www.ovdim.org.il

זכויות מלצרים ועובדי אירועים, מה מגיע לכם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מלצרים ועובדי אירועים כולל אולמות, גני ובריכות אירועים וכל מקום שבו מקיימים שמחות ואירועים, לרבות עובדי מטבח קייטרינג, המשמש להכנת מזון לאירועים, זכאים לכל הזכויות הסוציאליות הקבועות בדיני העבודה, לצד זכויות ייחודיות מתוקף צו הרחבה לאולמות וגני אירועים, כולל ביטוח פנסיוני בתנאים משופרים, שכר מעבר לטיפים, גמול שעות נוספות במשמרת לילה, שכר נוסף עבור העסקה בחגים ועוד.

 

יותר ימי הבראה לעובדי אירועים

 

עובדי אירועים זכאים למספר ימי הבראה רבים יותר מיתר העובדים במשק בהתאם לוותק בעבודה ובאופן יחסי לחלקיות המשרה. בשנה הראשונה זכאים העובדים לחמישה ימי הבראה, מהשנה השנייה עד החמישית לשבעה ימי הבראה, ומהשנה השישית לעשרה ימי הבראה בשנה. גובה דמי ההבראה כיום הוא 378 שקלים ליום במגזר הפרטי ו-421 שקלים במגזר הציבורי.

 

כלל עובדים במשק מבוטחים בביטוח פנסיוני לאחר חצי שנת עבודה. החל משנת העבודה השנייה, זכאים מלצרים ועובדי אירועים לביטוח פנסיוני בתנאים משופרים. כמו כן, המעסיק מחויב להפריש כספים לביטוח אובדן כושר עבודה בשיעור הדרוש להבטחת 75% מהשכר, בתנאי שהתשלום לא עולה על 2.5% מהשכר.

 

באילו מקרים טיפים עשויים להיחשב לשכר?

 

צו הרחבה בענף אולמות וגני אירועים קובע כי טיפ שנמסר מהלקוח ישירות אל מלצר מבלי שעבר דרך קופת המעסיק, אינו נחשב לשכר עבודה, והמלצר זכאי בנוסף לטיפ גם לתשלום מהמעסיק בגובה של שכר מינימום ומעלה. הטיפ יכול להיחשב כשכר במקרה של רישום או מעקב אחרי הטיפים, ובתנאי שהסכום הכולל מהשכר הרגיל ותשלומי טיפים לא נמוך משכר מינימום הקבוע בחוק.

 

מלצרים ועובדי אירועים זכאים על פי הוראות צו הרחבה לתשלום תוספות מעבר לשכר מינימום, לא כולל טיפים, דמי שירות, תשר וכל תשלום אחר שניתן מהלקוחות. העובדים זכאים לתוספת משפחה של 30 שקלים לחודש עבור בן זוג שאינו עובד, ותוספת ותק של אחוז אחד עבור כל שנת עבודה, כל עוד השכר החודשי אינו עולה על 5,000 שקלים.

 

תשלום עבור ביטול או קיצור משמרת

 

המעסיק מחויב לשלם לעובד עבור משמרת שקוצרה או בוטלה אם הוא כבר הגיע למקום העבודה. עובדי אולמות וגני אירועים שהתייצבו למשמרת ולא הועסקו מסיבות שאינן תלויות בהם, זכאים לקבל שכר עבור חצי יום עבודה. אם המשמרת קוצרה ולא בוטלה לחלוטין, זכאים העובדים לשכר עבור יום עבודה מלא ותשלום דמי נסיעות.

 

שעות נוספות במשמרת לילה

 

החל מהשעה השביעית, עובדים המועסקים במשמרת לילה, שלפחות שעתיים מהמשמרת חלות בין השעות 22:00 ל-06:00, זכאים לגמול עבור שעות נוספות. עבור השעה השביעית והשמינית העובד זכאי לשכר בשיעור של 125% לשעה, ועבור השעה התשיעית והעשירית לשכר בשיעור של 150% לשעה.

 

חופשה מיוחדת למלצרים ועובדי אירועים

 

עובדי אולמות וגני אירועים בעלי ותק של שנה ומעלה זכאים לקבל שלושה ימי חופשה בשכר לרגל הנישואים, יום חופשה אחד לרגל נישואי ילדיהם ויום חופשה אחד לרגל לידת הילדים, זאת בנוסף לימי החופשה השנתית הקבועים בחוק. עובדים במשרה חלקית זכאים למספר ימי חופשה, יחסית להיקף המשרה ומספר ימי העבודה.

 

תשלום נוסף עבור חגים

 

לאחר שלושה חודשים, כל עובדי אירועים זכאים לתשלום דמי חגים, בתנאי שלא נעדרו ממקום העבודה בסמוך ליום החג, לפני או אחרי החג, אלא באישור המעסיק. העובדים זכאים לתשלום מלא עבור תשעה ימי חג: יומיים עבור ראש השנה, יום אחד עבור יום כיפור, יומיים עבור סוכות, יומיים עבור פסח, יום אחד עבור יום העצמאות, ויום אחד עבור חג השבועות. עובד שמועסק בחג זכאי לגמול עבור עבודתו בשיעור של 50% תוספת לשכר הרגיל וליום חופש חלופי בשכר.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.