www.ovdim.org.il

האם אתר חדשות מוביל זימן עיתונאים לשימוע לפני פיטורים בגין ניסיונות התארגנות?

דרגו את המאמר

האם אתר Ynet מפטר עובדים במסגרת ניסיונות התארגנות?


אתר החדשות News1 מפרסם הבוקר כי האתר הפופולארי Ynet מעוניין להפסיק את עבודתם של שלושה עיתונאים בכירים וזאת, לטענת המפרסמים, בגין "ניסיונותיהם לעזור להתארגנות העיתונאים באתר".

 

על פי הפרסום, שלושת העיתונאים הבכירים סייעו לעיתונאים באתר להתאגד וכאן לטענתם הייתה "נעוצה עילת פיטוריהם". שניים מהעיתונאים קיבלו הבוקר זימון לפני פיטורים. אחד מהם התפטר לפני זמן קצר ובקשתו לשוב לעבודה נדחתה. כאמור, ברקע קיים ניסיון להקים ארגון עיתונאים באתר אשר נועד לכאורה להיאבק על זכויות האנשים מאחורי המקלדת והמצלמה.

 

      קראו עוד על זכות ההתארגנות:


אחד מהמפוטרים העתידיים פרסם ביום ראשון האחרון מכתב לכלל העובדים באתר הפופולארי ובו עדכן את האחרונים בדבר פגישה שנערכה בין עורך הדין של "ארגון העיתונאים" לבין נציג ההסתדרות. במכתב נאמר כי "לאחר התלבטות לא קצרה הוחלט ללכת על זה, כמה שיותר מהר, וחשוב לעשות את זה כאן, בכלי התקשורת הנקרא ביותר בישראל". במכתב הזכיר העיתונאי לחבריו כי ללא התארגנות המעסיק רשאי לפטר עיתונאים כאוות נפשו ורק ארגון חזק יכול למנוע פיטורים שרירותיים כגון דא.

 

כמו כן, נטען כי המטרה היא לגייס כמה שיותר מהר כמות גדולה של עובדי Ynet. נאמר לעובדים כי יש להם "הרבה מה להרוויח ומעט ממה לפחד". לגבי חששות העובדים, העיתונאי הוסיף כי "על מנת להרגיע את החוששים יש לדעת כי החוק ממש יוצא מגדרו על מנת להגן על זכויותיהם של עובדים להתארגן". במכתב הוזכרה העובדה כי נטל ההוכחה בפיטורים כגון דא מונח לפתחו של המעביד ועליו להוכיח כי הפיטורים לא היו קשורים להתארגנות ו/או לניסיונות הקשורים בה.

 

תגובת Ynet: "אילוצים כלכליים"


אבי בן טל, מנכ"ל Ynet, מסר בתגובה כי "הסיבה לקיצוצים מצויה בשיקולים כלכליים. הפיטורים הינם קריעה בבשר החי וסיבת המהלך הינה האטה בשוק הפרסום ולא ניסיונות התארגנות". המנכ"ל העורך הראשי מוסיפים במכתב התגובה כי "כל שוק התקשורת נכנס לטלטלה בעקבות פגיעה משמעותית במקורות הפרסום ואין מנוס מפני נקיטה בצעדי התייעלות אשר אחת מתוצאות הלוואי שלהם עלולה להיות פיטורי עובדים".

 

המסגרת המשפטית

 

פיטורי עובדים בגין ניסיונות התארגנות הינם פיטורים המנוגדים לחוק ולפסיקה. סעיף 33י' לחוק הסכמים קיבוציים קובע כי מעביד אינו רשאי לפטר עובד ו/או להרע את תנאי העסקתו גם בשל אחד מהבאים:


1. חברות בארגון עובדים.
2. פעילות בארגון עובדים.
3. פעילות לשם הקמתו של ארגון עובדים.
4. הימנעות מהיותו חבר בארגון עובדים.
5. הפסקת עבודתו בארגון עובדים.
6. חברתו בוועד עובדים.
7. פעילותו בוועד עובדים.
8. פעילותו לשם הקמת וועד עובדים.


בתי הדין לעבודה עמדו לא אחת על חשיבותה של הזכות להתארגנות במקום העבודה. לדוגמא, בעס"ק 28/07 איגוד עובדי הדפוס התקשורת והאומנים נ' ידיעות אחרות בע"מ, אשר ניתן בינואר 2008, סיכום הנשיא (בדימוס) סטיב אדלר את הסוגיה באופן הבא.

 

"בשורת פסקי דין שיצאו מלפני בית דין זה, נקבע ביצור מעמדה של זכות ההתאגדות, כזכות יסוד בעלת תוקף חוקתי. בשנת 2001 עוגנה ההגנה על חופש ההתאגדות גם במסגרת סעיף 33י(א) לחוק הסכמים קיבוציים האוסר על מעסיק לפטר עובד, להרע את תנאי עבודתו, או להימנע מקבלת אדם לעבודה, בין היתר, בשל חברותו או פעילותו בארגון עובדים. במסגרת סעיף 33יד' לחוק, הוסיף המחוקק וקבע סנקציה פלילית על מעסיק המפטר עובד בשל חברותו בארגון עובדים או בוועד עובדים". 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה לפיצויים בגין שימוע שנערך למראית עין בלבד

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

הרעה מוחשית בתנאים עקב הפחתת שעות העבודה

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

מאבטח שעבד בשירות המדינה הגיש תביעה בגין הפרשי שכר

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

כתב אישום בגין העסקת נערים בעבודה בפיצרייה בשעות בלילה

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

פיצוי למנהלת חשבונות בגין פיטורין שלא כדין ללא עריכת שימוע

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מפעיל באגר שפוטר לאחר ארבעה חודשים דרש פיצויי הלנת שכר

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

האם יש לחייב את משרד החינוך לשבץ את המורה במשרה מלאה?

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.