www.ovdim.org.il

גמר חשבון בסיום יחסי עבודה, מה מגיע לכם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 8 דירוגים בציון ממוצע: 3.5 מתוך 5

השלב האחרון והסופי שמסיים את מערכת יחסי העבודה החוקית בין הצדדים הוא גמר חשבון, בין אם היחסים הסתיימו בפיטורין או בהתפטרות. הפעולות שנמנות על השלב הקודם שלפני מועד סיום היחסים, נועדו לשמור על זכויות העובד והמעסיק, כגון: עריכת שימוע כדין, מתן הודעה מוקדמת לפני פיטורין או התפטרות ועוד.

 

בשלב הבא, המכונה גמר חשבון נמנות פעולות העוסקות בהתחשבנות כספית בין הצדדים באשר לשווי הזכויות המגיעות לעובד בעת סיום העסקתו ובעקבותיה, וכולל מסמכים שעל המעסיק למסור לעובד בעקבות סיום היחסים. במסגרת גמר חשבון נכללים דמי פדיון חופשה, דמי הבראה, פיצויי פיטורים, דמי מחלה, שחרור כספים שנצברו בקופות הגמל, אישור לעובד על תקופת עבודתו, מכתב העברת בעלות, טפסי 161 ו-161א וכתב ויתור תביעות לחתימת העובד.

 

תשלום פיצויי פיטורין בתוך 15 ימים

 

עובד שעבד לפחות שנה אחת מלאה ופוטר זכאי לקבל פיצויי פיטורין ובמקרים מסוימים, גם בעת התפטרותו. חישוב הפיצויים מבוצע על בסיס שכר חודשי עבור כל שנת העסקה, כלומר חודש אחד עבור כל שנה, כאשר המועד לתשלום הוא 15 ימים ממועד הפסקת יחסי עובד ומעביד. במקרה שהמעסיק לא ישלם את כספי הפיצויים בתוך 15 ימים מהמועד לתשלומם, יחולו עליהם פיצויי הלנת פיצויי פיטורין, לפי הוראות סעיף 20 לחוק הגנת השכר.

 

פדיון ימי חופשה ודמי הבראה לא מנוצלים

 

אם העובד לא ניצל במועד סיום העסקתו את מלוא ימי החופשה העומדים לרשותו, הוא זכאי לקבל תמורתם סכום כסף השווה לדמי חופשה המגיעים לו כחוק. אולם הזכאות לקבלת דמי פדיון חופשה מתייחסת רק לימי חופשה לא מנוצלים שנצברו בשלוש השנים האחרונות עד לסיום עבודתו ולא קודם לכן. בנוסף העובד זכאי לקבל את מלוא דמי ההבראה המגיעים לו במהלך תקופת העסקתו.

 

פדיון ימי מחלה לפי חוזה עבודה אישי

 

בתום שלושה חודשי עבודה, זכאי כל עובד לתשלום דמי מחלה, אשר מחושבים לפי 50% מהשכר המגיע לו בימים השני והשלישי למחלתו, והחל מהיום הרביע ל-100% מהשכר. על פי דיני העבודה, העובד זכאי לתשלום עבור 18 ימי מחלה בשנה, ורשאי לצבור עד 90 ימים, אלא אם הוחלט אחרת בחוזה עבודה אישי או בהסכם הקיבוצי. בתום יחסי עבודה, העובד לא זכאי לפדיון ימי מחלה, אלא אם סוכם כך במסגרת חוזה עבודה אישי או בהסכם הקיבוצי.

 

אישורים ומסמכים לעובד בתום תקופת עבודתו

 

בסיום העבודה המעסיק מחויב למסור לעובד אישור בכתב על תקופת עבודתו, הכולל את מועדי תחילתם וסיומם של יחסי עובד מעביד, בתוך 14 ימים מיום העבודה האחרון, או בתוך 7 ימים מיום דרישת העובד לקבל אישור, זאת לפי הוראות סעיף 8 לחוק הודעה מוקדמת לפיטורין ולהתפטרות.

 

בנוסף על המעסיק למסור מכתב העברת בעלות המתייחס לשחרור הכספים שנצברו לזכות העובד בקופות הגמל, קרן פנסיה, קרן השתלמות, ביטוח מנהלים ועוד. על המעסיק ליידע את הקרנות על העברת הבעלות לידי העובד או לידי מעסיקו החדש.

 

על המעסיק למלא טופס 161 "הודעת מעביד על פרישה מעבודה של עובד" כדי שהעובד יוכל לקבל פטור ממס הכנסה עבור תשלום פיצויי פיטורין, כספי הפנסיה, ומענק פרישה. העובד נדרש למלא את טופס 161א "הודעת עובד עקב פרישה מעבודה". יש להגיש את שני הטפסים למס הכנסה ולחברות המנהלות את הכספי הפיצויים.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - יחסי עובד מעביד

השוחט זומן לשיחה עם המנהל ובסופה נמסר לו מכתב פיטורין, אולם מנגד טען המעסיק כי התובע בחר להתפטר מרצונו החופשי.  

עובדת זרה ממולדובה שהועסקה כמטפלת סיעודית לנכה בעלת שיתוק מוחין, הגישה תביעת פיצויים נגד המעסיקה.  

המעסיקים תבעו את העובדים בגין עוולת לשות הרע, בעקבות פרסומים פוגעניים בדף הפייסבוק שלהם.  

התובעת עבדה ברשת למוצרים לעיצוב הבית ומתנות, במשך שבע שנים. בתחילה כמוכרת שכירה ובהמשך כמעצבת עצמאית. מהן זכויותיה לאחר הפסקת היחסים? 

מנהל העבודה פוטר לאחר חודש וחצי, ללא שימוע ובניגוד לתנאי החוזה, לכן הגיש תביעה כנגד המעסיק.  

מורה ליוגה שפוטרה בשל הרעה בתנאים, הגישה תביעה על מנת שתקופת עבודתה כעצמאית תוכר כתקופה של יחסי עובד ומעביד. 

רופאת השיניים טענה כי היא עבדה כשכירה במרפאת שיניים, מנגד טענה המרפאה כי היא הועסקה כעצמאית. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.