www.ovdim.org.il

שפעת חזירים, עבודה וכלכלה

דרגו את המאמר

שפעת החזירים והשפעתה על הכלכלה

מאת: שחר דניאלי


מאז התפרצה שפעת החזירים באמריקה הלטינית ואובחנה בארה"ב בחודשים מרס ואפריל 2009, התפשטה המגיפה באופן גלובאלי בקצב מסחרר. עד היום אובחנו בעולם כרבע מליון חולים ולמעלה ממאתיים מתים. הבאז התקשורתי העצום שמותיר הנגיף החדש על המדיה העולמית, תופס כותרות ראשיות במאות ואלפי אתרי אינטרנט, ויוצר באופן מיידי השפעה כלכלית ופוליטית על העולם כולו.

האיום של הידבקות במחלה עלול להוות, ע"פ בכירי הכלכלנים בעולם, מכה ניצחת על המשק הבינלאומי, שכאמור עדיין מלקק את פצעי משבר מן השנה שעברה. החיסור בימי עבודה, של חולים והורים לילדים חולים, מהווה את האיום העיקרי על הכלכלה, כך ע"פ קרן המטבע העולמית.

 

נזקים עצומים נאמדים בהערכות הבנק העולמי בכ-2.6 טריליון דולר. הנתונים הנמוכים ביותר (שהוערכו ע"פ תקדים שפעת הונג קונג ב-1969 אשר הביאה למותם של כמליון בני אדם) מצביעים על נזקי מינימום של 0.7% בתוצר העולמי ולפחות 384 מליון דולר בטווח המיידי.

ישראל – מתחילים לשדר לחץ


בישראל אובחנו עד היום מאות מקרים של שפעת החזירים ומניין הקורבנות עומד על 13 לאחר מותה של ורד חסון, צעירה בת 27. בעזרתם האדיבה של אמצעי התקשורת אשר מתפארים כל אחד מהם בעדכונים ודיווחים סביב השעון, מוצאת עצמה ישראל כמרקחה.

 

בצעד נדיר, שוחררו כל חיילים קורס החובלים הנוכחי לביתם בשל חשש מהדבקות מספר צוערים במחלה, בנתב"ג נערכו ע"י הקצאת מסלול נחיתה מיוחד למטוסים שיש לגביהם חשד של מספר חולים רב ואפילו הכנסת הוציאה מכתב כולל לחבריה כאשר אחד מעובדי המשכן אובחן כנושא הנגיף. דיונים רבים נערכים בין סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן (אשר מכנה את המחלה "שפעת מקסיקו"), ובין נציגי האוצר והממשלה בנוגע לרכישת חיסונים בהקדם. כל זאת מתווסף לשעון החול המהופך לקראת פתיחת שנת הלימודים בעוד פחות משבועיים.

מה יהיה עם העובדים?


באופן מפתיע, ע"פ סקר של אתר Jobmaster, אמרו 61% מהנשאלים כי אפילו אם יתגלו אצלם התסמינים למחלה, יגיעו לעבודה במידה והם מרגישים בריאים באופן סביר. הסיבה העיקרית למענה זה, טמונה כנראה באופיו הלא יציב של המשק בעיתות המשבר הכלכלי, והפחד של העובדים מביקורת מצד ההנהלה. לעומתם, 71% מן המעסיקים שנשאלו בסקר ענו כי ידרשו מן העובדים להישאר בביתם במידה וימצאו כנושאים הנגיף.

משרד התמ"ת: "יופעלו תקנות חוק העבודה לשעת חירום"


"בישראל ידבקו כ-25% מהציבור במחלה", אמר מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, פרופסור אבי ישראלי בדיון שנערך בכנסת, "יהיה על בתי החולים להקצאות כ-4,500 מיטות אשפוז וכן לגייס רופאים מן השירות הצבאי וסטודנטים לרפואה".

 

אמנם מדובר עדיין במצב תיאורטי, אך לפי דבריו של אבי פז ממשרד התמ"ת, בשעת הש’ שוקלת ממשלת ישראל באופן רציני הפעלתם של תקנות חוק העבודה לשעת חירום. חוק זה אשר היה עד לשנים האחרונות מוצא לעיתות מלחמה (והופעל באופן חלקי במלחמת לבנון השנייה ומבצע "עופרת יצוקה"), הוסב גם לענייני משברים בריאותיים וסביבתיים.

במסגרתו ניתן יהיה לקרוא לשירות העבודה לכל אדם בגילאים 16 עד 65 (גברים) ו-16 עד 60 (נשים). מדובר בעיקר בעובדים של תובלה, מזון ותקשורת, אך כמובן עיקר החשש נובע ממחסור בידיים עובדות במוסדות הרפואיים השונים.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 


פסקי דין וחדשות - פיננסים - מידע כלכלי לעבדים

פסק דין אשר ניתן לאחרונה בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, ובמסגרתו התקבלה תביעתם של שני גמלאים לפיצויים בסך 150,000 שקלים, יכול להעניק לגמלאים רבים, אשר פרשו לפני אוקטובר 2003 מעבודתם במסלול פנסיה צוברת, אפשרות לזכות בפיצויים בגובה עשרות אלפי שקלים... 

התעשיות הביטחוניות אשר נמצאות בבעלות המדינה מוגדרות בתור קופות ציבוריות. מדי שנה, פורשי צה"ל אשר רכשו ניסיון וידע רלבנטיים לעבודה בתעשיות ביטחוניות אלו, מבקשים להיקלט בהן לעבודה... 

בשורה להנהלת המפעל ועובדיו – עורכי הדין הצליחו לבטל את הגזירה, ביהמ"ש קבע כי החיובים שנעשו ע"י העיריה היו שגויים... 

האם התובעת הייתה ידועה בציבור של המנוח והאם היא זכאית להיות מוכרת בתור אלמנת פנסיונר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.