www.ovdim.org.il

תביעה בגין הפרת תניית הגבלת תחרות וסודיות

דרגו את המאמר

תניית הגבלת תחרות וגזל סוד מסחרי במסגרת סכסוך משפטי בין עובד למעביד


תניית הגבלת תחרות היא תנאי בחוזה ההעסקה של עובד. המעסיק מכניס תנאי זה במטרה שהעובד לא יעזוב את חברתו לטובת מעסיק אחר בתחום המתחרה במעסיק הראשון ויעביר לו את הידע שצבר. כמובן שתניה זו אינה בלתי מוגבלת ואינה יכולה להשתרע למשל לכל החיים ויש להראות, כי היא מגנה ישירות על עניין לגיטימי של המעסיק.


מורה בסטודיו לריקודים סלוניים התפטרה לאחר מספר שנות עבודה, והסטודיו הגיש נגדה לבית הדין האזורי לעבודה תביעה בגין הפרת תניית הגבלת עיסוק שהייתה בחוזה העבודה, ובגין גזל סוד מסחרי. בעלי הסטודיו טענו, כי המורה עזבה את הסטודיו במטרה לפתוח עסק מתחרה ללימודי ריקודים. לטענתם, היא אף פנתה לתלמידיה, לקוחות הסטודיו, והציעה להם לעבור ללמוד אצלה במקום החדש במחיר מוזל.

 

הסטודיו טען, כי מדובר בשימוש ברשימת לקוחותיו המהווה גזל סוד מסחרי והפרת יחסי האמון עם המעסיק. המורה טענה, כי מעולם לא פתחה עסק מתחרה ועבדה כשכירה בסטודיו אחר. היא התפטרה, לטענתה, בשל אי סדרים בהעברת כספים לקופות הגמל שלה, ותלמידיה שגילו זאת עזבו מרצונם את הסטודיו.

 

חופש העיסוק


בית הדין בחן את התביעה ומצא כי היא עוסקת בשתי עילות אשר יש לדון בהן בנפרד. העילה הראשונה הייתה עילה חוזית לפיה העובדת הפרה תנייה בחוזה העבודה שהגבילה את עבודתה למשך שנה מסיום יחסי העבודה. בית הדין ציין, כי לכל אדם זכות יסודית לחופש עיסוק המעוגנת בחוק יסוד: חופש העיסוק.

 

זכות זו, צוין, יכולה להתנגש בזכויות אחרות ולכן בתי המשפט מכירים באפשרותם של מעסיקים להגביל את חופש העיסוק בתניות מסוימות. כמובן שאין מדובר בתניות גורפות אלא בתניות סבירות אשר עומדות במסגרת "תקנת הציבור", כלומר מגינות על אינטרסים של המעביד ולצד זאת מכירות בזכות העובד לחופש העיסוק. הדבר ייבחן לפי נסיבות המקרה בהתייחס לשאלה האם ההגבלה הייתה לצורך שמירה על אינטרסים לגיטימיים של המעביד.

 

במקרה דנן נמצא, כי הגבלת חופש העיסוק של הנתבעת הייתה דרושה לשמירת אינטרסים לגיטימיים של הסטודיו. זאת, כי החוג הוקם ונוהל על ידי הנתבעת במסגרת הסטודיו, והסטודיו ניסה למנוע תחרות של הנתבעת בו בעת עזיבת הסטודיו - אינטרס שאין הצדקה להגן עליו. אין מדובר בקניין רוחני ייחודי השייך לסטודיו, הוא לא השקיע בהכשרת הנתבעת והיא לא קיבלה תמורה על התחייבותה להגביל עצמה. לכן, הסטודיו לא היה רשאי להגביל את הנתבעת בחוזה ואין לפצותו בגין כך.

 

האם שידול לקוחות אשר עולה כדי "גזל סוד מסחרי"?


העילה השנייה במקרה זה הייתה עילת גזל סוד מסחרי - עילה המבוססת על חוק עוולות מסחריות ולפיה הנתבעת גזלה רשימת לקוחות המהווה סוד מסחרי. סעיף 5 לחוק הנ"ל, מגדיר סוד מסחרי כמידע עסקי שאינו נחלת הכלל, אינו ניתן לגילוי בקלות ושסודיותו מקנה לבעליו יתרון עסקי, וכן שהבעלים שומר על סודיותו ומשתמש לצורך כך באמצעים סבירים.

 

הבעלים אף צריך להוכיח את קיומו, היקפו ומהותו. במקרה דנן, הסטודיו טען שפרטי התלמידים היו מידע רגיש (רשימת לקוחות) כשהנתבעת השתמשה בו. ככלל רשימת לקוחות יכולה להוות סוד מסחרי רק כשיוכח שנדרש מאמץ מיוחד להשיגה ויש בהשגתה ובשימוש בה ערך רב. במקרה דנן, הסטודיו לא הוכיח, כי מדובר בסוד מסחרי, במיוחד בהתחשב בכך שהמורה הנתבעת היא שגייסה את התלמידים והחזיקה ברשימת הלקוחות שלא הייתה סודית. לאור כל האמור לעיל, התביעה נדחתה.


לסיכום, הגבלת עיסוק צריכה לעמוד בתנאי תקנת הציבור, וכדי שפרט מסוים ייחשב בגדר סוד מסחרי, עליו לעמוד בתנאי סעיף 5 לחוק עוולות מסחריות ובתנאי הפסיקה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - חוזה עבודה

האם נערך לעובד שימוע כדין טרם פיטוריו?

התובע פוטר לפני החגים מבלי שנערך לו שימוע, על כן פנה לבית הדין ודרש פיצויים בגין פיטורין שלא כדין. 

מדריך הוקי שהתפטר נתבע בגין גזל סודות מסחריים של החברה

הנהלת בית הספר להוקי רולר הגישה תביעה נגד מדריך לשעבר לתשלום פיצויים בגין הפרה יסודית של חוזה העבודה עקב גזל סודות מסחריים. 

איש מכירות שפוטר דרש הפרשי עמלות על מכירות שביצע

איש מכירות דרש לקבל מהמעסיקה עמלות על מכירות שביצע ופיצוי בגין עגמת נפש על רקע נסיבות סיום יחסי עובד מעביד. 

התובע דרש תשלום נוסף עבור קריאות פתע שנדרש לבצע מעבר לשעות העבודה

מנהל מחלקת פיקוח טען כי נקרא לבצע קריאות פתע על ידי המוקד של העירייה ולא קיבל תשלום עבורן.  

הפסקת עבודה של מאמן כדורסל באמצע העונה והפרת חוזה לתקופה קצובה

בית הדין לעבודה קבע כי קבוצת כדורסל לא הפסיקה את עבודתו של מאמנה בגין העדר תעודת אימון. נקבע כי מדובר בפיטורים והפרת חוזה לתקופה קצובה... 

התארגנות עובדים - מחסני חשמל הינה יחידת מיקוח נפרדת

בית הדין הארצי לעבודה קבע כי עובדי מחסני חשמל יכולים להתארגן ללא קשר לעובדי שקם אלקטריק וביג סנסור, וזאת בשל היותם יחידת מיקוח נפרדת... 

פניה ישירה לעובדים למרות הסכם קיבוצי הינה הפרת חוזה עבודה

האם יחסי עבודה המוסדרים במסגרת הסכם קיבוצי מונעים פנייה ישירה לעובדים מצד המעסיק? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.