www.ovdim.org.il

חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, התשנ``ח - 1998

דרגו את המאמר

מהו חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות?


אדם עם מוגבלות הוא אדם עם לקות פיזית, נפשית או שכלית, המגבילה את תפקודו באופן מהותי בעבודה, בלימודים, בבילויים ובשאר תחומי החיים העיקריים. הזכויות של אנשים עם מוגבלות מושתתות על הכרה בעקרון השוויון וכבוד האדם.

 

מטרת החוק


מטרתו של חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות היא להגן על הערך והחירות של אנשים עם מוגבלות, ולעגן את זכותם להשתתפות פעילה ושוויונית בחברה. החוק נותן מענה הולם לצרכים המיוחדים באופן שיאפשר להם לחיות את חייהם בעצמאות מרבית, בפרטיות ובכבוד, תוך מיצוי מלוא היכולת.


תעסוקה


מעביד לא יפלה בין עובדיו או בין המועמדים לעבודה, בשל מוגבלותם, בתנאי שהם כשירים לתפקיד או למשרה בכל אחד מהסעיפים הבאים:


1. קבלה לעבודה ומבדקי קבלה.
2. תנאי עבודה.
3. קידום בעבודה.
4. השתלמות מקצועית או הכשרה.
5. פיטורים או פיצויי פיטורים.
6. הטבות ותשלומים בפרישה מהעבודה.


סעיפים אלה חלים גם על אדם שהיה בעבר בעל מוגבלות, או על אדם שמטפל בבן משפחה קרוב עם מוגבלות.
 

ייצוג הולם במקום תעסוקה


מעביד המעסיק למעלה מ- 25 עובדים חייב לפעול לקידום ייצוג הולם של אנשים עם מוגבלות, הוא יעדיף להעסיק או לקדם אותם בתנאי שהם כשירים לתפקיד, ויתאים את מקום העבודה לפי הצרכים המיוחדים של עובדים עם מוגבלות.


התאמות מיוחדות


המעביד נדרש לבצע במקום העבודה התאמות לעובד עם מוגבלות, כמו למשל, להתקין ציוד, לערוך הדרכה מיוחדת, או לשנות בהתאמה נהלים ושעות העבודה, כל עוד לא זהו נטל בלתי סביר על המעביד.


נטל בלתי סביר מתייחס לעלות ההתאמה, לגודל העסק, היקף הפעילות ומקורות מימון חיצוניים.

 

מודעת דרושים


חל איסור לפרסם מודעה להצעת עבודה שקיימת בה אפליה מכל סוג שהיא, כולל גם אנשים עם מוגבלות. מעביד שיפרסם הודעה מפלה צפוי להיענש.


הגנה על מתלונן


אדם שהגיש תלונה או תביעה בעקבות אפליה במקום העבודה, יהיה מוגן ומעסיקו אינו רשאי לפגוע בתנאים שלו, או לפטר אותו, או לפגוע בעובד אחר שעזר להגיש את התלונה או התביעה. את התביעה יכול להגיש המתלונן בעצמו, או להיעזר בארגון העובדים המייצג את המקום, או בארגון לקידום זכויות אנשים עם מוגבלות.


סמכות השיפוט


בית הדין לעבודה רשאי לפסוק פיצויים כספיים, גם אם לא נגרם נזק ולתת צו מניעה או צו עשה, אם ראה שפיצויים בלבד לא מוצדקים וקיימת האפשרות שעובד אחר ייפגע מאותן נסיבות.


תכניות לקידום


שר העבודה והרווחה יפתח ויכין תכניות תעסוקה ושיקום לאנשים עם מוגבלות, עם העדפה לשלב אותם במקומות עבודה רגילים. בנוסף, יקים מערך אבחון תעסוקתי ויספק ייעוץ והדרכה מקצועיים למעבידים ולעובדים בנושא השילוב במעגל העבודה.


נגישות


קיימת חובה להנגיש מבנים, תשתיות וסביבה באופן שאנשים עם מוגבלות יוכלו להשתמש בהם בחופשיות. החוק חל על מקומות ציבוריים בניהול המדינה ורשויות ציבוריות, כגון: שירותי ביטוח, קופות חולים, או בנקים ומקומות ציבוריים המופעלים על ידי גופים פרטיים, כגון: מסעדות, קניונים ובתי קולנוע.


שירותי תחבורה ציבורית


אנשים עם מוגבלות זכאים לקבל שירותי תחבורה ציבורית נגישים בתדירות סבירה וגישה לתחנות ונמלים, בהם פועלת התחבורה הציבורית. האחראים על הסדר הנגישות הם מפעילי שירות תחבורה ציבורית והרשות המקומית
נהגי מונית שיתאימו את רכבם לאנשים עם מוגבלות או שצפויים לשרת היקף רחב בקרב אוכלוסיה זו, יזכו לשיעורי הנחה באגרה.


אפליה בשירות ציבורי


אדם הנותן שירות ציבורי לא יפלה אדם עם מוגבלות ולא יסרב לאפשר לו גישה למקום ציבורי, לשרת אותו, לספק לו מוצר, או לאפשר לו שימוש בשירות ציבורי.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - חוקי עבודה - חוקים דיני עבודה

האם תביעה לבית הדין לעבודה, אשר הוגדרה על ידי השופט כ"משוללת כל יסוד", תביא לפסיקת הוצאות משפט משמעותיות? 

כנגד חברה נפתחה חקירה פלילית בעקבות חשד להפרת זכויות עובדים. האם יהיה על החברה להמציא דו"חות נוכחות של עובדיה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.