www.ovdim.org.il

פיטורים משיקולים לא ענייניים בגין תלונות על אי הפרשה לפנסיה?

דרגו את המאמר

קשר בין תלונות בנוגע לפנסיה לפיטורים


האם פיטוריה של עובדת היו קשורים לחשיפת אי סדרים בחברה, או שמא מדובר בפיטורי צמצום? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית הדין לעבודה. התובעת טענה כי היא פוטרה בגיל 58, בחוסר תום לב ושלא כדין, וזאת לאחר שהלינה על אי הפרשת כספים מצד הנתבעים לקופות הגמל של החברה ולקרן הפנסיה.

 

לטענתה, לאחר חשיפת אי סדרים זו, ושפיכת אור על מעשיה הלא חוקיים של החברה, הוחלט על פיטוריה. התובעת צירפה לכתב התביעה מכתב אשר נשלח לקופת הגמל ובו ניסתה לברר מדוע בוצעו הפרשות בחסר לקופת הגמל שלה. התובעת טענה כי ישנו קשר בין מכתב זה, לבין מכתב אשר נשלח לכאורה על ידי חברת הביטוח מגדל לחלק מעובדי הנתבעת ובו דיווחה חברת הביטוח על "פיגור בתשלום פרמיות לביטוח מנהלים \ תוכנית פנסיה לשכיר". התובעת הדגישה במהלך כל הדיון כי פיטוריה היו קשורים בדרך כשלהי לנושא ההתכתבות.

 

      קראו עוד בתחום:


הנתבעת הכחישה טענות התובעת מכל וכל וטענה כי "לא דובים ולא יער". בית הדין לעבודה דחה את טענות האפליה בנוגע ל"חשיפת הליקויים". בפסק הדין נכתב כי התובעת לא הוכיח חוסר כלשהו בהפרשות כספים לקופות הגמל שלה או של עובדים אחרים. טענותיה בדבר "חסרים באלפי שקלים" נטענו בעלמא וגרסתה "קרסה במהלך חקירתה הנגדית". אי לכך, בית הדין לעבודה דחה את תביעתה של התובעת להכרה בה כזכאית לפיצויים והגנה מכוח חוק הגנה על עובדים (חשיפת עבירות ופגיעה בטוהר המידות או במינהל תקין), התשנ"ז-1997. עם זאת, נקבע כי העילה לפיטורים לא הייתה אך ורק בשל "קיצוצי כוח אדם במחלקת הון דיסק" כפי שנומק במכתב הפיטורים.

 

הוכחה אי הפרשה לקרן פנסיה


עיון בתצהיריה של התובעת ובחקירתה הנגדית של מנכ"לית החברה, קבע כי לא הוכח שמדובר בסיבה העיקרית והחד משמעית לפיטורי התובעת. הנתבעת לא הציגה מסמכים אשר איששו את טענות הקיצוצים, ולא הוכח כי עובדים אחרים איבדו את פרנסתם במועד המדובר. כמו כן, הנתבעת נמנעה מלהביא לעדות את מנכ"ל הנתבעת ו\או את הממונה הישיר על התובעת.

 

אי העמדתם של עדים חיוניים אלו עמדה לנתבעת לרועץ. נקבע כי אמנם לא היה קשר ישיר ויחידי בין תלונותיה של התובעת לגבי ההפרשות לקרן הפנסיה, אך קשר זה או אחר בין עצם התלונות לפיטורים – התקיים גם התקיים. בסופו של היום, בית הדין לעבודה פסק עבור התובעת פיצויים בסך 49,000 שקלים בגין פיטורים שלא כדין.

 

יודגש כי פיצוי זה נפסק עבור התובעת לא רק בגלל הקשר בין תלונותיה בנוגע להפרשות לפנסיה לבין הפיטורים, אלא גם בשל העובדה שהתובעת פוטרה לאחר שבע שנים כאשר היא שוהה בביתה בחופשת מחלה. בית הדין קבע כי המעבידה במקרה זה הפרה את חובת הנאמנות ותום הלב כלפי התובעת, קל וחומר כאשר מדובר במעסיק גדול המעסיק עובדים רבים. בפסק הדין נכתב כי היה על המעסיקה להמתין לשובה של התובעת מחופשת המחלה, ולערוך לאחרונה שימוע כדין.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

תביעת פיצויי פיטורין של רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

השלמת פיצויי פיטורין עקב הפחתת היקף עבודה פיזיותרפיסטית

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה דרש פיצויי פיטורין

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

תביעה לפיצויי פיטורין עקב הפחתת עמלות

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

מנהלת חשבונות שהתפטרה מחמת מצבה הבריאותי תבעה פיצויי פיטורין

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בחופשת מחלה ללא שימוע

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

פיטורין ללא שימוע לאחר השעיה בעקבות התנהגות אלימה בעבודה

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.