונה בעת הצורך.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - חוקי עבודה - חוקים דיני עבודה

האם תביעה לבית הדין לעבודה, אשר הוגדרה על ידי השופט כ"משוללת כל יסוד", תביא לפסיקת הוצאות משפט משמעותיות? 

כנגד חברה נפתחה חקירה פלילית בעקבות חשד להפרת זכויות עובדים. האם יהיה על החברה להמציא דו"חות נוכחות של עובדיה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.