www.ovdim.org.il

חובת מעביד לשלם שכר למאבטח גם בעבור תדריך לפני משמרת

דרגו את המאמר

תשלום למאבטח עבור "תדריך" לפני משמרת


עובדים רבים, בעיקר כאלה המועסקים בענפים כגון אבטחה וניקיון, סובלים פעמים רבות מהפרת זכויותיהם על ידי החברות המעסיקות אותם. עובדים אלו נאלצים לא אחת להתמודד עם חברות קבלן ועם זהות מעורפלת של מעסיקים משותפים (מקבל שירות וחברת כוח אדם).

 

חרף ניסיונות שונים להיאבק בתופעה זו, עדיין מנצלות חברות קבלן רבות את "תמימותם" של העובדים, ואת אי ידיעת החוק, וזאת לשם הפרות בוטות של חקיקת המגן. דוגמא לכך ניתן היה לראות בפסק דין שניתן לאחרונה בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. מדובר בתביעתו של מאבטח לשעבר באוניברסיטה במרכז הארץ לתשלום זכויות שונות בדיעבד. במסגרת התביעה, עתר התובע גם להפרשי שכר בגין אי תשלום עבור "תדריך" לפני משמרת.


התובע טען כי הוא זכאי לתשלום בגין רבע שעה נוספת עבור כל משמרת בה היה שותף, וזאת משום שמשמרות בעבודה אצל הנתבעת דרשו מהעובדים להגיע רבע שנה לפני הזמן לצורך תדריך. הנתבעת טענה כי אין לקבל את טענות התובע וככל שהוא הגיע מעבר לשעות העבודה מדובר היה בדברים שנעשו על דעתו בלבד.


ניתוח ההסכם בין חברת השמירה לאוניברסיטה


בית הדין לעבודה קבע כי יש לקבל את טענות התובע בנוגע לאי תשלום עבור תדריך. התובע טען כי המאבטחים נדרשו להגיע לעבודה כרבע שעה לפני תחילת המשמרת וזאת על מנת לעבור תדריך עלייה לעמדה. לדבריו, חלק מהתדריכים הועברו בעמדות עצמן, אך מרביתם נערכו במקום כינוס מרוכז. זאת ועוד, המאבטח הוסיף כי עובד אשר היה מאחר לתדריך היה נשלח הביתה על ידי קצין הביטחון.

 

      קראו עוד בתחום:

 

התובע דבק בגרסתו זו חרף עדויות סותרות מצדם של עדי הנתבעת. בית הדין קבע כי עדותו של התובע מקובלת עליו והיא מתיישבת אפוא עם מכלול הראיות שהוצג.

 

בהסכם העבודה בין חברת השמירה לאוניברסיטה, ניתן היה לראות דרישה לדאוג כי "ההתייצבות לשמירה בכל המשמרות תתבצע 15 דקות לפני מועד תחילת השמירה במקום אשר יקבע על ידי קצין הביטחון של הקמפוס". כמו כן, בהסכם זה סוכם כי האוניברסיטה לא תשלם כל תשלום נוסף עבור ההתייצבות הנ"ל ועד מועד תחילת השמירה בפועל.


מהוראות סעיף זה נתן היה לקבוע בוודאות כי הייתה דרישה של האוניברסיטה, במסגרת ההתקשרות עם הקבלן, לכך שהשומרים יתייצבו לעבודתם כרבע שעה לפני המשמרת. כמו כן, הקבלן התחייב, בהסכם עם האוניברסיטה, "לספוג" את עלות תשלום השכר לעובדים ב-15 דקות אלו.


עדים רבים אשר הובאו לפני בית הדין מטעם חברת השמירה לא הצליחו לסתור את טענותיו של התובע. מרבית העדים טענו בתחילה, באופן גורף בהחלט, כי לא הייתה כל דרישה להקדים ברבע שעה את המשמרת. כל העדים, ללא יוצא מן הכלל, שינו את גרסאותיהם לאחר שעומתו עם העובדות והציגו עמדות מאופקות ו"פשרניות" יותר.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.