www.ovdim.org.il

האם שעה תשיעית בחוזה של שמונה שעות הינה ``שעה נוספת``

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

בחוזה - 8 שעות, 5 ימים בשבוע - האם השעה התשיעית הינה "שעה נוספת"?


בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב דחה את בקשתו של מנהל מדור משפטי בחברת ביטוח להגשת תביעה ייצוגית כנגד מעסיקתו בעקבות אי-תשלום, לכאורה, של שעות נוספות.

בית המשפט דחה את תביעותיו, גם בגין העדר עילה קבוצתית וגם בגין העדר עילה אישית. העילה הקבוצתית נדחתה משום שהמבקש הגדיר את גודל הקבוצה באופן חלקי ביותר בכ"מאות עובדים" וציין כי החברה מעסיקה כיום כ-650 עובדים.

 

 

הגדרה זו הינה לוקה בחוסר, עקב היעדר פירוט ביחס להגדרת תפקידו של המבקש אל מול הגדרת תפקידם של יתר העובדים (לא כולם עובדים תחת אותם תנאים שמהווים את עילת התביעה הייצוגית). דהיינו, נטל הראייה להגדרת הקבוצה היה מונח על כתפיו של העובד, אשר הועסק כמנהל בחברה. עליו היה להראות מהו גודלה של הקבוצה ומהו המכנה המשותף בין חבריה. העובדה כי חברת הביטוח לא שילמה לו (למבקש) גמול שעות נוספות, במידה וכך היה, אין משמעותה כי זה היה דינם גם באשר ליתר עובדיה.

 

בית המשפט קיבל את טענותיה של חברת הביטוח וקבע כי חריגותו היחסית של המבקש כמנהל בקרב עובדי החברה, אינה מאפשרת לו לייצג את הקבוצה אותה הוא מתיימר לייצג.

 

 

עבד שמונה שעות ביום, האם השעה התשיעית הינה "שעה נוספת"?


תביעתו של המנהל לשעות נוספות נעדרה עילה אישית וגם היא נדחתה בבית המשפט. לפי הדברים אשר נכתבו בתצהירו של המנהל נוצר הרושם כי האחרון שגה בהגדרת המונח "שעה נוספת" כמשמעה בחוק שעות עבודה ומנוחה.

 

בניגוד לטענותיו, שעה נוספת איננה כל שעת עבודה מעבר לפרק הזמן שנקבע לעבודה במהלך יום עבודה. על פי הגדרת החוק - שבוע עבודה הינו בן חמישה ימים והיקפו של יום עבודה לא יעלה על 9 שעות. בשבוע עבודה בן שישה ימים, יום עבודה לא יעלה על 8 שעות, ובכל שבוע עבודה, בכל מקרה, לא יעבוד עובד למעלה מ-43 שעות. חריגה מנתונים אלו מזכה את העובד בגמול שעות נוספות.

 

 

מה משמעות שעות עודפות בחוזה?

 

עם זאת, במידה ובחוזה העבודה בין עובד למעביד נקבעו יום עבודה ושבוע עבודה קצרים יותר, אין משמעות הדבר כי עבודה בהיקף גדול יותר מהנקוב בחוזה, מזכה בגמול שעות נוספות.


חוזה העבודה של המנהל היה בעבור חמישה ימים ובהיקף של שמונה שעות עבודה בכל יום. לפי הנתונים שהציג הוא עצמו בבית המשפט, נראה בבירור כי במרבית הימים לא עבד התובע יותר מתשע שעות ביום.

 

זאת ועוד, חברת הביטוח טענה כי רישומי שעות עבודת המנהל הינם ברוטו, וכוללים גם את זמן ההפסקות אשר נטל ואשר אותן יש לנכות משעות עבודתו היומיות. בית המשפט קיבל גם את טענתם זו ומחקירתו של התובע עלה כי אכן שהה האחרון מדי פעם בפעם בהפסקות מחוץ למקום העבודה וזמן זה ניתן היה לנכות משעות עבודתו.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה לפיצויים בגין שימוע שנערך למראית עין בלבד

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

הרעה מוחשית בתנאים עקב הפחתת שעות העבודה

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

מאבטח שעבד בשירות המדינה הגיש תביעה בגין הפרשי שכר

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

כתב אישום בגין העסקת נערים בעבודה בפיצרייה בשעות בלילה

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

פיצוי למנהלת חשבונות בגין פיטורין שלא כדין ללא עריכת שימוע

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מפעיל באגר שפוטר לאחר ארבעה חודשים דרש פיצויי הלנת שכר

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

האם יש לחייב את משרד החינוך לשבץ את המורה במשרה מלאה?

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.