www.ovdim.org.il

פיצויים בעקבות שינוי תפקיד לאחר חופשת לידה

דרגו את המאמר

שינוי תפקיד לאחר חופשת לידה – האם פיצויים?


מדי שנה סובלות עובדות רבות מהפרה של זכויות נשים בעבודה. נשים נחשבות גם היום (אף לאחר שנים של מאבק) כמגזר המופלה לרעה בשוק העבודה, הן מבחינת השכר והן מבחינת התנאים. הסיטואציות המהוות את הקרקע הפוריה ביותר להפרת זכויות נשים הן תקופות ההריון והלידה.

 

מעבידים רבים נוטים לזלזל או להתעלם מזכותה החוקתית של אישה להיות אם ולהקים משפחה, ובתוך כך מנסים לפגוע בעובדת בשל כעסם על העדרה מהעבודה או יציאתה לחופשת לידה. המחוקק הציב עבור הנשים בישראל שורה של הגנות כנגד פגיעה בתנאי העסקתם, פיטוריהם וכדומה. האם אישה זכאית גם להגנה כאשר תפקידה בעבודתה משתנה לאחר חופשת הלידה באופן חד צדדי? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית הדין לעבודה.
 

התובעת במקרה דנן הועסקה בתור מזכירה רפואית בבית החולים לניאדו במשך כ-13 שנה. עבודתה של התובעת הופסקה, הלכה למעשה, לאחר חזרתה מחופשת לידה. בין הצדדים ניטשה מחלוקת, האם התובעת זכאית לפיצויי פיטורים בגין שינוי בתפקידה, או שמא היא אינה זכאית לפיצויי פיטורים וזאת משום שהוצע לה תפקיד אחר במקום תפקידה הקודם?

 

חזרה מהעבודה לתפקיד אחר


בסמוך לפני חזרתה של התובעת למקום העבודה, קיבלה היא הודעה מבית החולים ובה נאמר כי תפקידה הקודם אויש ועל כן היא תשובץ לאחר חזרתה בתפקיד אחר. התובעת טענה כי אכן הוצעו לה שורה של תפקידים, אך אף אחד מהם לא מצא חן בעיניה ו\או הלם את כישוריה. כמו כן, מדובר היה במשרות בהיקף נמוך מהיקף המשרה אשר היה נהוג בתפקיד הקודם. התובעת סירבה לקבל את התפקידים המוצעים ובית החולים הורה על פיטוריה.

 

      קראו עוד בתחום:


העובדת טענה כי הסיבה לשינוי בתנאי העסקתה נבעה מכך שהיא יצאה לחופשת לידה והאריכה אותה. לדבריה, עובר ליציאתה לחופשה, לא היו כל טענות בנוגע לתפקודה בעבודה. אי לכך, התובעת טענה כי מדובר בפעולות המנוגדות לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה, התשמ"ח-1988. התנהלות בית החולים, טענה העובדת, חייבת לזכות אותה בפיצויים של 100,000 שקלים (מלבד פיצויי פיטורים ודמי הבראה).

 

בית הדין קבע כי הצעת העבודה אשר הונחה על השולחן לפני העובדת עם חזרתה מחופשת הלידה הייתה שונה באופן מהותי מתפקידה הקודם. בית החולים טען להגנתו כי הוא היה רשאי לשנות את תפקידי העובדים במסגרת הפררוגטיבה הניהולית שלו. עם זאת, בית הדין דחה טענה זו מכל וכל. השופטים כתבו בפסק הדין כי שינוי תפקידה של העובדת במקרה דנן רוקן את חוזה העבודה מתוכנו.

 

האם "חילוקי דעות" גרמו להעברת התפקיד?


בית החולים הוסיף כי העברתה של העובדת נבעה מ"חילוקי דעות בינה לבין האחות האחראית ורופא המחלקה". לטענתו, סכסוך זה פגע באופן משמעותי באיכות העבודה והיה צורך לשנות תפקידים במחלקה. המסמכים אשר הוצגו בפני בית הדין הצביעו על תמונה הפוכה לחלוטין. מדובר בעובדת אשר זכתה לשבחים ובמהלך למעלה מעשר שנים לא נרשמה כנגדה ולו תלונה אחת.


לסיכום, בית הדין לעבודה קבע כי העובדת הרימה את הנטל אשר הונח לפתחה ושכנעה כי לא היה במעשיה או בהתנהגותה כדי להקים עילה לפיטוריה. כמו כן, בית החולים לא השכיל להוכיח שהפיטורים נעשו כדין. בית החולים פעל בהעדר תום לב, קבעו השופטים, ובמערכת היחסים בין עובד למעבידו תופס עיקרון תום הלב מקום חשוב ומרכזי.

 

גם במידה והיו אי אלו ליקויים בעבודת התובעת, נכתב בפסק הדין, היה על בית החולים לזמנה לשימוע ולהעניק לה אפשרות אמיתית לתקן דרכיה. הדברים נאמרים ביתר שאת כאשר עסקינן בעובדת המועסקת במקום עבודתה כ-13 שנים. במילים אחרות, סביר להניח כי אילולא חופשת הלידה, התובעת הייתה ממשיכה בעיסוקה כתמול ושלשום ולא מועברת לתפקיד אחר בהיקף משרה שונה.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.