www.ovdim.org.il

השכר עלה ב-90% במהלך ההריון, כיצד יחושבו דמי הלידה?

דרגו את המאמר

השכר קפץ ב-90% לפני הלידה, כיצד יחושבו דמי הלידה?

בית הדין האזורי לעבודה בב"ש דחה את תביעתה של אישה לקבלת דמי לידה המחושבים על בסיס שכרה בחודשים שלפני הלידה שכן עלה חשד סביר כי שכרה של העובדת עלה באופן פקטיבי לצורך חישוב מוגדל של דמי הלידה. 

התובעת, ילידת 1978, הינה עובדת בחוות דגים אשר אחראית על ריבוי הדגים בחווה. לטענתה, התחילה היא לעבוד בחווה בשנת 2002 כשכירה ביחד עם שכיר נוסף, שלימים יהפוך הן לשותף בחברה והן לבעלה. בעלה של התובעת הינו אחיינו של בעל העסק הקודם.

 


התובעת טענה כי עבדה היא בחוות הדגים במשך כחמש שנים ברציפות והשלימה את התנאים בחוק לזכאות לדמי לידה מלאים בעבור 14 שבועות. זאת ועוד, לטענתה של התובעת, בסיס השכר על פיו קיבלה את דמי הלידה היה שגוי, שכן לפני הלידה נאלצה היא לעבוד שעות נוספות רבות, דבר אשר העלה את שכרה באופן ניכר ולכן עליו לעמוד בבסיס החישוב של הזכאות לדמי לידה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

המוסד לביטוח לאומי דחה את טענותיה של התובעת ואמר כי לא נמסרו לידיו מסמכים ו\או אישורים אשר מאששים את דבריה של התובעת וקיימות הוכחות לעבודתה בחווה רק החל מסוף שנת 2007.

 

בנוגע לגובה דמי הלידה, נציגי הביטוח הלאומי טענו בבית הדין כי העלייה הדרסאטית הנטענת לפני הלידה איננה מוסברת על ידי התובעת ולא נראה כי קיימת לה הצדקה הגיונית, אי לכך – חושבו דמי הלידה בהתאם לשכר בחודשים בהם היה הוא יציב יותר.

במהלך התביעה הגישה התובעת לביטוח הלאומי את המסמכים הדרושים להוכחת העסקתה בתקופה שלפני דצמבר 2007, ואי לכך שולמו בעבורה שבעת השבועות הנותרים. עניין התביעה נותר למעשה – אופן חישוב הקצבה.

כיצד מחשבים דמי לידה?

 

ישנם שני סעיפים בחוק המגדירים את אופן חישוב דמי לידה:

 

  1. דמי לידה ליום הם שכר העבודה הרגיל של המבוטחת, אך לא יותר מסכום השווה לסכום הבסיסי כפול 5, כשהוא מחולק ב-30.
  2. שכר העבודה הרגיל, לענין זה, הוא הסכום המתקבל מחלוקת הכנסת המבוטחת, ברבע השנה שקדם ליום הקובע, בתשעים.


במילים אחרות - החישוב של גובה דמי הלידה נעשה על ידי חלוקת הכנסת המבוטחת בשלושת החודשים שקדמו ליום הקובע (היום שבו הפסיקה המבוטחת לעבוד בהיותה בהריון שנסתיים בלידה שלגביה מוגשת התביעה לדמי לידה).

במקרה שלפנינו, התובעת אישרה בעדותה כי שכרה עמד על כ-5,000 ש"ח, וכי עלה ל-7,000 ש"ח בחודש דצמבר, ול-9,000 ש"ח בחודש ינואר ואילך עד ללידה. הביטוח הלאומי טען כי נוכח קשרי המשפחה בין התובעת לבין בעלי החברה - אשר אחד מהם הוא בעלה, והשני דודו של בעלה, מתחזקת הטענה כי מדובר בהעלאת שכר פיקטיבית שנועדה להעלות את גובה דמי הלידה של התובעת, ועל כן אין לראות בסכומים אלו כבסיס השכר האמיתי של התובעת.

 

      קראו עוד בתחום:

 

האם העלייה בשכר קשורה לקשרי המשפחה?


העובדה שמעסיקיה של התובעת הם בני משפחתה, אינה שוללת את האפשרות כי שכרה עלה מסיבה אמיתית, אולם מטילה על התובעת נטל הוכחה מוגבר להוכיח כי ההעלאה בשכר לא היתה לצורך הגדלת דמי הלידה. משמדובר בבני משפחה קרובים, הרי שהיכולת להשפיע על גובה השכר המשולם, והיכולת לערוך שינויים בגובה השכר, גבוהה מאשר במקרים אחרים בהן אין קשר משפחתי.


התובעת ניסתה להצדיק את העלייה בשכר בכך שבפעם האחרונה שיצאה היא לחופשת לידה, העובד התאילנדי אשר נכנס בנעליה באותה התקופה ביצע עבודתו ברשלנות ועקב כך נגרמו נזקים רבים לחוות הדגים. לכן, בפעם הזאת, נאלצה היא להגביר פעילותה עובר ללידה על מנת למנוע מנזקים אלו להתרחש בשנית. גרסה זו הוצגה לראשונה בעדותה בבית הדין לעבודה, ופרטיה לא נכללו בכתב התביעה הראשונה, לא הופיעו בתמליל שיחתה עם חוקר המוסד ולא באישור המעסיק.


בית המשפט לא קיבל את הסתירות בין העדות בבית המשפט לתצהירים הקודמים לרבות כתב התביעה וקבע כי התובעת לא עמדה בנטל המוטל עליה ולא הוכיחה הצדקה לעליית השכר המשמעותית. אי לכך, דחו השופטים את תביעתה להגדלת דמי הלידה.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

עובדת שפוטרה במהלך טיפולי פוריות תבעה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

פיטורי עובדת בהריון בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

התובעת טענה כי פוטרה מעבודתה רק בשל היותה אם חד הורית

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

התובעת לא התקבלה לעבודה בשל היותה בהיריון

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

מדריכת פילאטיס פוטרה במהלך הריונה עקב סגירת הסטודיו

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

הקופאית טענה כי נערך לה שימוע במהלך ההריון ודרשה פיצויים

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

קוסמטיקאית עצמאית דרשה פיצויי פיטורין וזכויות סוציאליות

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.