www.ovdim.org.il

תורנות ותשלום עבור שעות נוספות

דרגו את המאמר

תשלום שעות נוספות בגין שעות במהלכן שהו העובדים במקום העבודה בתורנות?

 

האם עוזרי תחזוקה בבית ספר שדה, אשר ביצעו מדי פעם תורניות בימי חול ובשבת, זכאים לתשלום שעות נוספות? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית הדין הארצי לעבודה במסגרת ערעור אשר הוגש על ידי העובדים בעקבות דחיית תביעתם בבית הדין האזורי.

 

בית הדין האזורי קבע כי דין תביעתם של עוזרי התחזוקה להידחות וזאת משום שהשעות בהן הן נכחו בבית הספר כאשר הם נכונים לבצע קריאות לפי דרישת המעסיקה, אינן שעות עבודה בפועל ככל שלא בוצעה בהן עבודה. בפסק הדין נקבע כי מדובר בשעות אשר בהן המערערים יכלו לעשות ככל העולה על רוחם, ועל כן אין עסקינן בשעות עבודה. העובדים לא הסכימו עם פסק הדין והגישו ערעור לבית הדין הארצי.

 

      קראו עוד בתחום:

 

בית הדין הארצי קבע כי יש לקבל את הערעור. בפסק הדין בארצי נכתב כי גם הזמן בו המערערים היו בבית הספר, כאשר הם מוכנים לקריאה ולבצע מטלות שונות לטובת המשיבה, הינן שעות עבודה. ימי התורניות אשר בוצעו על ידי המערערים היו ימים בהם האחרונים התנתקו מביתם והעמידו את זמנם לרשות המעסיקה במקום לעשות לעצמם. במסגרת התורניות הם היו מחויבים להישאר בתחומי בית הספר, והעובדה כי לא בכל דקה ודקה הם היו בפעילות איננה יכולה להביא לשלילת העובדה כי מדובר בשעות עבודה.

 

מדובר בשעות נוכחות אשר הינן שעות עבודה לכל דבר ועניין. בפסק הדין קבעו השופטים כי אין זה משנה האם העובדים אכן נדרשו לבצע מטלות בשעות אלו ועצם החובה אשר הוטלה עליהם לשהות בבית הספר תוך ניתוק מביתם ומשפחתם הפכה את נוכחותם במקום לעבודה.

 

קיזוז בגין חופשה שניתנה כנגד ימי תורנות

 

סעיף 1 לחוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"א-1951, קובע כי שעת עבודה הינה "הזמן שבו עומד העובד לרשות העבודה", לרבות הפסקות מוסכמות וקצרות אשר ניתנות לעובד לשם "החלפת כוח ואוויר". אי לכך, בחינת השעות השנויות במחלוקת בין הצדדים, בהתאם לנוסח החוק, לא הייתה יכולה להביא למסקנה שלא מדובר בשעות עבודה.

 

זאת ועוד, בית הדין קבע כי יש לראות בכל השעות בהם העובדים היו בבית הספר כשעות עבודה, ולא מוטל על המערערים להוכיח את השעות בהם הם ביצעו פעילות בפועל. כאשר המעביד טוען כי עובד לא היה מועסק בכל השעות הכלולות, מונח עליו נטל הראיה. המעבידה לא הרימה נטל זה וטענת המערערים התקבלה.

 

עם זאת, בית הדין התייחס לכך שהעובדים קיבלו ימי חופשה כנגד ימי תורנות אשר בוצעו על ידם. סעיף 16(ב) לחוק קובע כי בעבודות מסוימות - כגון עבודה בבתי מלון - כאשר העובד משתכר על בסיס חודשי או תקופה ארוכה יותר, המעביד רשאי לתת לאחרון מנוחה של שעה ורבע לפחות תמורת כל שעה משתי השעות הנוספות של אותו היום, ובגין כל שעה נוספת, מנוחה של שעה וחצי.

 

בפסק הדין נכתב כי העבודה בבית ספר שדה זהה באופן עקרוני לעבודה בבית מלון. אי לכך, נקבע כי להכליל את שעות המנוחה אשר המערערים קיבלו בימי חול לאחר התורניות, ולזכות התשלום אשר היה על המעביד לשלם להם ביתר כגמול שעות נוספות.

 

לדוגמא - תשלום בגין תורנות ביום חול

 

תורנות עובד תחזוקה ביום חול החלה ב-16:00 והסתיימה למחרת בשעות הבוקר. העובדים טענו כי הם זכאים לגמול שעות נוספות בעבור השעות 16:00 - 24:00. בית המשפט קבע כי מגמול זה יש לנכות 45 דקות הפסקה ולהעמיד את מספר השעות הנוספות להן העובדים זכאים על 7.25. שעות אלו שוות בערכן ל-10.37 שעות רגילות (125% עבור השעתיים הראשונות, ו-150% עבור 5.25 השעות האחרות).

 

הנתבעת טענה כי המערערים קיבלו בעבור כל תורנות ביום חול, יום חופשה בתשלום. אי לכך, נקבע כי המעסיקה הייתה רשאית לקזז מסכום השעות הנוספות - שמונה שעות בעבור יום החופשה. דהיינו, במידה ועובד עבד בתורנות אחת ביום חול במשך השבוע, זכאי הוא לגמול נוסף בשיעור של 2.37 שעות.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה לפיצויים בגין שימוע שנערך למראית עין בלבד

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

הרעה מוחשית בתנאים עקב הפחתת שעות העבודה

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

מאבטח שעבד בשירות המדינה הגיש תביעה בגין הפרשי שכר

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

כתב אישום בגין העסקת נערים בעבודה בפיצרייה בשעות בלילה

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

פיצוי למנהלת חשבונות בגין פיטורין שלא כדין ללא עריכת שימוע

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מפעיל באגר שפוטר לאחר ארבעה חודשים דרש פיצויי הלנת שכר

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

האם יש לחייב את משרד החינוך לשבץ את המורה במשרה מלאה?

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.