www.ovdim.org.il

תביעה לתשלום שכר עבודה למרות מצב כלכלי קשה של המעסיק

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תביעה לתשלום שכר עבודה למרות מצב כלכלי קשה של המעסיק


דמ"ר 21781-11-10


בתי הדין לעבודה עוסקים לא אחת בתביעות הנוגעות לזכויות עובדים כגון דמי הבראה, שעות נוספות, נסיעות, פיצויי פיטורים וכדומה. לעיתים, התביעה נוגעת לבסיס העיקרי ביותר של העבודה והוא – השכר. להלן דוגמא לתביעה של עובד אשר טען כי במשך חודשיים וחצי הוא לא קיבל שכר עבודה כלל. האם בית הדין לעבודה יפסוק לטובתו והאם מדובר בהלנת שכר?


התובע במקרה דנן טען כי הוא החל לעבוד ביולי 2010 אצל הנתבע, בתור טבח במשרה מלאה. לטענתו, הוא ביצע במהלך עבודתו גם עבודות שיפוץ שונות. התובע טען כי הוא זכאי לתשלום שכר בגין עבודתו בחודשים אלה, וזאת משום שהוא לא קיבל משכורת כלל, למעט 2,000 שקלים אשר שולמו לו במזומן והמחאה על סך 5,000 שקלים שלא נפרעה.

 

      קראו עוד בתחום זה:


הנתבע, המעסיק, טען כי העובד הועסק במסעדה במשך חודשיים בלבד ובהיקף של שמונה שעות ביום, חמישה ימים בשבוע. המעסיק טען כי העסקתו של האחרון הייתה בעבור שכר של 3,500 שקלים לחודש. בין הצדדים לא הייתה מחלוקת כי הנתבע מסר לתובע מכתב ובו צוין באופן מפורש כי האחרון החל לעבוד במסעדה כבר ביולי 2010.

 

עם זאת, הצדדים היו חלוקים בנוגע לנכונות האמור במכתב. מצד אחד, העובד טען כי ניתן להיווכח מהכתוב במכתב כי הוא אכן עבד במסעדה בתקופה המדוברת. מנגד, הנתבע טען כי המכתב היה "מפוברק" ומטרתו הייתה לסייע לתובע מול הבנק – הא ותו לא.


בית הדין מקבל את טענות העובד


בית הדין לעבודה קבע כי הוא מקבל את טענותיו של התובע בכל הנוגע לנכונות המכתב. נקבע כי המעסיק לא הוכיח שהאמור במכתב לא שיקף נכונה את האמור בו. "אכן, בתלושי השכר צוין חודש אוגוסט 2010 כחודש תחילת העבודה", ציין השופט, עם זאת, השופט הוסיף והדגיש כי התלושים הנ"ל הונפקו על ידי הנתבע ואי לכך סביר להניח כי הם לא שיקפו את המציאות לאישורה. לסיכום, בית הדין לעבודה קבע כי התובע הועסק במשך כשלושה חודשים (חצי מחודש יולי, אוגוסט וספטמבר). כעת, בית הדין נדרש לבחון את הסיכום בנוגע לשכר.


התובע טען כי סוכם שהוא ירוויח מדי חודש שכר של 4,000 שקלים. הנתבע טען – לעומת זאת - כי השכר שסוכם עמד על 3,500 שקלים בלבד. בית הדין קבע, לאחר שמיעת גרסאות הצדדים, כי הוא מבכר את דבריו של התובע שהיו "עקביים ומהימניים". בסופו של היום נקבע כי יש לקבל את טענותיו של התובע לכך שהוא היה אמור להשתכר 4,000 שקלים בחודש. היות ולא הייתה מחלוקת כי התובע קיבל מהנתבע סך של 2,000 שקלים בלבד, אשר שולמו לו בחודש אוגוסט, נקבע כי התובע זכאי לשכר עבודה באופן הבא:

 

  • 285 ₪ בגין יתרת השכר בחודש יולי 2010 (בחודש זה התובע עבד רק 15 ימים).
  • 4,000 שקלים עבור חודש אוגוסט 2010.
  • 4,000 שקלים עבור חודש ספטמבר 2010.


הלנת שכר, האמנם?


התובע לא עצר כאן. לטענתו, בית הדין לעבודה היה צריך לפסוק לו גם פיצוי בגין הלנת שכר וזאת היות ושכרו לא שולם במועד. המעסיק טען, לעומת זאת, כי התובע היה מודע למצבו הכלכלי הקשה והסכים במפורש לקבל את שכרו במועדים מאוחרים. העובד טען כי המעסיק נתן לו צ'ק על סך 5,000 שקלים אשר בוטל על ידו לאחר הגשת התביעה. מנגד, לטענת המעסיק, ביטול הצ'ק היה "טעות כנה". לדבריו, הוא היה סבור כי אין זה ייתכן שהצ'ק יכובד במקביל לניהול הליכים בבית הדין לעבודה.


סעיף 18 לחוק הגנת השכר קובע כי בית הדין רשאי להפחית או לבטל פיצוי הלנת שכר וזאת אם הוא נוכח כי שכר העבודה לא שולם בגין "טעות כנה, נסיבה אשר למעביד לא הייתה שליטה עליה, או עקב חילוקי דעות אשר נגעו לעצם קיומו של החוב".


במקרה דנן, בית הדין קבע כי אין לפסוק פיצוי הלנת שכר לטובת העובד לשעבר. ראשית, צוין כי בין הצדדים היו מחלוקות של ממש בנוגע לתשלום השכר. כמו כן, בית הדין היה ער למצוקה הכלכלית של הנתבע (אשר מסעדתו נשרפה ועסקו לא התרומם). "לאור האמור לעיל", קבע השופט בפסק הדין, "שוכנעתי כי אכן עסקינן בטעות כנה אשר נעשתה על ידי המעסיק". אי לכך, בית הדין לעבודה קבע כי יש להפחית את פיצויי הלנת השכר ולהעמיד אותם על ריבית והצמדה בלבד".
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.