www.ovdim.org.il

איסור עישון בעבודה לאור חוק למניעת עישון במקומות ציבוריים

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

איסור עישון במקומות ציבוריים, ובכלל זה מקומות עבודה, נועד בראש ובראשונה להגן על אוכלוסיית הלא-מעשנים מפני הנזקים הבריאותיים שגורם עישון פאסיבי. בד בבד, האיסור לעשן במקומות ציבוריים משפיע לטובה גם על המעשנים: יצירת סביבה ללא עישון מעודדת הפחתה של מספר הסיגריות שמעשנים צורכים ואף גמילה מוחלטת מעישון.

 

כמו כן, היא מפחיתה את הלגיטימציה החברתית של העישון והופכת אותו למנהג חריג. בדוח משרד הבריאות בנושא עולה כי במדינות המטילות הגבלות על העישון, ובכלל זה איסור עישון במקומות ציבוריים ומסים גבוהים יותר על מוצרי טבק, שיעורי העישון נמוכים יותר. ממחקרים עולה כי איסור גורף של עישון במקומות ציבוריים יעיל יותר מאיסור חלקי, הן מבחינה בריאותית והן מבחינת האכיפה.

 

היכן אסור לעשן?

 

איסור עישון במקומות ציבוריים מוסדר בישראל בחוק הגבלת העישון במקומות ציבוריים, התשמ"ג- 1983. על-פי החוק, העישון אסור במקומות בילוי (ובכללם בתי אוכל, תיאטראות, בתי קולנוע וקניונים) ובמקומות עבודה. בתי אוכל (כמו מסעדה, מזנון או בית קפה) רשאים להקצות עד רבע משטחם לאזור עישון, ובלבד שיש בו סידורי אוורור תקינים והעישון בו אינו גורם מטרד בחלקים האחרים של המקום. כמו כן, בעלי העסקים נדרשים להציב שלטים המורים על איסור עישון בשאר אזורי העסק. עם זאת, החוק אינו מטיל על בעל העסק חובה למנוע עישון בשטחו.

שאלות נפוצות:

 

החל מאיזה תאריך ההוראות החדשות תקפות?
ההוראות החדשות ייכנסו לתוקף החל מה-7 לנובמבר 2007, כ”ו בחשוון התשס”ח.

מי יאכוף את החוק?
פקחים של הרשות המקומית או שוטרי משטרת ישראל רשאים לאכוף את החוק.

האם החוק תקף רק לגבי סיגריות?
החוק חל על כל מוצר טבק לעישון, כולל סיגריות, סיגרים, מקטרת, נרגילה ואחרים.

האם מותר להגדיר אזור עישון בתוך העסק, כגון ליד הבאר אובפינה מסוימת?
החוק אוסר על עישון במקומות ציבוריים ובתי עסק ומקומות עבודה, למעט בחדר עישון. חדר עישון הוא חדר סגור ונפרד כמובן יש להקפיד על דלת סגורה, מאוורר היטב, שהעשן אינו מהווה מטרד בחלקים אחרים בבניין.


האם חייבים להקצות חדר עישון?
אין חובה להקצות חדר עישון. רק אם בעל העסק מעוניין בכך, הוא יכול להקצות חדר למעשנים, בתנאי שהחדר יעמוד בדרישות החוק למניעתהעישון.

חשוב שבעלי עסקים יהיו מודעים לכך שמעבר לאכיפה הפלילית של החוק, המבוצעת עלידי הרשויות המקומיות, קיימת גם חשיפה לתביעות אזרחיות, של אנשים שנחשפו לעישון כפוי באותו המקום. התובע במקרים אלה אינו חייב להוכיח את שיעור הנזק שנגרם לו.אכיפה זו מבוצעת למעשה על ידי הגשת תביעות בבית משפט לתביעות קטנות, כנגדבעלי עסקים שהעלימו עין מעישון בניגוד לחוק בתחום העסק, או שבחרו להנהיג מדיניותהמתירה לעשן בניגוד לחוק.

 

חשוב להדגיש כי אין קשר בין ההליך הפלילי, הנאכף על ידהרשות המקומית, ובין ההליך האזרחי, תביעות של אזרח כנגד בית העסק, כך שהגשתתביעות קטנות כנגד בתי עסק אינה תלויה באכיפת החוק על ידי הרשות המקומית, ולכןייתכן ותביעה קטנה תוגש נגד בית עסק שגם קיבל קנס מפקח עירוני על הפרת החוקלמניעת העישון במקומות ציבוריים.

 

באדיבות משרד הבריאות

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - חוקי עבודה - חוקים דיני עבודה

האם תביעה לבית הדין לעבודה, אשר הוגדרה על ידי השופט כ"משוללת כל יסוד", תביא לפסיקת הוצאות משפט משמעותיות? 

כנגד חברה נפתחה חקירה פלילית בעקבות חשד להפרת זכויות עובדים. האם יהיה על החברה להמציא דו"חות נוכחות של עובדיה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.