www.ovdim.org.il

תעסוקת נשים ערביות בישראל ודיון בנושא בוועדה לקידום מעמד האישה

דרגו את המאמר

תעסוקת נשים ערביות בישראל - דיון בוועדה לקידום מעמד האישה


על פי נתונים אשר הוצגו בפני הוועדה לקידום מעמד האישה של הכנסת, כ-72% מהנשים במגזר הערבי אינן נוטלות חלק בשוק העבודה בישראל. האם מדובר באפליה בעבודה? דיון בנושא זה נערך בוועדה לקידום מעמד האישה ובנוכחות נציגים וחברי כנסת מהמגזר הערבי.

 

מהנתונים ניתן היה ללמוד גם כי כ-50% מהנשים הערביות אשר אינן עובדות, אף לא פעלו למצוא עבודה. הטענה של נשים אלה לאי חיפוש העבודה הייתה – "טיפול באחד מבני המשפחה". עם זאת, רק 4% מהנשים טענו כי הן אינן מחפשות פרנסה בעמל כפיהן משום שקיימת התנגדות משפחתית ליציאתן לשוק העבודה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

עורכת דין מהמגזר הערבי, אשר העידה בפני הוועדה, טענה כי ניתן ללמוד מהנתונים שהטיעון כי נשים ערביות אינן יוצאות לעבודה מסיבה תרבותית איננו מחזיק מים. לטענתה, נשים ערביות דווקא מעוניינות לעבודה, וזאת משום שהן רוצות לתרום לכלכלת המשפחה ולהגיע לסיפוק והגשמה העצמי.

 

עורכת הדין הוסיפה כי הסיבה להעדר תעסוקה כה נרחב בקרב נשים ערביות הינו אחד – "חסמים חיצוניים אשר מערימים קשיים על נשים אלה". יצוין כי שיעור האבטלה בקרב נשים ערביות בעלות תואר אקדמי צונח ועומד על 7% בלבד. עם זאת, יודגש כי כ-40% מהנשים הערביות האקדמיות מועסקות במשרה חלקית.

 

גורמים וחברי כנסת מהמגזר הערבי מבקשים פיתרון


מטאנס שחאדה, עורך המגזין הכלכלי בשפה הערבית "מאלקום", אמר בדיון המיוחד כי בחינוך העל יסודי במגזר הערבי לא קיים כמעט לחלוטין "ייעוץ חינוכי רציני". לדבריו, במערכות החינוך במגזר לא ניתן למצוא כיום קשר בין המגמות אליהן פונים התלמידים בתיכון, לבין הבחירות שלהם מאוחר יותר באקדמיה. כמו כן, הוסיף שחאדה, התלמידים במגזר הערבי חסרים ידע רב בנוגע למגמות התמחות ודרישות של השוק בישראל.

 

ח"כ חנין זועבי (בל"ד), אשר ניהלה את הישיבה בתור מ"מ יו"ר הוועדה, טענה כי מדובר בעיקר ב"אפליה וחלוקה בלתי הוגנת של התקציב הקיים". לטענת ח"כ זועבי, "המדינה פועלת תוך אפליה לאומית ומגדרית אשר גורמת במתכוון לאי שילובן של נשים ערביות".

 

ח"כ מסעוד גנאים (רע"מ-תע"ל) טען כי האתגר אשר עומד בפני הכלכלה הישראלית כעת היא העברת הסטטיסטיקות שהוצגו בפני הוועדה לתוכניות עבודה. לדבריו, המצב אמנם משתפר מבחינה כמותית, אך העניין איננו הכמות אלא האיכות. ח"כ גנאים הצטרף לדברים וטען כי אם בעבר הסתפקו במגזר הערבי בקבלת תואר אקדמאי, הרי שהיום השאלה איננה "למדת?", אלא "מה למדת?". ח"כ עפו אג'ברייה טען כי הבעיה היא שבמגזר הערבי אין מקומות עבודה המיועדים לנשים, וכאשר קיימים מקומות עבודה כגון דא, הרי שהם "מעסיקים נשים בתנאי ניצול ובשכר של כ-1,500-2,000 ₪ בחודש".

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

עובדת שפוטרה במהלך טיפולי פוריות תבעה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

פיטורי עובדת בהריון בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

התובעת טענה כי פוטרה מעבודתה רק בשל היותה אם חד הורית

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

התובעת לא התקבלה לעבודה בשל היותה בהיריון

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

מדריכת פילאטיס פוטרה במהלך הריונה עקב סגירת הסטודיו

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

הקופאית טענה כי נערך לה שימוע במהלך ההריון ודרשה פיצויים

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

קוסמטיקאית עצמאית דרשה פיצויי פיטורין וזכויות סוציאליות

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.