www.ovdim.org.il

תביעה לתשלום פיצויי פיטורין בעקבות מצב בריאותי

דרגו את המאמר

תביעה לתשלום פיצויים בעקבות התפטרות בגין מצב בריאותי

בפני בית הדין לעבודה הוגשה תביעה לפיצויי פיטורים מכוח סעיף 6 לחוק פיצויי פיטורים. התובע טען כי התפטרותו נעשתה בעקבות פציעה ואילו החברה, העוסקת בייצור יבוא ושיווק ריהוט משרדי, טענה שהתובע התפטר בטרם נפצע ולכן אינו זכאי לפיצויי פיטורים.


התובע הועסק בחברה כמרכיב וסבל של הריהוט המשרדי, במשך כשלוש שנים. בלילה באמצע אוגוסט, שלא במסגרת העבודה, נפצע העובד ואי לכך, לטענתו חדל לעבוד בחברה. עם זאת, שלושה שבועות לאחר מכן, ולמרות שהציג התובע מסמכים רפואיים לרוב בבית המשפט, התחיל הוא לעבוד בתור נהג אוטובוס בחברה אחרת.

 

      קראו עוד בתחום:


התובע טען כי בלילה המדובר הגיע הוא לביתו מהעבודה כרגיל, למרות שחתימת שעון הנוכחות מיום זה נעדרה. כשנשאל העובד בחקירתו מדוע לא החתים שעון באותו היום טען כי שכח, אך עם זאת – כאשר ענה לשאלה אחרת של עורך הדין מטעם החברה, טען שרישום הנוכחות בשעון הינו אמין.

 

טענתו בדבר העובדה ששכח להחתים כרטיס ביום המדובר נסתרה גם בעדותו של עד מטעם ההגנה, אשר לא היה עובד בחברה בזמן המשפט ועל כן נתפס בעיני בית המשפט כעד ניטראלי ומהימן.


פיצויים בגין התפטרות עקב מצב בריאותי, אימתי?


על פי חוק פיצויי פיטורים, עובד אשר מתפטר בגין מצב בריאותי שלו או של בן משפחתו, ניתן לראות את ההתפטרות כמזכה בפיצויי פיטורים. עם זאת, הנטל על הוכחת החריג לחוק מוטל על כתפיו של הטוען לו – דהיינו, העובד.


מן הפסיקה ידועים שלשה תנאים לתחולת הסעיף - ממצאים רפואיים, תנאי עבודה, ושאר נסיבות העניין לפיהם ניתן לבחון את השאלה האם ההתפטרות מטעמי בריאות הייתה מוצדקת (והאם היא מזכה את העובד בפיצויי פיטורים).


המסמכים הרפואיים אינם שופכים אור על הפציעה

 

במקרה דנן המסמך של ביה"ח ממועד הפציעה הורה הורה על נטילת אופטלגין, ולא נכתב בו זמן של מגבלה. המסמך הרפואי מהיום למחרת התאונה היה של רופא משפחה, ולא של רופא תעסוקתי או מומחה. במסמך מבית החולים לא סומן האם העובד אינו מסוגל לעבוד במקצועו או בשום עבודה כלל. למעשה לא היה כל פירוט מהי יכולתו או אי יכולתו של התובע לעבוד ולא הייתה התייחסות לסוג עבודתו.


מן הפסיקה ידוע כי לא די בתעודת מחלה פשוטה שאינה מסומנת כראוי להיות עילה להתפטרות ע"פ סע’ 6. לנוכח חוסר מהימנות התובע בחקירותיו, לא היה באפשרותו להוכיח טענותיו באמצעות מסמכים אלו.

 

      קראו גם:


המסמך של מ.א.ר. אשר נחתם כ-25 ימים אחרי התאונה, לא כלל אף הוא כל אמירה לגבי יכולתו לעבוד בכלל וספציפית בעבודתו בפרט. המסמך של קופ"ח מאוחדת כשלושה חודשים לאחר התאונה, היה מרשם רפואי ללא התייחסות ליכולת לעבוד. רק במסמך רפואי מאוקטובר 2007, חודשיים לאחר התאונה, נכתב לראשונה על ידי רופא מומחה כי העובד איננו יכול לעבוד בכל עבודה ידנית העוסקת במשקלים כבדים.

 

בית הדין קבע כי מכל המסמכים הרפואיים שצורפו לכתב תביעתו של העובד, לא היה אף מסמך, כולל זה של קופ"ח, אשר יצר קשר סיבתי בין הפסקת עבודה מוחלטת לבין הפגיעה. כמו כן, אף אחד מן המסמכים לא הגביל את עבודתו של התובע בהמשך ואף לא במהלך.


התחיל לעבוד מיד לאחר ההתפטרות בחברה אחרת


זאת ועוד, התובע אישר בחקירתו הנגדית בבית המשפט כי במהלך תקופת עבודתו הוציא רישיון לאוטובוס, בידיעת החברה, ובכך אישר את גרסתם. התובע אמנם הכחיש כי התפטר משהיה לו רישיון לאוטובוס אולם אחר כך אישר כי התחיל לעבוד בסוף ספט’ 2007 בחב’ אוטובוסים. בניגוד לאמור במסמכים הרפואיים שצירף.


בית הדין סבר כי עבודה מסוף ספט’ לא עולה בשום אופן בקנה אחד עם המסמכים הרפואיים אותם צירף שלטענתו לפיהם שלא יכול היה להפעיל את כף היד גם לא באוק’ 07, וגם לא בסיכום אשפוז מדצמבר ומינואר. על כן, תמוהה הייתה טענתו של העובד כי לא התכוון מראש לעבוד בחב’ האוטובוסים שעה שחרף התעודות הרפואיות החל לעבוד שם.

 

השופטים סברו כי נראה שהייתה לתובע מחויבות לעבוד שם ועל כן גם אם התחיל לא בעבודת הנהיגה (אלא בכך שישב ללמוד אצלם את הקווים כדבריו), ברור שעניין זה היה מתוכנן מראש שאלמלא כן אין להסביר את עבודתו כנהג בחב’ אוטובוסים שעה שיש פגיעה מהותית בכף ידו.


אשר על כן, נדחתה טענת התובע כי חדל לעבוד רק עקב הפציעה ועל כן לא חל סעיף 6 לחוק פצויי פטורים.

 

וכך סיכמו השופטים את פסק הדין:


"מוצאים אנו כי בעדותו היה בסיס ואישוש לטענת הנתבעת בגרסתה שחדל לעבוד אצל הנתבעת כדי להתחיל לעבוד בחב’ אוטובוסים עד כדי כך שהתחיל לעבוד בחב’ אוטובוסים עוד שעה שידו היתה פצועה.

 

גרסה זו שלו שהתחיל לעבוד באוטובוסים מתיישבת עם העובדה שלא תבע את הנתבעת מיד אחרי הפציעה ולא שלח מכתב באמצעות עו"ד, ושהגיש תביעה לבית הדין רק בחלוף חצי שנה מהפציעה".

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.