www.ovdim.org.il

האם מגיע לעובד שכר עבור ביטול או קיצור משמרת?

דרגו את המאמר
  התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע: 3.8 מתוך 5

במקרים רבים עובדים מגיעים למשמרת, ובעיקר בעבודות מלצרות, נאלצים להמתין ב"סטנד ביי" עד שהמקום יתמלא והמנהל יקרא להם לעלות למשמרת. לעתים המלצרים נשלחים לביתם מבלי שנדרשו לעבוד ומבלי שהרוויחו שכר, למרות שהיו משובצים לעבודה. על פי החוק, אם המעסיק זימן עובד למשמרת, וביקש ממנו להמתין במקום העבודה, מדובר בזמן שהעובד עמד לרשות המעסיק ולכן צריך לשלם עבורו שכר.

 

חוק שעות עבודה ומנוחה קובע ששעות העבודה הן הזמן שבו העובד מעמיד את עצמו לרשות מקום העבודה, על כן עובד שהגיע למשמרת והעמיד את עצמו לרשות המעסיק על סמך דרישה או הבטחת המעסיק להעסיקו בזמן זה, מחויב לקבל תשלום עבור עבודתו, גם אם המשמרת בוטלה או קוצרה ביוזמת המעסיק, ובפועל לא עבד.

 

"סטנד ביי" מחוץ למקום העבודה

 

יחד עם זאת בית הדין לעבודה קבע שאין חובה חוקית לשלם עבור שעות "סטנד ביי" שלא במקום העבודה. כמו כן, אם המעסיק הודיע לעובד מראש בזמן סביר כי המשמרת בוטלה או קוצרה, והעובד לא הגיע למקום העבודה, הוא ככל הנראה לא יהיה זכאי לשכר עבור משמרת מלאה, אלא בנסיבות חריגות, או על פי חוזה עבודה אישי.

 

כאמור, המעביד מחויב לשלם שכר עבור משמרת שקוצרה או בוטלה בהתראה קצרה, זאת לאחר שהעובד כבר הגיע לעבודה. אולם החוק אינו קובע במפורש מהו השכר שיש לשלם לעובד. בענפי עבודה שיש לגביהם צו הרחבה, קיים סעיף המחייב את המעביד לשלם שכר והוצאות נסיעה לעובד שמשמרתו בוטלה או קוצרה בהתראה קצרה, ואף לעובדי שמירה ואבטחה יש להודיע על ביטול המשמרת לפחות יום אחד מראש.

 

על פי צו הרחבה לאולמות וגני אירועים, מלצרים, ברמנים, עובדי מטבח ועובדים אחרים המועסקים בקייטרינג באולמות ובגני אירועים, שהתייצבו למשמרת שנקבעה מראש, ולא הועסקו מסיבות שאינן תלויות בהם, כמו ביטול האירוע, עודף בכוח אדם וכדומה, יקבלו תשלום עבור מחצית יום עבודה. כמו כן, עובדי קייטרינג באולמות ובגני אירועים שהגיעו למשמרת, אך היא קוצרה יקבלו תשלום עבור משמרת מלאה כולל דמי נסיעות.

 

תשלום מלא עבור משמרת שבוטלה למאבטחים

 

על פי צו הרחבה בענף השמירה והאבטחה, החל משנת 2014, חלה על המעסיק חובה להודיע לשומרים, מאבטחים, ועובדים בחברות המספקות שירותי אבטחה לטיולים, על ביטול משמרת לפחות יום אחד מראש. אם ההודעה נמסרה בהתראה קצרה יותר, העובדים זכאים לקבל תשלום מלא עבור המשמרת שבוטלה, ואף עובדים שהתייצבו למשמרת, והיא בוטלה, יהיו זכאים גם להחזר הוצאות נסיעה.

 

דיני העבודה לא קבעו מפורשות מה קורה במצב שבו שאר העובדים במשק התייצבו למשמרת אך היא קוצרה או בוטלה שלא ביוזמתם. במקרה של ביטול משמרת, העובד עשוי להיות זכאי לתשלום ולהוצאות נסיעה עבור הזמן שהעמיד את עצמו לרשות המעסיק, על כן חשוב לפנות לייעוץ משפטי ובמקרה הצורך לפנות לבית הדין לעבודה ולהגיש תביעה נגד המעסיק.

 

הזכות לתשלום שכר עבור ביטול או קיצור משמרת ביוזמת המעסיק ובהתראה קצרה, אמורה להינתן על ידי המעסיק באופן אוטומטי לכלל העובדים המועסקים במשמרות. במקרה שהמעסיק אינו מוכן לשלם לעובד, למרות התייצבותו למשמרת, מדובר בהפרת זכויות עובדים, וניתן להגיש תביעה נגד המעסיק לבית הדין לעבודה. לשם כך מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בדיני עבודה לקבלת ייצוג משפטי ראוי.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.